سرویس ترکیه
انتشار:  دوشنبه 17 اردیبهشت 1397  ::  10:12   

اختصاصی کردپرس:

درباره "محرم اینجه" نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری

سرویس ترکیه - محرم اینجه که مدتی رئیس فراکسیون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در پارلمان این کشور نیز بود در سال 2012 میلادی کتابی تحت عنوان "بفرمایید جناب اینجه" را به تحریر درمی آورد که در آن کتاب به فعالیت های سیاسی خود در قالب نماینده مجلس در پارلمان ترکیه، و زندگی سیاسی خود می پردازد.

محرم اینجه، نامزد انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن 2018  ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق در حالی وارد عرصه رقابت حساس این دوره از انتخابات ترکیه شده است که محافل سیاسی جهان شناخت بسیار کمتری از وی نسبت به رقیب بنامش رجب طیب اردوغان دارند. در این گزارش تلاش خواهیم کرد محرم اینجه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را به اختصار معرفی کنیم.

محرم اینجه کیست؟

محرم اینجه در 4 می 1964 در روستای "المالیک" در استان یالووای ترکیه به دنیا آمد. بعد از آن که دوران تحصیل خود را در یالووا پشت سر گذاشت در دانشگاه اولوداغ بورسا، در دانشکده نجاتی بی موفق به کسب مدرک کارشناسیاز رشته دبیری فیزیک – شیمی شد. بعد از آن به عنوان دبیر فیزیک و سپس مدیر مدرسه در دبیرستان های مختلف ترکیه مشغول به کار شد. وی مدتی سخنگوی باشگاه ورزشی "یالووا اسپور" بود و همزمان با شغل معلمی به ریاست انجمن "تفکرات آتاتورک گرایانه" استان یالووا نیز انتخاب شد.

در واقع فعالیت سیاسی اینجه از سال 2002 میلادی با ورود به لیست انتخاباتی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از حوزه انتخاباتی یالووا در انتخابات بیست و دومین دوره نمایندگی پارلمان ترکیه آغاز شد. وی در این انتخابات از سوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به پارلمان راه پیدا کرد و در انتخابات 2007 میلادی نیز بار دیگر از حوزه انتخاباتی یالووا از سوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه کرسی پارلمانی را کسب می کرد.

در 25 دسامبر 2009 یک نطق 10 دقیقه ای از عملکرد حزب عدالت و توسعه داشت که باعث شناخته شدن وی در عرصه سیاسی ترکیه شد. این نطق 10 دقیقه ای بیشترین بازدید را در شبکه های مجازی و صفحات اینترنت به خود اختصاص داد (3 میلیون و 66 هزار بازدید در توییتر و 1 میلیون 293 هزار بازدید در فیسبوک) و در صفحات اینترنتی خبرگزاری ها و روزنامه های مختلف ترکیه صدها هزار تحلیل و واکنش از سوی مخاطبان داشت. وی در انتخابات 3 ژوئن 2011 بار دیگر از سوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از حوزه انتخاباتی یالووا، نماینده مجلس شد و در این دوره از پارلمان عضو انجمن نمایندگان پارلمان های کشورهای ترک زبان (TÜRKPA) شد.

محرم اینجه که مدتی رئیس فراکسیون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در پارلمان این کشور نیز بود در سال 2012 میلادی کتابی تحت عنوان "بفرمایید جناب اینجه" به تحریر در آورد که در آن کتاب به فعالیت های سیاسی خود در قالب نماینده مجلس در پارلمان ترکیه، و زندگی سیاسی خود پرداخت.

اینجه 54 ساله که 16 سال متوالی به عنوان نماینده حزب جمهوری خواه خلق در پارلمان ترکیه حضور دارد داخل حزب جمهوری خواه خلق نیز یکی از رقبای جدی کمال قلیچدار اوغلو برای تصدی ریاست حزب بوده و دو بار تا کنون در مقابل کمال قلیچدار اوغلو در کنگره های مختلف حزب صف آرایی کرده است اما هر دو بار نیز رقابت را به قلیچدار اوغلو باخته است. وی در سال 2014 در کنگره حزب جمهوری خواه خلق ترکیه با کسب 415 رای در برابر 740 رای و بار دیگر در 3 فوریه 2018 با کسب 447 رای در برابر 790 انتخابات درون حزبی را به قلیچدار اوغلو واگذار کرده است. او از معدود نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق ترکیه بود که برخلاف تصمیم حزب با لایحه جنجالی لغو مصونیت قضایی از نمایندگان پارلمان ترکیه، که باعث زندانی شدن برخی از نمایندگان کرد مجلس ترکیه شد، مخالفت کرد و به این لایحه رای "نه" داد. این موضع گیری وی در آن تاریخ  مورد انتقادات شدید از طرف حزب قرار گرفت. وی همچنین در انتخابات ریاست جمهوری گذشته از نامزدی اکمل الدین احسان اوغلو به عنوان نامزد مشترک حزب جمهوری خواه خلق ترکیه – حزب حرکت ملی ترکیه نیز به شدت انتقاد کرد.

آنچه موضوع نامزدی اینجه را در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ترکیه جالب تر می کند، اعتماد به نفس وی در خصوص جذب آرای کردهای ترکیه است. وی ادعا کرده است از هر کسی در حزب جمهوری خواه خلق برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مناسب تر است، زیرا پتانسیل جلب نظر و رأی کردها  را نیز دارد. اینجه در نخستین میتینگ انتخاباتی خود وعده داد مسأله کردها را با برداشتن «گام هایی شجاعانه» در پارلمان ترکیه حل و فصل خواهد کرد. وی همچنین خواستار آزادی صلاح الدین دمیرتاش نامزد حزب دموکراتیک خلق ها دست کم در مدت منتهی به انتخابات ریاست جمهوری شد و گفت با دمیرتاش در زندان دیدار خواهد کرد.

 

خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات ریاست جمهوری