انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  16:00   

پاسخ اردوغان به محکومت عملیات چشمه صلح از سوی عربستان:

عربستان به آینه نگاه کند چه کسی یمن را به این روز انداخت؟

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با اشاره به انتقادات صورت گرفته از عملیات نیروهای نظامی ارتش ترکیه به شرق فرات عنوان کرد: عربستان سعودی به آینه نگاه کند، یمن را چه کسی به این حال و روز انداخت؟

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات نیروهای نظامی ارتش ترکیه به شرق فرات عنوان کرد: «PKK را تقویت کرده و بر علیه ما شوراندند. تصور می کردند که ما زانو خواهیم زد ولی موفق نشدند‌. در راستای خشکاندن ریشه های تهدید دست به کار شدیم. در چهار سال اخیر در داخل و خارج مرزهای ترکیه در مجموع ۱۶ هزار تروریست را از پای درآوردیم. اکنون نیز در شرق فرات عملیات چشمه صلح را که به موفقیت آن باور داریم آغاز کردیم. هدف به مانند دیگر عملیات های ارتش ترکیه کمک به حفظ تمامیت ارضی سوریه است. کسانی که اشغال PKK و YPG را نمی توانند ببینند علیه اقدامات ما که برای اتحاد سوریه صورت می‌گیرد سخنوری می کنند. شما در یک گوشه بمانید ما به راه خودمان ادامه دهیم. این ها {اشاره به اروپا} تنها از کشور خود به داعش نیروی نظامی صادر کردند. از فرانسه، آلمان، هلند به داعش جنگجو اعزام شد؛ در مقابل ما ۵ هزار و ۵۰۰ جنگجویی را که برای پیوستن به داعش  آمده بودند به کشورهایشان بازگرداندیم».

به نوشته روزنامه هابرترک، اردوغان در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «به هیچ عنوان انتقاداتی را که علیه عملیات ارتش ترکیه وارد می شود قبول نداریم. عربستان سعودی به آینه نگاه کند، یمن را چه کسی به این حال و روز انداخت؟ شما ابتدا حساب این را پس بدهید. یمن را با خاک یکسان کردید. شما نمی توانید در خصوص عملیاتی که برای اتحاد سوریه انجام می گیرد حرفی بزنید. به خصوص مصر که اصلا نمی‌تواند حرفی بزند. در کشور خودت به عنوان قاتل دموکراسی هستی. تو در دادگاه باعث مرگ مرسی رییس جمهوری که ۵۲ درصد از آرا مردم مصر را گرفته بود، شدی. سیسی عملیات ما را محکوم کرده است. تو محکوم کنی چه اتفاقی می افتد نکنی چه اتفاقی می افتد؟»

اردوغان خاطرنشان کرد: «مسئله ما گروه های تروریستی PKK/YPG/PYG و داعش است که در تلاش برای اشغال سوریه هستند. با برادران کرد خود مشکلی نداریم. در کشورمان ۳.۶ میلیون پناهنده سوری زندگی می کند. ای اروپا به خودت بیا. اگر عملیات ما را به عنوان یک عملیات اشغالگرانه در نظر بگیرید کار ما راحت است. مرزهایمان را باز می کنیم و ۳.۶ میلیون پناهنده سوری را به کشورهای شما می فرستیم. مردم سوریه از ظلم داعش و PKK/YPG مجبور به ترک سرزمین خود شدند. می گویند ما مخالف کردها هستیم. همین الان ۳۰۰ هزار کرد از کوبانی در کشورمان مهمان هستند. آمریکا نمی تواند این را ببیند. در پارلمان ترکیه هم یک حزبی است که به گروه تروریستی تکیه کرده است. آنان نیز این را نمی بینند.»

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها