سرویس کرمانشاه
انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  20:35   

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با کردپرس:

با فرسایشی شدن جنگ، آتش بحران در مناطق کردنشین ترکیه شعله ور می شود

سرویس کرمانشاه- حشمت الله فلاحت پیشه گفت: اگر اقدام نظامی ترک ها علیه کردهای سوریه ادامه پیدا کند، جنگ فرسایشی خواهد شد و این جنگ فرسایشی آتش بحران را در مناطق کردنشین ترکیه شعله‌ور خواهد کرد.

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم، در گفتگو با خبرنگار کردپرس، افزود: در جنگ فرسایشی، ترکیه آسیب جدی خواهد دید.

این تحلیل گر سیاسی که در گفتگویی که مرداد ماه با خبرگزاری کردپرس داشت در خصوص شکل گیری تبانی تازه ای بر علیه کردهای سوریه هشدار داده بود، اظهار کرد: سرنوشت کردها در منطقه ما سرنوشت غم‌انگیزی است؛ گویا قرار نیست هیچگاه آفت آوارگی را از زندگی و حیات سیاسی کردها دور ببینیم.

حشمت الله فلاحت پیشه گفت: در اقدامی که ترکیه صورت داده است دقیقاً به مجموعه اقداماتی که غالباً در منطقه علیه کردها صورت می‌گیرد و موجب آوارگی، غم و بدبختی و به ویژه سرنوشت نامعلوم آنها می شود، شباهت دارد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بیشترین مشکل حوزه کردی مربوط به کشور ترکیه است؛ دلیلش هم این است که دوازده استان کردنشین دارد و حدود ۲۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور کرد هستند و  در درون ساز و کار سیاسی و اداری خودش نتوانسته است مشکلات کردها را حل کند و همواره به سرکوب خواسته های کردها در فراتر از مرزهای ترکیه روی آورده است.

فلاحت پیشه افزود: سوریه به خاطر روابط خارجی  که دارد و مناسبات گسترده خارجی که در حوزه های امنیتی و سیاسی برای خودش تعریف کرده است، معمولاً در میان سکوت دیگر بازیگران جهانی این کار را صورت می دهد.

وی اظهار کرد: هم اکنون کردهای سوریه در اوج مظلومیت به سر می برند. از زمان حافظ اسد تا زمان بحرانی که دامنگیر سوریه شد و داعش به سوریه حمله کرد کردها در قالب قانون اساسی سوریه به رسمیت شناخته نشده بودند و برای اینکه از حق شهروندی برخوردار بشوند باید اصالت کردی خود را انکار می کردند ولی اتفاقاتی افتاد و شرایطی شکل گرفت که در آن کرد ها به صورت مستقل در مقابل داعش ایستادند و خودشان را به عنوان یک بازیگر قوی در تحولات سوریه نشان دادند؛ از آن موقع دولت مرکزی سوریه سعی کرد یکسری از موانع قانون اساسی را در حوزه شهروندی کردها کنار بگذارد و این جایگاه را برای کردها تعریف کند.

وی افزود: یک تاریخ منفی و مداخله برخی بازیگران مثل ارتباطاتی که با آمریکا داشتند و عدم شناسایی دولت مرکزی سوریه توسط آمریکا، باعث شد که کردها نتوانند در ساز و کار سیاسی سوریه به همراه دولت سوریه به توصیه کشورهایی مانند ایران عمل کنند.

فلاحت پیشه ادامه داد: من در سفری که به سوریه داشتم در یک مصاحبه مطبوعاتی پیشنهاد دادم در قالب تمامیت ارضی سوریه، کردها و دولت مرکزی سوریه به هم نزدیک بشوند وگرنه آفت بعدی بعد از داعش کردها را گرفتار خواهد کرد؛ متاسفانه بنابر دلایلی این کار صورت نگرفت؛ البته یک سری تماس های بی تاثیری بین دولت مرکزی و کردها صورت گرفت که به نتیجه نرسید.

وی با بیان اینکه در اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه واکنش جامعه جهانی به رفتار ترکیه واکنش بازدارنده‌ای نبوده است، اظهار کرد: جهان نیازمند یک واکنش بازدارنده است. هزاران کرد آواره شده اند و فاجعه انسانی تازه‌ای در حال شکل‌گیری است به ویژه اینکه حمله به زندان داعش زمینه سازی برای ایجاد خلاء های امنیتی تازه‌ای شده و ممکن است گروه‌های تروریستی تازه ای را شکل بدهد و آن ها را به جان کردها که بی دفاع ترین جامعه در شرایط کنونی هستند بیندازد.

فلاحت پیشه افزود: در ملاحظات خاص دیگری که کشورهای دیگر دارند به نوعی کردها قربانی می شوند؛ لذا انتظار توجه جدی تری است.

وی اظهار کرد: شورای امنیت سازمان ملل متحد باید تشکیل جلسه دهد؛ ولی من معتقدم موثر ترین کار در این موقعیت تشکیل جلسه فوری ترکیه و روسیه و رسیدن به یک راهکار فوری است و انتظاری که وجود دارد اعلام آتش بس است.

فلاحت پیشه افزود: باید کشورهای مختلفی از جمله جمهوری اسلامی ایران، ترکیه را تحت فشار قرار دهند که آتش بس فوری شکل بگیرد و بعد تحولات با این ملاحظات جمع بندی بشود و مشکلات منطقه می تواند با این ملاحظات رفع شود؛ ملاحظه اول حفظ تمامیت ارضی است، ملاحظه دوم تامین حدأقل های امنیتی و معیشتی برای کردها است و ملاحظه سوم دیدن دغدغه‌های ترکیه است. این دغدغه ها در قالب دیپلماسی قابل دیده شدن است به شرطی که ترکها به این اقدام نظامی پایان دهند.