انتشار:  پنج‌شنبه 18 مهر 1398  ::  23:12   

سید معروف صمدی در گفت و گو با کُرد پرس تشریح کرد؛

تشریح ساز و کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در کشور و استان ها

سرویس کردستان- سید معروف صمدی، فعال سیاسی اصلاح طلب، ساز و کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاحطلبان و شاخه های استانی و شهرستانی آن را تشریح کرد. 

سید معروف صمدی در گفت و گو با کُرد پرس با بیان اینکه جبهه اصلاح طلبان برای هماهنگی و اتحاد و انسجام بیشتر شورایی تحت عنوان شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان تشکیل داده اند، گفت:  ترکیب اعضای این شورا دو دسته  است، دسته  اول شخصیت‌های حقوقی‌ هستند، یعنی دبیران کل احزاب عضو شورای هماهنگی اعضای اصلی این شورا را تشکیل می دهند. ترکیب دوم این شورا شخصیت های حقیقی هستند که از میان افراد با نفوذ توسط دبیران احزاب انتخاب می‌شوند و عملا ساز و کار شناسایی این افراد به دبیران احزاب تفویض شده است.  
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب که به عنوان رابط استانی شورای عالی اصلاح طلبان کردستان با مرکز انتخاب شده است، بیان کرد: به منظور تمرکز زدایی از فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم سازی و مشارکت بیشتر استان‌ها و شهرستان‌ها این ساختار طراحی شده است با این منطق که تصمیم گیری از کانال خواست و اراده قاطبه‌ی اصلاح‌طلبان بگذرد و استان‌ها و شهرستان ها نیز بتوانند اثربخشی مناسبی داشته باشند.
وی افزود: ترکیب این شورا در استان ها و شهرستان ها مشابه ساختار کشوری است فقط تفاوت در تعداد اعضا است. در مرکز(تهران) تعداد نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است و بر این اساس تعداد اعضای استانها از شهرستان ها بیشتر است. تعداد اعضای حقیقی که به این شورا اضافه می شود به اندازه نصف اعضای حقوقی است، یعنی دبیران استانی که مجوز وزارت کشور را دارند و از کمیسیون ماده 10 احزاب، مجوز گرفته‌اند؛  می توانند در صورت تمایل به عضویت اصلی شورای اصلاح طلبان استان درآیند.  به عنوان مثال اگر در استانی 20 نفر باشند شخصیت های حقیقی که می توانند انتخاب کنند 10 نفر خواهند بود. 
صمدی ادامه داد: بر اساس آیین نامه، حق انتخاب شخصیت های حقیقی بر عهده دبیران احزاب گذاشته شده است و طبق این دستورالعمل حق انتخاب به آنها واگذار شده و قابل سلب شدن نیست از اینرو با شناسایی و انتخاب اعضاء توسط احزاب آنان به تعداد مشخص به شورا اضافه می شوند و با حضور شخصیت‌های حقوقی شورا تشکیل می شود؛ بنا بر این اصل در شهرستانها به همین شیوه عمل می شود. 
وی با بیان اینکه اهمیت این ساختار بر این مبنا بنا شده است که  تصمیم گیری از پایین به بالا باشد، افزود:  یعنی اول شهرستان و بعد استان و بعد هم مرکز و همه اعضای شهرستان ها مشارکت خواهند داشت و حتی اگر شورای استان به این نتیجه برسد که حضور اعضایی از شهرستان‌ها ضرورت دارد با مصوب کردن آن نماینده‌ای هم از هر شهرستان در شورای استان حضور می یابد. یعنی علاوه بر نقش شهرستانی مستقیما هم در ارتباط با استان باشند. 
این فعال سیاسی با بیان اینکه در استان  کردستان هم این شورا شکل گرفته است ولی هنوز کامل نشده، گفت: یک انتخابات هم دو هفته قبل برگزار شده اما هنوز هیات رئیسه انتخاب نشده لذا در آینده نزدیک هیات رییسه هم انتخاب خواهند شد، کارگروه ها را تشکیل می دهند و اولین وظیفه آنها هم این است که در شهرستان‌ها بر اساس قانون ابلاغی شورا را شکل دهند. 
وی یادآور شد: تفاوت شورای عالی سیاست گذاری کشوری با شورای اصلاح طلبان در استان ها  و شورای هماهنگی در این است که شورای هماهنگی فقط شامل دبیران کل احزاب می باشد ولی در این شورا علاوه بر عضویت همه دبیران شخصیت های حقیقی نیز در آن حضور دارند که طی یک فرآیندی شناسایی می شوند و دبیران کل طی یک رای گیری مخفی آن افراد را انتخاب می کنند و به ترکیب اصلی اضافه می شوند.  به عبارتی این شورا، شورای بالا دستی شورای هماهنگی محسوب می شود. 
صمدی درباره جلسه ای هم که اصلاح طلبان روز جمعه (19 مهر ماه) برگزار می کنند، گفت: برنامه‌ای نبوده که انتخاباتی انجام شود چون قبلا انتخابات انجام شده و یک برنامه درون تشکیلاتی است که به صورت روتین هر جریان سیاسی هم می توانند داشته باشند. 
وی افزود: برنامه های شورای عالی سیاست گذاری اختصاصی است و در حال پیش روی بر اساس اهداف ساختاری است. این برنامه ها در چهارچوب آیین نامه‌ای مشخص اجرایی می شود و ارتباطاتش با احزاب بر اساس این آیین نامه تعریف شده در آیین نامه مربوطه یک ساختار مشخصی تعیین شده است و این ساختار به صورت مستقل عمل می کند. 
صمدی تاکید کرد: درست است که همه احزاب شورای هماهنگی هم در این تشکیلات عضو هستند ولی در برنامه های داخلی احزاب یا شورای هماهنگی دخالتی نمی کند؛ شورای عالی مختار است هر برنامه‌ای را اجرا کند در قالب این آیین نامه تصمیماتش برای کلیه شوراها که در ذیل آن قرار می‌گیرند لازم الاجرا است.

رابطان استانی هم که تعیین شدند در وهله اول می بایست دقت کنند که بر اساس آیین نامه شورا شکل بگیرد و با شورا فقط در چهارچوب  آیین نامه می تواند ارتباط داشته باشند. رابط، کاری به رقابت‌های درون گروهی و کشمکش های کسب قدرت احزاب ندارد.
وی در خصوص اسامی احزاب و شخصیت های عضو این شورا در کردستان هم گفت: قرار است این اسامی که نهایی شد و  سخنگو برای آن تعیین شد این اسامی از طریق سخنگو رسانه ای و به اطلاع عموم برسد بنابراین بهتر است منتظر طی شدن این پروسه بمانیم.