انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  20:38   

کردپرس گزارش می دهد؛

دستگاه جدید سی تی اسکن جنجالی بالاخره به مهاباد رسید

سرویس آذربایجان غربی- سرپرست شبکه بهداشت ودرمان مهاباد گفت: دستگاه جدید سی تی اسکن مهاباد که جایگزین دستگاه تعویضی تایید نشده دو سال پیش است، امروز به بیمارستان مهاباد تحویل داده شد.

به گزارش کردپرس، با ورود دستگاه جدید سی تی اسکن جدید به مهاباد امیر بهزاد در جمع خبرنگاران در خصوص مشخصات این دستگاه گفت: سی تی اسکن جدید با هزینه بیش از 12 میلیارد تومان، 16 ایسلا و جزء پیشرفته ترین دستگاههای سی تی اسکن کشور است و قراراست پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان انرژی هسته ای و دانشگاه علوم پزشکی در مهاباد راه اندازی شود.

او تصریح کرد: سی تی اسکن جدید، جایگزین دستگاهی است که دو سال قبل قرار بود در بیمارستان مهاباد راه اندازی شود و به دلیل تأیید نکردن کارشناسان تعویض شد.

اما ماجرای دستگاه CT-Scan دوم بیمارستان مهاباد از سال 96 خبر ساز شده بود. دستگاهی که برخی رسانه ها در زمان انتقال آن به مهاباد از مستعمل بودنش خبر دادند و پس از بالا گرفتن موضوع مستعمل بودن دستگاه سی تی اسکن بیمارستان مهاباد این دستگاه نیامده از مهاباد رفت.

این موضوع در روز تکریم و معارفه مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد نیز جنجالی شد. مدیر مستعفی شبکه با اشاره به دریافت دستگاه CT-Scan دوم و انتظار نماینده جهت راه اندازی آن اعلام کرده بود: «جناب نماینده انتظار داشتند این دستگاه سریعا راه اندازی شود این در حالی است که هنوز اصالت دستگاه حداقل برای بنده تایید نشده است».

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی نیز در آن جلسه بلافاصله در واکنش به این گفته های مرزنگ مطالبی را عنوان کرد که بسیار عجیب به نظر می رسید. به گفته حسنی؛ «دستگاه  CT-Scan ایرادی نداشت اما جهت اطمینان خاطر مردم مهاباد دستگاه تعویض شد»!

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: «در آن زمان گزارش‌هایی در خصوص وجود اشکالاتی در این دستگاه در رسانه‌ها اعلام شد اما تیمی از وزارتخانه بهداشت و درمان جهت بررسی به موضوع ورود کردند و به این نتیجه رسیدند که این دستگاه اشکالی ندارد اما علیرغم این مسئله باز هم تصمیم گرفتند که دستگاه را تعویض کنند تا حرف و حدیثی باقی نماند».

در این میان مشخص نشد دستگاهی که سالم بود چرا «جهت اطمینان خاطر مردم» تعویض شد چرا که با شروع کارکرد مطلوب آن تمامی حواشی به پایان می رسید اما دانشگاه علوم پزشکی استان و تیمی که از وزارت خانه آمده جهت بازدید از دستگاه آماده بودند تصمین گرفتند آن را تعویض کنند!

حسنی 24 خرداد ماه اعلام کرد؛ دستگاه جدید جایگزین شده و به زودی این دستگاه در بیمارستان مهاباد با تکمیل و تجهیز شدن راه اندازی می شود و اکنون با گذشت 4 ماه دستگاه جدید وارد مهاباد شد.

دستگاهی که اختلاف نظر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با دانشگاه علوم پزشکی و نماینده این شهرستان را به دنبال داشت. این درحالی است که دستگاه سی تی اسکن اول این شهرستان مدت ها ست با نقص فنی روبه رو است و اخیرا در جریان تصادف و مصدوم شدن 10 شهروند مهابادی، به دلیل عدم کارایی دستگاه سی تی اسکن همه مصدومین به نقده اعزام شدند.

امیدها به دستگاه جدیدی که امروز وارد مهاباد شده و آنطور که وعده داده اند به زودی ران اندازی می شود.