انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  12:13   

واکنش منفی سیاستمداران و رسانه های آمریکا به اظهارات جدید ترامپ درباره کردها

سرویس جهان- برخی شخصیت های آمریکایی، اظهارات جدید رییس جمهور این کشور را که گفته بود « کردها در جنگ جهانی به ما کمک نکردند» و آمریکا به این علت آنها را دربرابر حمله ترکیه تنها گذاشت، به شدت مورد نکوهش قرار داده اند.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در اظهارات خود پیرامون این که چرا کردها را در برابر حمله ترکیه تنها گذاشته ،گفته بود ما پول و اسلحه زیادی در اختیار آنها قرار دادیم و آنها برای رسیدن به مرامشان در جنگ با داعش شرکت کرده اند. اما اظهارات شب گذشته وی در مورد علت عدم حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوریه در بر ابر حمله ترکیه، موجی از واکنش های منفی در آمریکا را به همراه داشته و گاها این اظهارات وی مورد استهزا قرار گرفته است.

دونالد ترامپ، شب گذشته به یادداشت یک ستون نویس اشاره کرد که گفته بود کردها در جنگ جهانی دوم و جنگ مشهور نورماندی به آمریکا کمک نکرده اند. ترامپ یادداشت این فرد به نام کورت شلیتر را یکی از مقاله های بسیار عالی توصیف کرد و گفت: کردها به نبردهای فراوانی اشاره می کنند که در کنار ما بوده اند اما آنها در جنگ جهانی دوم و یا مثلا در جنگ نورماندی به ما کمک نکردند.»

وی افزود: درست است که کردها در کنار ما جنگیدند اما آنها به خاطر سرزمین خود جنگیدند و ما سلاح و پول به آنها دادیم.

سی ان ان این اظهارات ترامپ در مورد عدم حمایت کردها از آمریکا در جنگ جهانی دوم را غیرقابل توجیه خواند و تاکید کرد قابل پاسخ دادن نیست.

سوزان رایس، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل این اظهارات ترامپ را در مورد کردها به شدت تقبیح کرد و ترامپ را دوباره به خیانت به کردهای سوریه متهم کرد. او گفت کردهای سوریه در جنگ با داعش 11000 تن از نیروهای خود را از دست دادند و انتظار داشتند آمریکا با حمایت از آنها در برابر حمله ترکیه، این لطف کردها را جبران کند.

نشریه هافینگتون پست متهم کردن کردها به عدم حمایت از آمریکا در جنگ جهانی دوم را یک توجیه کاملا غیرقابل پذیرش خواند و در یادداشت امروز خود  نوشت : پس باید از کردها به خاطر عدم حمایت از آمریکا در جنگ ویتنام انتقاد کنیم.

بیزنس اینسایدر هم نوشت این اظهارات ترامپ درباره کردهای سوریه توجیه خوبی برای رها کردن آنها نیست.

روزنامه واشنگتن پست هم اظهارات جدید ترامپ خطاب به کردها را عبارت هایی ناسنجیده و بدون تفکر و برای فرار از پاسخ گویی خوانده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا