انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  00:16   

افزایش نگرانی ها از تغییر بافت جمعیت مناطق کردنشین سوریه و قدرت گرفتن داعش

سرویس جهان- نهادهای بین المللی  می گویند ترکیه با تصرف مناطق کردنشین شمال سوریه ،چند میلیون آواره دیگر مناطق سوریه را در آن اسکان خواهد داد و از سوی دیگر، ممکن است کردها هزاران جنگجوی داعش را رها کنند و این گروه تروریستی از این فرصت برای سازماندهی مجدد خود استفاده کند.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه بعد از چراغ سبز دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، تهدیدهای خود را نسبت به اقدام نظامی علیه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه عملی کرد و در حال پیشروی به سمت مناطقی است که کردها با حمایت آمریکا از دست داعش خارج کردند. اما دونالد ترامپ آنها را در میانه راه رها کرد تا بسیاری از هم وطنان ترامپ او را به خیانت به کردهای سوریه متهم کنند.

نهادهای بین المللی و رسانه های معتبر تقریبا کنترل ترکیه را بر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، با توجه به برتری نظامی آنکارا بی چون و چرا می دانند اما بر این باورند این مسئله پیامدهای بسیار بدی به همراه خواهد داشت که مهم ترین آنها قصد ترکیه برای اسکان بیش از دو میلیون آواره عرب سنی ساکن ترکیه در این مناطق است؛ مناطقی که تعداد بسیار زیادی شهروند کرد در آن زندگی می کنند و در بیشتر جاها کردها اکثریت هستند. این مسئله می تواند به تغییر ترکیب جمعیتی این مناطق منجر شود.

احتمال دیگری که بعد از حمله ترکیه مطرح شده آزادی هزاران جنگجوی داعشی است که در زندان هایی تحت کنترل کردها محبوس هستند و گمان می رود نیروهای کرد که درگیر نبرد سختی با ترکیه خواهند شد آنها را رها کنند و این به معنی احتمال سازماندهی مجدد داعش بویژه پس از درخواست ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه از هوادارنش برای قدرت گرفتن دوباره آن خواهد بود.

بیشتر رسانه های معتبر مانند رویترز، واشنگتن پست، واشنگتن تایمز، تایم و غیره روی این نکته تاکید بسیاری کرده اند.

مقامات اروپایی و آمریکایی هشدار داده اند قرار نیست بر اساس خواسته دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اسرای داعشی در جریان جنگ ترکیه علیه کردها بدون هیچ دردسری تحویل آنکارا شوند. آمریکا این مسئله را به امان خدا رها کرده و هیچ استراتژی و برنامه ای برای برخورد مناسب با مسئله اسرای داعشی ندارد.

کارشناسان هشدار داده اند کردها با تشدید درگیری ها نخواهند توانست از دهها هزار اسیر داعشی نگاهداری کنند و آزاد شدن این افراد که احتمال آن توسط کردها زیاد است، می تواند به فاجعه دیگری منجر شودو

اما بحث تغییر بافت جمعیتی مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نیز از مهم ترین نگرانی های جهانی و  نهادهای بین المللی است. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد که آنها مطمئن هستند ترکیه قصد دارد بیش از نیمی از آوارگان ساکن این کشور را در مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه اسکان دهد که به گفته یک مقام آمریکایی، این خطرناک ترین ایده ای است که ترکیه می خواهد اجرا کند.

همین نگرانی باعث شده است که هماهنگ کننده سازمان ملل از ترکیه بخواهد از جابجایی اجباری ساکنان دیگر مناطق و انتقال آنها به محل درگیری های کنونی در شمال شرق سوریه خودداری کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#آمریکا