سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  14:13   

دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان:

افزایش تنش در سوریه، فاجعه بار و زمینه ساز بازگشت داعش است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) با انتشار بیانیه ای هشدار داد که هرگونه درگیری جدید و افزایش تنش در کردستان سوریه، تبعاتی فاجعه بار را به دنبال داشته و زمینه ساز بازگشت داعش است.

 

به گزارش کردپرس، در اطلاعیه ای که از سوی دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) منتشر شده، آمده که این نهاد حزبی نشستی را با حضور کوسرت رسول علی معاون دوم دبیر کل حزب برگزار کرده و طی آن به بررسی تحولات اخیر عراق، اقلیم و منطقه پرداخته است.

در این نشست ضمن اشاره به اینکه تظاهرات مسالمت آمیز برای مطالبه اصلاحات و بهبود معشیت و مبارزه با فساد در عراق، حق قانونی همه شهروندان و اعمال خشونت علیه آنان، مردود و غیرقابل قبول است؛ اعلام کرده که به کارگیری خشونت علیه تظاهرکنندگان عراقی، موجب بروز تنش های بیشتر در این کشور و برهم زدن ثبات و امنیت می شود و تظاهرات را از مسیر واقعی و خواست های مردمی منحرف می سازد.

یکیتی از همه احزاب و جریان های عراقی می خواهد که تلاش های خود برای آرام سازی وضعیت و حل مشکلات از طریق گفتگو به کار بگیرند.

در این اطلاعیه اعلام شده که شرایط مناسبی برای گفتگوهای جدی و مسئولانه میان اربیل و بغداد فراهم شده و دو طرف می توانند مشکلات فیمابین را در چارچوب قانون اساسی عراق، حل و  فصل کنند.

طبق خبر؛ دفتر سیاسی یکیتی در مورد تحولات اخیر در سوریه و به ویژه مناطق کردنشین این کشور نیز گفتگو کرده و تاکید می کند که کردهای سوریه، دوش به دوش دیگر طیف های این کشور در چارچوب نیروهای سوریه دمکراتیک علیه داعش جنگیده و تهدید این گروه را علیه منطقه و جهان رفع و در این راه جانفشانی کرده و قربانی بسیاری داده اند، اما تحولات روزهای اخیر این منطقه مایه نگرانی جدی و عمیق است.

یکیتی تاکید می کند که گزینه نظامی راه درست و صحیحی برای حل مشکلات نیست و وضعیت را به عقب بازگردانده و افزایش هرگونه تنش و درگیری در این مناطق فاجعه بزرگ انسانی را به دنبال داشته و زمینه ساز بازگشت دوباره تهدید گروه های تروریستی در منطقه و در راس آنان داعش است.

این حزب اعلام کرده که تمام توان خود را از طرق مختلف برای جلوگیری از ایجاد تنش های بیشتر که کردهای سوریه و دیگر طیف های این کشور را دچار فاجعه کرده و خون بی گناهان را می ریزد، به کار می گیرد و از جامعه جهانی نیز می خواهد که از تشدید تنش و بروز درگیری در این منطقه جلوگیری کند؛ چرا که کمک به کردهای سوری، وظیفه ای همگانی است.

در این اطلاعیه، دفتر سیاسی اتحادیه میهنی برضرورت اتحاد و همبستگی میان کردها در مقطع کنونی تاکید کرده است.