انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  22:23   

معاون وزیر خارجه سوریه:

با جدایی‌طلبان گفت‌وگو نمی‌کنیم/ اردوغان جنایتکار جنگی است

سرویس سوریه - معاون وزیر خارجه سوریه ضمن انتقاد تند از رئیس جمهوری ترکیه، خاطر نشان ساخت که برای گفت و گو با همه گروه های سوری به استثنای جدایی طلبان تحت فرمان کشورهای خارجی آماده هستند.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه خبری المیادین، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه عصر امروز (پنج شنبه) طی سخنانی در رابطه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: بهتر است اردوغان را دروغگویی توصیف کنیم که از زمان تعامل با بحران سوریه، دروغ در وی ریشه پیدا کرده است. اردوغان درها را به روی 170 هزار تروریست باز کرد تا در سوریه دست به کشتار بزنند؛ اردوغان باید مجازات شود و تاریخ نیز وی را مجازات خواهد کرد چرا که یک جنایتکار جنگی در حق ملت سوریه است.

مقداد در رابطه با حمله نظامی کنونی ارتش ترکیه و گروه های شبه نظامی سوری مورد حمایت این کشور به مناطق تحت کنترل نیروهای کُرد در شمال شرق سوریه نیز تصریح کرد: ارتش سوریه با تجاوزهای مداوم ترکیه به خاک کشورمان مقابله کرده و در مناطق مختلف نیز با تروریست هایی از این کشور مقابله کردیم؛ فرودگاه های ترکیه و تسهیلات ارائه شده از سوی دولت این کشور برای تروریست ها، بر نقش آفرینی آنکارا علیه سوریه شهادت می دهند.

معاون وزیر خارجه سوریه ضمن تاکید بر این که کشورش به همه شهروندان خود و بازگشت آنها اهمیت می دهد و وطن همه فرزندان خویش به شمار می آید، افزود: دولت سوریه با همه شهروندان خود گفت و گو کرده با این حال برخی قدرت ها مخالفت کرده و بر فراهم ساختن زمینه برای حمله ترک ها اصرار ورزیدند.

مقداد همچنین خاطر نشان ساخت: آغوش سوریه به روی شهروندان خود باز است با این حال بر اساس منطق جدایی طلبی گفت و گو نمی کنیم؛ با کسی که خود را تحت تصرف قدرت های خارجی قرار داده، گفت و گو نمی کنیم و وی را تروریست می دانیم.

معاون وزیر خارجه سوریه با بیان این که دولت ترکیه از تروریست های جبهه نصره حفاظت می کند و هیچ گروه تروریستی نمانده که آنکارا از آن حمایت نکرده باشد، در رابطه با مناطق تحت کنترل اتش دمکراتیک سوریه و هدف حمله ترکیه اظهار داشت: اگر ارتش سوریه در منطقه حضور داشت و برخی قدرت ها آن را هدف قرار نمی دادند، رژیم ترکیه نمی توانست حمله کند؛ ما در هر جایی که ارتش سوریه حضور داشته، دفاع کردیم و حضور آمریکا نیز یکی دیگر از دلایل تجاوز کنونی است.

مقداد همچنین بر روابط گسترده سوریه با دوستان خود در روسیه و ایران تاکید کرده و ضمن اعلام این که به دوستان روس خود اعتماد دارند چرا که آنها از وحدت و حاکمیت سوریه پشتیبانی می کنند و به آن چه روی زمین در جریان است نیز اهمیت می دهند، از اتحادیه اروپا نیز درخواست کرد که در سیاست های خود در قبال کشورهای حامی تروریسم در سوریه تجدید نظر کند.