سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  11:34   

مسعود بارزانی: آمریکا مانع بروز فاجعه‌ ای دیگر برای کردها شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) در دیدار با سرکنسول آمریکا در اربیل خواستار محفاظت این کشور و ائتلاف بین المللی ضد داعش از کردها در سوریه شد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت رسمی مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی)، وی در اربیل با استیون فیگین، سرکنسول آمریکا دیدار و در خصوص حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها در سوریه گفتگو کرد.
بارزانی در این دیدار ضمن ابراز نگرانی عمیق از بروز فاجعه انسانی برای کردهای سوریه، خواستار ایفای نقش آمریکا و ائتلاف بین المللی در محفاظت از کردها شد.
رئیس پیشین اقلیم کردستان ضمن اشاره به این که کردها در چارچوب جنگ علیه ترور قربانی بسیاری داده اند، گفت: در مقطع کنونی این انتظار را از آمریکا و ائتلاف بین المللی و جامعه جهانی داریم اجازه ندهند جلوی چشم آن ها کردها با فاجعه ای دیگری روبرو شوند و در این بین مسئولیت بزرگی متوجه آمریکا و ائتلاف است.
درخواست مسعود بارزانی از آمریکا برای حفاظت از کردها در سوریه در حالی است که دونالد ترامپ با اعلام خروج نیروهای آمریکا از منطقه تحت کنترل کردهای سوریه، به ترکیه برای حمله به کردهای سوریه چراغ سبز نشان داد.
بسیاری از رسانه ها از جمله رسانه های آمریکایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به خیانت به کردهای سوریه و کردها نیز آمریکا را به نقض تعهد در برابر آنان متهم کرده اند.
ترامپ از تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه دفاع و اعلام کرده: درست است که کردها(ی سوریه) در کنار ما جنگیده اند اما ما برای این کار پول هنگفت و تجهیزات در اختیار آنها قرار داده ایم. کردها دهها سال است که با ترکیه می جنگند»
پس از آن، بارزانی در پیامی خطاب به ترامپ تصریح کر‌د که خون کردها بسیار ارزشمندتر از پول و سلاح است.
وی تاکید کرد: مردم کردستان همیشه به دنبال حقوق حقه خود بوده اند. نیروی پیشمرگ، داعش را شکست داده و شریک تاثیرگذار ائتلاف بین المللی علیه ترور است.