سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  17:21   

بازدید هیئتی از پارلمان آلمان از اردوگاه مخمور عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئتی از اعضای پارلمان آلمان به همراه تعدادی از هنرمندان این کشور، با سفر به اقلیم کردستان از اردوگاه آوارگان کُرد ترکیه در مخمور واقع در نزدیکی اربیل بازدید کردند.
 

به گزارش کردپرس، امروز چهارشنبه 17 مهر/ 9 اکتبر، سایت خبری روژ نیوز گزارش داد که روز گذشته هیئتی متشکل از برخی اعضای پارلمان آلمان به همراه تنی چند از هنرمندان این کشور، به اقلیم کردستان سفر کرده و از اردوگاه مخمور که محل اسکان 12 هزار تن از آوارگان کُرد ترکیه است، بازدید کرده اند.

روژ نیوز اشاره کرده که نیروهای امنیتی اربیل که در این استان عمدتا تحت فرمان حزب دمکرات کردستان (پارتی) هستند، ابتدا مانع از این بازدید شده اند، اما در نهایت با پافشاری هیئت آلمانی بازدید انجام شده است.

مسئولین اداره اردوگاه مخمور در گفتگو با هیئت آلمانی به وضعیت دشوار آن در پی تحریمی که بیش از دو ماه است توسط نیروهای امنیتی اربیل علیه ساکنان اردوگاه دارد، اشاره کرده و از بی توجهی جامعه جهانی  به این شرایط انتقاد کردند.

همچنین دو طرف به بررسی وضعیت منطقه و به ویژه کردهای سوریه که در معرض حمله ترکیه قرار دارند، پرداختند.

پیشتر کمیته ارتباطات اردوگاه مخمور با اشاره به اینکه تحریم این اردوگاه و ممانعت از خروج ساکنین آنان توسط نیروهای امنیتی اربیل، بیش از دوماه است ادامه دارد، اعلام کرد که به دلیل جلوگیری از خروج بیماران از اردوگاه و عدم دسترسی آنان به امکانات پزشکی تاکنون مرگ 1نوزاد و  5 جنین متولد نشده را به دنبال داشته است.

اردوگاه مخمور محل سکونت بیش از 12 هزار نفر از پناهندگان کردستان ترکیه است که طی دو دهه گذشته بر اثر فشارهای ترکیه آواره شده اند. این اردوگاه در جنوب شرق شهر موصل و در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر اربیل و تحت حمایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل قرار دارد.