سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 25 اردیبهشت  ::  15:31

درخواست آزادی دمیرتاش در دادگاه مطرح شد

سرویس ترکیه- وکلای دمیرتاش درخواست آزادی وی در ایام منتهی به انتخابات را به استناد قانون اساسی ترکیه و قوانین دادگاه اروپایی حقوق بشر، در دادگاهی در آنکار مطرح کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از حریت، وکلای مدافع صلاح الذدین دمیرتاش رئیس مشترک پیشین و نامزد حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در انتخابات ریاست جمهوری، از دادگاه درخواست کردند وی را از زندان آزاد کند، زیرا نامزدی رسمی وی در انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قانون اساسی مستلزم فعالیت وی در زمان انتخابات است.

وکلای دمیرتاش درخواست خود را به شعبۀ 19 دادگاه کیفری آنکارا ارائه کرده و گفته اند قانون اساسی ترکیه و قوانین دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECHR) «حق انتخابات آزاد» را به رسمیت شناخته اند.

محسونی قهرمان یکی از وکلای دمیرتاش در این باره گفت: «درخواست امروز ما یک درخواست ساده برای آزادی دمیرتاش نیست. این خواست میلیون ها رأی دهنده ای است که از وی حمایت کرده اند. این میلیون ها مردم می خواهند دمیرتاش در میدان و در کنار آنها باشد، می خواهند در ایام انتخابات با آنها باشد.»

HDP دمیرتاش را به عنوان نامزد رسمی خود در انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن معرفی کرد و هیأت عالی انتخابات ترکیه نیز با توجه به عدم صدور حکم قطعی مؤثر علیه وی و عدم منع از فعالیت سیاسی، نامزدی وی را تأیید کرد.

 

کد خبرنگار: 30103