انتشار:  دوشنبه 24 اردیبهشت  ::  12:20

پژوهشگر مسائل کردی تحلیل کرد؛

انتخابات عراق سنگ محک احزاب کُرد برای انتخابات در اقلیم کردستان

سرویس جهان- مورگان کاپلان معتقد است اهمیت انتخابات پارلمانی عراق برای احزاب کرد از این جهت است که میزان محبوبیت و مقبولیت خود را برای شرکت در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان در سپتامبر 2018 بیازمایند.

 

به گزارش کردپرس، انتخابات پارلمانی عراق که بیشترین مناقشه را در میان احزاب کرد در اقلیم کردستان به دنبال داشت و احزاب حاکم به دستکاری در نتیجه انتخابات متهم شدند، روز 12 می برگزار شد. نتایج اولیه که رسما تایید نشده است نشان از برخی شگفتیها دارد؛ حزب دموکرات به رغم مخالفت ها به دلیل پیامدهای مصیبت بار رفراندوم و اتحادیه میهنی که باز هم حزب جدیدی از درون آن بوجود آمده و به خیانت متهم شده، همچنان دارای بیشترین کرسی هستند. اما مورگان کاپلان تحلیلگر مسائل خاورمیانه معتقد است درست است که پارلمان عراق برای کردها از حیث نفوذ کردها در بغداد و تاثیرگذاری بر تصمیم گیریهای ملی که بر اقلیم کردستان نیز تاثیرگذار است، اهمیت دارد اما رقابت واقعی کردها برای حفظ و یا کسب قدرت در حکومت محلی اقلیم کردستان در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان نهفته است.

وی در یادداشت بلند خود که در سایت لاوفیر بلاگ منتشر شده معتقد است احزاب کرد عراقی در مشارکت خود در پارلمان عراق به دنبال محک زدن میزان مقبولیت و محبوبیت خود در میان مردم بودند تا بر اساس آن خود را برای رقابت اصلی در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان آماده کنند.

این تحلیلگر مسائل کردها تاکید می کند نتایج احزاب کرد برنده در انتخابات پارلمانی عراق می تواند در کسب نتیجه مطلوب در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان موثر باشد اما تضمین کننده نتیجه بهتر نیست زیرا شعارها و مولفه هایی که احزاب کرد برای تبلیغ در انتخابات پارلمانی عراق مورد استفاده قرار می دادند لزوما همان کاربرد و کارآیی را در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان ندارد.

کد خبرنگار: 40101