انتشار:  یک‌شنبه 23 اردیبهشت  ::  12:51   

تحلیل گر مسائل کُردها تشریح کرد:

پیامدهای جنگ جدید ترکیه با پ.ک.ک در اقلیم کردستان

سرویس جهان- کمال چومانی می گوید جنگ جدید ترکیه علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان مصیبت بیشتری برای کردهای ایزدی به همراه خواهد داشت و ممکن است باعث ایجاد نبرد جدید میان پ.ک.ک و حزب دموکرات کردستان عراق شود.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه تقریبا همزمان با تهاجم به عفرین در ماه ژانویه، حملات هوایی و زمینی خود را علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان تشید کرده است. بر اساس گزارش برخی رسانه های اقلیم کردستان، نیروهای ترکیه حدود 20 کیلومتر در خاک اقلیم کردستان پیشروی کرده اند.

کمال چومانی، تحلیلگر مسائل کردها در مقاله ای که در سایت انگلیسی زبان ریجن آلمان منتشر شده، پیامدهای حملات ترکیه به پ.ک.ک در اقلیم کردستان را تشریح کرده است.

به گفته این کارشناس حوزه مسائل کردی، جنگ جدید ترکیه علیه پ.ک.ک که ممکن است منطقه شنگال، محل سکونت کردهای ایزدی را نیز دربر بگیرد مصیبت های بیشتری را برای ایزدیها که در چند سال اخیر با نسل کشی مواجه شده اند به همراه خواهد آورد.

وی همچنین هشدار داده است نبرد ترکیه و پ.ک.ک در اقلیم کردستان ممکن است به جنگ میان حزب دموکرات و پ.ک.ک نیز تبدیل شود که این منطقه را وارد تقابل میان نیروهای مختلف کردی خواهد کرد.

چومانی همچنین هشدار داده است جنگ میان پ.ک.ک و ترکیه در اقلیم کردستان ممکن است استقرار گروه های تندرو را در مرزها به دنبال داشته باشند و این گروهها علیه عراق، ایران و کشورهای غربی اعلام جنگ کنند.

به گفته این کارشناس، نزدیک شدن ترکیه به شنگال به بهانه مقابله با پ.ک.ک ممکن است به نبرد میان ارتش ترکیه و حشد شعبی در این منطقه منجر شود.

کد خبرنگار: 40101