انتشار:  شنبه 22 اردیبهشت  ::  10:27

وزیر نفت مناطق تحت کنترل کردهای سوریه:

نفت و گاز مهم ترین منبع درآمدی منطقه خودگردان کُردی در سوریه است

سرویس جهان- وزیر نفت منطقه خودگردان کرد سوریه می گوید مهم ترین منبع درآمدی این منطقه از فروش نفت خام و گاز طبیعی فراهم می شود.

 

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کردهای سوریه در حال حاضر تلاش می کنند مناطق نفت خیزی را که در جریان جنگ با داعش در سوریه تصرف کرده اند حفظ کنند زیرا این منابع نفتی و بعضا برخی منابع گاز منابع اصلی درآمدی منطقه خودگردان تحت کنترل کردها در شمال سوریه است.

بر اساس گزارش آسوشتدپرس، منابع نفتی تحت کنترل کردها در منطقه دیرالزور و چند منطقه دیگر به دلیل جنگ داخلی قابلیت سرمایه گذاری و ایجاد تاسیسات جدید را ندارد و تکنولوژی مورد استفاده برای استخراج و تصفیه نفت خام در این منطقه به دهه 1960 باز می گردد. به دلیل عدم وجود ارتباط با دنیای خارج به دلیل جنگ داخلی، امکان احداث چاه های جدید نفتی وجود ندارد.

عبدالکریم ملک، وزیر نفت منطقه خودگردان کردی در شمال سویه به این خبرگزاری گفته است درآمد اصلی این منطقه از فروش نفت و گاز طبیعی تامین می شود. وی از اعلام دقیق درآمد کردهای سوریه از فروش نفت و گاز طبیعی خودداری کرده است.

وی از تمایل کردها برای همکای با آمریکاییها در توسعه میدان های نفتی و گازی سوریه خبر داد. آمریکاییها متحد اصلی کردها در جنگ با داعش در سوریه بودند.

وزیر نفت منطقه خودگردان کردی با اشاره به همکاری آمریکا با کردهای سوریه گفت در آینده اولویت همکاری اقتصادی ما با کسانی است که از ما حمایت کردند.

عبدالکریم ملک گفت: هم اکنون مذاکراتی با آمریکاییها در زمینه توسعه صنعت نفت در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در جریان است.

کد خبرنگار: 40101