انتشار:  پنج‌شنبه 20 اردیبهشت  ::  19:08

گرمای هوا در مناطق زلزله زده، تهدیدی جدی محسوب می شود

سرویس کرمانشاه- رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه گرمای هوا در مناطق زلزله زده، تهدیدی جدی محسوب می شود، گفت: مساله دفع فاضلاب ها در مناطق زلزه زده، خطری عمده محسوب می شود و هنوز هم به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تهدیدکننده سلامت مردم در این مناطق محسوب می شود.

به گزارش کردپرس، دکتر محمدمهدی گویا در گفت و گو با وبدا، درخصوص شرایط بهداشتی مناطق زلزله زده کرمانشاه و تمهیدات بهداشتی صورت گرفته در این مناطق گفت: مناطق زلزله زده سرپل ذهاب، از نظر آب و هوایی جزو مناطق گرمسیر کشور محسوب می شود و درتابستان گرمای هوا در این مناطق گاهی تا 50 درجه هم می رسد، از طرفی، بیماری های منتقله از طریق آب و غذا حتی در شرایط عادی نیز تهدیدی جدی است، چه برسد به شرایطی که بعداز زلزله کرمانشاه، برای مردم ایجاد شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر، بخش قابل توجهی از مردم در چادر و کانکس زندگی می کنند، دسترسی به آب اشامیدنی سالم از اهمیت زیادی برخوردار است و چنانچه کمبودی در این زمینه رخ دهد، ممکن است، منجر به همه گیری بیماری های واگیردار شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: از طرف دیگر، مساله دفع فاضلاب ها نیز خطری عمده محسوب می شود و علیرغم تمام تلاش هایی که تاکنون صورت گرفته است، هنوز هم به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تهدیدکننده سلامت مردم در مناطق زلزله زده محسوب می شود.

وی با بیان اینکه خطر احتمالی شیوع بیماری های منتقله از  طریق آب و غذا (وبا، اسهال خونی و حصبه) نگران کننده است، اظهارداشت: دو هفته قبل، معاون بهداشت وزارت بهداشت با حضور در جلسه شورای استان کرمانشاه که با حضور استاندار برگزار شد، تمام موضوعات درخصوص مسائل بهداشتی مناطق زلزله زده را با اعضای شورا در میان گذاشت و دستورات لازم توسط استاندار کرمانشاه صادر شد، همچنین همکاران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، نیز پیگیر اجرای تصمیمات شورا بوده و به طور مرتب گزارش اقدامات را به معاونت بهداشت ارائه می دهند.

دکتر گویا با اشاره به خطر شیوع بیماری سالک در مناطق زلزله زده، خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه بخش زیادی از آوار و نخاله های ساختمانی جمع آوری شده است، اما کماکان خطر بروز بیماری سالک وجود دارد، چراکه بخشی از آوار هنوز باقی مانده است که با توجه به دستورات استانداری در این زمینه به طور جدی اقدامات پیگیری می شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص خطرات گزش حشرات و جوندگان در مناطق زلزله زده گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، از ابتدای نوروز تاکنون، اقدامات مربوط به کنترل حشره، حشره کشی و جونده کشی را پیگیری کرده و خوشبختانه تاکنون این اقدامات موفقیت آمیز بوده و نگرانی هایی که در این زمینه وجود داشته را رفع کرده است.

دکتر گویا، درمورد گزش انسان توسط جانوران زهری از قبیل، مار و عقرب در مناطق زلزله زده، گفت: در این خصوص آموزش های لازم به مردم داده شده است، تا در مواجهه با اینگونه جانوران از خود مراقبت کنند، از طرفی؛ سرم ضد مار و عقرب نیز به میزان کافی در تمام مراکز بهداشتی و درمانی مناطق زلزله زده موجود است و پزشکان و نیروهای بهداشتی در این زمینه تعلیمات ویژه ای دیده اند و تاکنون موردی از فوت انسان در اثر گزش این جانوران وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه جمع آوری سگ های ولگرد در مناطق زلزله زده، نیز به صورت جدی توسط استانداری پیگیری می شود، درخصوص همه گیری بیماری های واگیر در این مناطق خاطر نشان کرد: از ابتدای وقوع زلزله تاکنون، در مناطق آسیب دیده، هیچگونه بیماری واگیرداری شایع نشده است و این موضوع یکی از دستاوردهای بزرگ حوزه بهداشت کشور محسوب می شود که با توجه به وسعت مناطق زلزله زده، این دستاورد ارزش بین المللی دارد.