انتشار:  پنج‌شنبه 20 اردیبهشت  ::  17:17

انتقاد شدید بشار اسد از اردوغان:

اردوغان وابسته به اخوان المسلمین و دست نشاندۀ آمریکا است / تروریست ها ارتش اردوغان هستند

سرویس ترکیه- بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفتگو با یک رونامۀ یونانی، اردوغان را به حمایت از گروه های تروریستی در جنگ سوریه متهم کرد و حملۀ نظامی ترکیه به عفرین را اشغال گری و تجاوز خواند. وی اردوغان را هم زمان وابسته به جنبش اخوان المسلمین و دست نشاندۀ آمریکا قلمداد کرد.

به گزارش کردپرس، بشار اسد رئیس جمهور سوریه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را وابسته به اخوان المسلمین و مهرۀ دست نشاندۀ آمریکا خواند که برنامه های این کشور را پیش می برد.

بشار اسد در گفتگو با روزنامۀ یونانی اکاتی مرینی با اشاره به حملۀ نظامی ترکیه به منطقۀ کردنشین عفرین در شمال غربی سوریه گفت: «پیش از هر چیز این اقدام یک تجاوز بود، اشغال گری بود. حضور حتی یک سرباز ترک در خاک سوریه اشغال گری است. این بدان معنی نیست که ما مردم ترکیه دشمنی داریم. چند روز پیش یک هیأت سیاسی از ترکیه برای دیدار آمده بودند. ما باید حساب ترک ها را از اردوغان جدا کنیم. اردوغان وابسته به اخوان المسلمین است. ممکن است عضو سازمانی نباشد اما ایدئولوژی او در این راستا است که من آن را ایدئولوژی سیاه می نامم.»

اسد در ادامۀ اظهارات خود دربارۀ جنگ عفرین افزود: «غرب، به ویژه ایالات متحده، اردوغان را بر آن داشت که مداخله کند تا وضعیت پیچیده تر شود. بدون این پیچیدگی مسائل با سرعت بیشتری حل و فصل می شد. کار اخوان المسلمین در همه جای دنیا این است که از اسلام برای به دست گرفتن کنترل حکومت استفاده کند و شبکه ای از چندین حکومت مرتبط با این ایدئولوژی در جهان ایجاد کند.»

وی دربارۀ حمایت اردوغان از تروریست ها در جنگ داخلی سوریه نیز گفت: «اردوغان از همان ابتدای جنگ از تروریست ها حمایت می کرد. اما آن هنگام می توانست این حمایت را پشت عباراتی همچون حمایت از مردم سوریه، دفاع از مردم سوریه و حمایت از آوارگان پنهان کند. می توان گفت او توانست به عنوان یک رئیس جمهور انسان دوست ظاهر شود. اما اینک شرایط وی را ناچار کرده است نقاب از چهره بردارد و خود را به عنوان رئیس جمهور متجاوز نشان دهد. بنابراین فرقی ندارد که رهبر ترکیه نیروهای خود را به سوریه اعزام کند، یا از تروریست ها حمایت کند؛ ما هفت سال است با ارتش اردوغان می جنگیم. تفاوت تنها در ظاهر است، هستۀ هر دو یکی است.»

رئیس جمهور سوریه دربارۀ پاسخ کشورش به اقدامات اردوغان گفت: «ما داریم با تروریست ها مبارزه می کنیم. و همان گونه که اشاره کردم، از نظر ما تروریست ها ارتش اردوغان هستند، ارتش آمریکا هستند، ارتش عربستان سعودی هستند. فراموش کنید که آنها چند دسته هستند و چه کسی این دسته ها را از نظر مالی تأمین می کند. در نهایت همۀ آنها برای پیش برد یک برنامه کار می کنند و این همه بازیگر تنها از یک ارباب تبعیت می کنند: ارباب آمریکایی. اردوغان طرح های خود را اجرا نمی کند، او تنها اجرا کنندۀ طرح های آمریکا است.»

 

کد خبرنگار: 30103