انتشار:  یک‌شنبه 23 اردیبهشت  ::  22:31

حضور مناقشه برانگیز فیلم کُردی «دختران خورشید» در فستیوال فیلم «کن»

سرویس جهان- در حالی که برخی منتقدان فیلم کردی دختران خورشید را فاقد انسجام ساختاری و بی بهره از یک فیلم نامه خوب دانسته اند، دیگر منتقدان این فیلم را یک اقدام جسورانه توسط عوامل تماما زن برای نشان دادن رنج کردهای ایزدی در جریان حمله داعش توصیف کرده اند.

 

به گزارش کردپرس، جشنواره فیلم کن که از 8 می تا 18 می برگزار می شود امسال شاهد حضور یک فیلم با موضوع کردی و به زبان کردی از یک کارگردان فرانسوی بود. فیلم رنج بی پایان زنان کرد ایزدی را نشان می دهد که به دنبال حمله داعش به منطقه شنگال مردانشان اسیر و کشته شدند و خود به عنوان برده جنسی در اختیار امیران داعش قرار گرفتند.

اما حضور این فیلم در فستیوال فیلم کن با مناقشات زیادی روبه رو شده است و منتقدان را به دو دسته تقسیم کرده است. مجله معروف ورایتی دو دستگی منتقدان در توصیف فیلم کردی زبان دختران خورشید را این طور توصیف کرده است: آنهایی که معتقدند به دلیل ساختار ضعیف، فیلم لایق حضور در فستیوال کن نبوده و آنهایی که شهامت و شجاعت قربانیان را به خاطر دست به اسلحه بردن و تلاش برای نجات زنان ایزدی ستوده و تهیه کنندگان فیلم را به خاطر نشان دادن چنین رنج هایی تحسین کرده اند.

به نوشته مجله سین وو، فیلم به خوبی توانسته است رنج کردهای ایزدی را به تصویر بکشد هرچند آنچه که در شنگال اتفاق افتاده برای ما غربیها غیرقابل درک است. شجاعت این زنان بعد از مصیبت وارده و تشکیل گردان های زنان برای مبارزه با داعش ستودنی است.

اما خبرگزاری فرانسه فیلم کردی «دختران خورشید» را به کارگردانی خانم ایو هوسون فرانسوی یکی از مناقشه برانگیزترین فیلم های حاضر در فستیوال فیلم کن معرفی کرده است. تعدادی از منتقدان فیلم، آن را یک فیلم شبه جنگی با ساختار ضعیف و عدم انسجام زمانی توصیف کرده اند. اما برخی از زنان بازیگر و کارگردان در فستیوال، این نوع از منتقدان را به زن ستیزی متهم کرده اند. با این حال، فیلم از برخی منتقدان نقدهای خوبی گرفته است. این فیلم در فرانسه و گرجستان فیلم برداری شده است و بازیگر اصلی فیلم که نقش فرمانده یگان زنان کرد ایزدی را بازی می کند ایرانی است.

کد خبرنگار: 40101