انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  12:40   

400 کانون تب برفکی در آذربایجان غربی مهار شد

سرویس آذربایجان غربی - مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: در سال گذشته بالای 400 کانون تب برفکی در استان مهار شد و به زیر 100 کانون کاهش پیدا کرد.

به گزارش کردپرس، کامیار داهیم  با بیان این مطلب افزود: نقش دامپزشکی در بهداشت عمومی و توسعه اقتصادی حائز اهمیت است و تا کنون در استان موفقیت های خوبی درزمینه کنترل و مهار بیماری های مختلف دامی اعم از تب برفکی و بروسلوز دامی  کسب کردیم.

او ادامه داد: دامپزشکان استان با حضور در عرصه های تولید در مناطق روستایی و عشایری و حتی دور افتاده ترین مناطق استان سهم مهمی در تامین سلامت و امنیت غذایی استان دارند.

داهیم در خصوص کنترل بیماری انفولانزای مرغی و شاربن اظهار داشت: وضعیت مطلوب و تحت کنترل بود و در سال جاری نیز اهتمام ما بر این است تا طبق تفاهم نامه منعقده با سپاه شهدای استان در هفته دولت ، با کمک بسیجیان تمامی طیوربومی در روستاهای استان تا پایان سال جاری تحت پوشش واکسیسانیون طیور قرار بگیرند.

 مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: در سال گذشته دربحث کنترل بیماریهای آبزیان نیز 10 کانون آلوده مهار و پاکسازی شد ، در زمینه قرنطینه نیز فعالیته ا کاملا مشهود و رضایت بخش است ، به طوری که از سال گذشته تا کنون شاهد افزایش صادرات و واردات  فراورده های دامی هستیم.

او اضافه کرد: در یک سال گذشته حدود 120 هزار راس دام وبیش از 40 هزار تن گوشت منجمد و نهاده های دارویی و دامی وارداتی  به کشور ترانزیت شده است و برای نزدیک به 20 کشور از استان آذربایجان غربی ترانزیت فرآورده های خام دامی انجام می گیرد.

 داهیم با بیان اینکه اشتغالزایی در بخش غیر دولتی در سال گذشته افزایش یافته است، گفت:  علاوه بر به کارگیری مسئولین فنی مراکز در مناطق روستائی و عشایری برای انجام فعالیت های دامپزشکی ، از توانمندهای دامپزشکان بسیجی نیزدر جهت تامین سلامت غذایی جامعه استفاده خواهد شد.

او تاکید کرد: در سال گذشته و با توجه به اوج تحریم‌ها و جنگ اقتصادی و کمبود اعتبارات ، شاهد رونق تولید و مهارکانون بیماریهای های مشترک بین انسان و دامی در استان بودیم و عملکرد مطلوبی کارکنان دامپزشکی در کنار بخش خصوصی در بخش های مختلف فعالیت خود داشتند که امیدوارم در سال جاری نیز مصم تر از گذشته در تامین سلامت و امنیت غذایی جامعه تلاش کنند.