انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  13:31   

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق:

پارلمان امروز بر سر ترمیم کابینه رای‌گیری می‌کند/ قانون اساسی و قانون انتخابات اصلاح می‌شوند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق از اتخاذ تصمیم هایی در راستای انجام اصلاحات واقعی و بهبود خدمات عمومی برای شهروندان، رای گیری مجلس نمایندگان بر سر ترمیم کابینه دولت و اصلاح قانون اساسی و قانون انتخابات در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور شامگاه چهارشنبه در یک سخنرانی خطاب به مردم در رابطه با تظاهرات اعتراض آمیز اخیر و حوادث ناشی از آن، تاکید کرد که دستور اکید داده بود مبنی بر این که نباید از گلوله علیه تظاهرکنندگان معترض استفاده شود با این حال شمار زیادی از آنها و همچنین نیروهای امنیتی در نتیجه تیراندازی جان خود را از دست دادند.

عبدالمهدی در این باره اظهار داشت: ما در برابر یک واقعیت روشن قرار داریم که تغییر نکرده و نمی کند و باید همگان بر سر آن توافق کنیم و آن را مورد تاکید قرار دهیم، این که دارای نیروهای وفادار و شجاعی هستیم که به وظیفه خود عمل کردند و مردمانی داریم که خواستند با تظاهرات مسالمت آمیز، خواسته های خود را بیان کنند.

نخست وزیر عراق همچنین تصریح کرد: در این که همزمان از تظاهرات، نیروهای امنیتی، آزادی رسانه و فعالان حمایت می کنیم هیچ گونه تناقضی وجود ندارد چرا که همه آنها در یک کشور واحد برادر همدیگر هستند؛ به همین دلیل نیز با یکدیگر منطق فتنه را نمی پذیریم و در کنار هم در برابر نقشه های خودخواهانه می ایستیم، همواره از خواسته های مشروع تظاهرکنندگان حمایت می کنیم و اقداماتی از قبیل تخریب و آتش زدن را نمی پذیریم، پشتیبان نیروهای امنیتی باقی می مانیم و از آزادی های عمومی نیز حمایت می کنیم.

عبدالمهدی ضمن تاکید بر لزوم تلاش همگانی برای پشت سر گذاشتن همه اوضاع منفی منجر به برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز، سه روز عزای عمومی در سراسر عراق اعلام کرد و از انجام تحقیقات اساسی شفاف برای قدردانی از نیروهای قهرمان و فداکار و مجازات نیروهای مقصر که به دستورات و قواعد درگیری پایبند نبودند، خبر داد.

نخست وزیر عراق همچنین از آغاز اقدامات فوری برای تامین حقوق مادی و معنوی خانواده های قربانیان تظاهرات در چارچوب قانون، ارتقای درجه نظامیان زخمی شده، تقدیر مادی و معنوی از غیر نظامیان زخمی شده، پرداخت هزینه درمان هر دو طرف و آزادی فوری آن دسته از افراد بازداشت شده خبر داد که هیچ گونه دلیل و مدرکی دال بر ارتکاب جرم کیفری از قبیل قتل و خسارت شدید به اشخاص و اموال و امنیت عمومی از سوی آنها وجود ندارد.

عبدالمهدی ضمن تاکید بر این که دولت فدرال عراق برخی اقدامات را در راستای مبارزه با فساد و پولشویی اتخاد کرده از جمله این که برای پرداخت حقوق از چک و کارت هوشمند استفاده کند و به زودی نخستین فهرست از مسئولان بلندپایه متهم به فساد را نیز تحویل نهاد قضایی خواهد داد، خاطر نشان ساخت: تصمیم هایی در راستای انجام اصلاحات واقعی و بهبود خدمات عمومی برای شهروندان اتخاذ کردیم.

نخست وزیر عراق ضمن اعلام این که امروز (پنج شنبه) از مجلس نمایندگان عراق درخواست رای گیری بر سر ترمیم کابینه دولت خواهند کرد، تاکید کرد که هیئت دولت نیز سه شنبه هفته آینده نامزدهای عضویت در شورای فدرال خدمات را تایید خواهد کرد تا پس از آنها اسامی آنها برای تایید نهایی به مجلس فرستاده شود.

عبدالمهدی همچنین از انجام اصلاحات در قانون اساسی و قانون انتخابات عراق در آینده نزدیک خبر داد و اظهار داشت: نیروهای مسلح از ارتش و پلیس گرفته تا حشد الشعبی، حشد عشایری و نیروهای پیشمرگ، از نظام سیاسی، حقوق ملت، امنیت کشور و حاکمیت و استقلال آن حفاظت خواهند کرد با این حال بزرگ ترین حامی پس از خدای متعال، ملت سرافراز، شجاع و اصیل عراق است.

نخست وزیر عراق همچنین از همه کشورهای دوست و سازمان های بین المللی که از دولت و ملت این کشور پشتیبانی و با آن ابراز همبستگی کردند به ویژه کشورهای همسایه یعنی ایران، عربستان سعودی، ترکیه، سوریه، کویت و اردن قدردانی کرد.

 

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق ضمن هشدار نسبت به پیامدهای حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، خواستار موضع واحد جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از بروز فاجعه شد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور شامگاه چهارشنبه در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر به حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل نیروهای کُرد در شمال شرق سوریه واکنش نشان داد.

صالح در پیام خود در این باره نوشت: نفوذ نظامی ترکیه به سوریه یک تنش آفرینی خطرناک است که منجر به یک فاجعه انسانی خواهد شد، توانایی تروریست ها برای سازماندهی دوباره عناصر باقی مانده خود را تقویت خواهد کرد و خطری برای امنیت منطقه ای و بین المللی به شمار می آید.

رئیس جمهوری عراق در ادامه افزود: باید جامعه بین الملل برای مهار فاجعه متحد شود و از راه حل سیاسی برای درد و رنج شهروندان سوریه از جمله کردها پشتیبانی کند تا آنها در صلح، امنیت و کرامت از حقوق خود برخوردار شوند.

این در حالی است که صالح در گفت و گوی تلفنی با همتای مصری خود عبدالفتاح السیسی نیز که از منتقدان اصلی سیاست های ترکیه در جهان به شمار می آید، تحولات مربوط به تجاوز نظامی این کشور به خاک سوریه را با وی مورد بحث و بررسی قرار داد.

برچسب‌ها:
#عراق
#تظاهرات
#عبدالمهدی
#ترمیم کابینه
#انجام اصلاحات