انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  08:45   

ابراز نگرانی شدید استرالیا از وضعیت کردها به دنبال حمله ترکیه

سرویس جهان- نخست وزیر استرالیا ترکیه را مسئول وضعیت بی ثبات شمال سوریه دانست و نسبت به وضعیت کردها بعد از حمله ترکیه ابراز نگرانی کرد.

 

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه تهدیدهای چند ماه اخیر خود را علیه کردهای سوریه و بعد از چراغ سبز آمریکا که متحد اصلی کردهای سوریه محسوب می شوند، عملی کرد. ارتش ترکیه بعد از بمباران هوایی  وزمینی چند ساعته مواضع نیروهای کرد سوریه در روز گذشته ، حمله زمینی خود را نیز به پیش برده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که عامل اصلی ترغیب ترکیه به حمله علیه کردها شناخته شده و بقه دشت مرود انتقاد قرار گرفته، از تصمیم خود دفاع کرده و گفته است نمی خواهد آمریکا درگیر به قول وی، « جنگ های بی پایان» شود. اما بسیاری از مقامات آمریکایی، کشورهای عربی و برخی کشورهای اروپایی اقدام ترکیه را مورد انتقاد قرار داده اند.

رسانه های استرالیا گزارش دادند که اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا اعلام کرده است که شب گذشته مرتب با ترکیه و آمریکا در تماس بوده است و از وضعیت پیش آمده در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نگران است.

نخست وزیر استرالیا گفت: ما از این که وضعیت پیش آمده چه معنایی برای کردها دارد بسیار نگران هستیم و همچنین از این که چنین اقدامی باعث بازگشت تهاجم داعش شود نیز نگران هستیم.

اسکات موریسون از انتقاد از ترامپ که به خیانت به کردها متهم شده خودداری کرد و گفت این ترکیه است که با اقدامات خود موجب پیش آمدن بی ثباتی می شود و می خواهد با گذشتن از مرز کشور دیگری دست به اقداماتی در آن کشور بزند.

نخست و زیر استرالیا از وضعیت پیش امده بعد از حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه ابراز نگرانی جدی کرد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#استرالیا