انتشار:  دوشنبه 24 اردیبهشت  ::  08:18

دولت آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه فعالیت احزاب را تصویب کرد

سرویس ایران - آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در جلسه روز یکشنبه هیات دولت به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، به تصویب رسید.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دولت این آئین‌نامه را با توجه به لزوم حمایت از حقوق شناسایی شده برای احزاب و با هدف حفظ امنیت و تأمین آزادی برای فعالیت‌های احزاب و گروه‌های سیاسی، جلوگیری از اقدامات غیر قانونی و مخل امنیت، حفظ امنیت اجتماعات، لزوم نظم‏ بخشی به فعالیت احزاب و نحوه اعمال مقررات از سوی دستگاه ‏های مجری، تصویب کرده است.
به موجب آئین‌نامه یاد شده، دبیران کل احزاب متقاضی برگزاری تجمع یا راهپیمایی باید تقاضای خود را که متضمن مواردی همچون اعلام موضوع، زمان و مکان تجمع یا راهپیمایی و اعلام اسامی سخنرانان است، حداقل 72 ساعت یا 3 روز کاری قبل از زمان برگزاری، به فرمانداری یا استانداری مربوط ارایه نمایند. رسیدگی در کمیسیون بر مبنای اصل 27 قانون اساسی و سایر قانون‌های موضوعه خواهد بود.
همچنین تا قبل از صدور مجوز تجمع و راهپیمایی، هرگونه فراخوان در رسانه‌ها و فضای مجازی از سوی برگزارکنندگان ممنوع و فراخوان‌هایی که پس از صدور مجوز صورت می گیرد، باید در چارچوب مجوز صادر شده باشد.
مسئول تأمین امنیت تجمع‌ها و راهپیمایی‌های قانونی، نیروی انتظامی است و حضور دیگر افراد و گروه‌ها تحت عنوان برقراری نظم و امنیت ممنوع است.
هیات وزیران در جلسه روز یکشنبه همچنین آئین‌نامه چگونگی هزینه‌کرد وجوهی که سازمان اوقاف و امور خیریه از محل حق‌التولیه و حق‌النظاره دریافت می‌کند، و نیز جدول میزان حق‌الزحمه امین یا هیات‌های امنای اماکن مذهبی سال 1397 را هم به تصویب رساند.
به موجب این آئین‌نامه، سازمان اوقاف و امور خیریه مجاز است وجوهی را که از محل حق التولیه، حق النظاره و هدایای مستقل دریافت می‌کند، برای حمایت از برنامه‌های قرآنی، نشر معارف اسلامی و تبلیغات مذهبی، برنامه عمران و حفظ عین موقوفات و بقاع متبرکه در سال 1397 هزینه نماید.