انتشار:  سه‌شنبه 25 اردیبهشت  ::  22:21

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان عنوان کرد

انسداد معابر کولبری موجب کاهش قاچاق شده است

سرویس کردستان- دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: پس از انسداد معابر کولبری از اول امسال شاهد کاهش کشفیات کالاهای قاچاق هستیم و این نشان دهنده موثر بودن این اقدام در کاهش قاچاق است.

به گزارش کرد پرس، رضا میرزایی  شامگاه سه شنبه 25 ادریبهشت در جلسه کمیسیون تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با گرامی داشت یاد شهد تقی لو که هفته گذشته در درگیری با یک باند قاچاق مشروبات الکلی به شهادت رسید، گفت: بر اساس دستور کار جدید ستاند مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پیشگیری در اولویت قرار گرفته و با توجه به مزین شدن امسال با عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری مبارزه با قاچاق از اهمیت مضاعف تری برخوردار شده است.

وی با بیان اینکه همه دستگاه های اجرایی باید برنامه های خود را در این راستا ارایه کنند، گفت: از اول فرودین ماه امسال موفقیت هایی در مبارزه با قاچاق به دست آمده است. آمار هم نستب به مدت مشابه قبل کاهش را نشان می دهد که این از دستاوردهای انسداد معابر کولبری است.

رضایی با بیان اینکه طرح دولت برای ساماندهی معابر مرزی، طرحی است که منافع مرزنشینان را در پی دارد،  گفت از ابتدای امسال مدت ۷۵ هزار و ۹۶۸ بطری و قوطی مشروبات الکی با ۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه قبلی، ۶ میلیون و ۲۳۴ هزار نخ سیگار با ۴۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۶۴ هزار و ۳۱ قلم لوازم آرایشی و بهداشتی با ۳۴ درصد کاهش نسبت به سال گذشته و  ۱۲۲ هزار و ۵۸۸ قلم دارو با ۸۸ درصد کاهش نسبت به سال از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

وی با بیان اینکه اجرایی طرح هایی مانند رجیستری گوشی تلفن همراه موفق بوده است، گفت: از اول فروردین تا کنون 2 هزار و ۷۲ دستگاه تلفن همراه کشف شده که کاهش  ۷۰ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد.  

افزایش 217 درصدی کشف قاچاق سوخت

وی افزود در این مدت، ۲۱۴ هزار و ۸۸۲ لیتر سوخت  کشف شده است که  افزایش  ۲۱۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه قبل نشان می دهد و ۵ هزار و ۴۹۴ دستگاه تجهیزات دریافت ماهواره با ۳۰ درصد کاهش، ۱۳۶ هزار و ۵۷۲ ثوب البسه خارجی با ۳۶ درصد کاهش، ۵۰۵ دستگاه لوازم صوتی و تصویری با ۷۸ درصد کاهش و ۲۶۵ دستگاه لوازم خانگی با ۶۷ درصد کاهش از دیگر دستاوردهای کمسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان از کاهش ۴۶۶ درصدی کشف برنج قاچاق هم خبرداد و گفت: در این مدت ۱۵ هزار کیلو برنج قاچاق کشف و ضبط شده است. هزار و ۳۹۲ کیلو چای با ۵۵ درصد کاهش، هزار و ۵۰۱ متر پارچه با ۸۶ درصد کاهش، ۴۲۰ راس دام با ۸۳ درصد کاهش  و هزار و ۵۶۰ قطعه لپازن یدکی با ۷ درصد کاهش هم از کشفیات امسال است.

وی به انهدام ۱۱ باند در این مدت اشاره و اظهار داشت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۸۸ درصد بیشتر است.

میرزایی با اشاره به تشکیل ۵۰۸ فقره پرونده قاچاق در این مدت گفت: این تعداد هم ۴۷ درصد کمتر از مدت مشابه پارسال است.

وی از دستگیری ۳۰۷ قاچاقچی خبرداد و افزود: این آمار هم ۳۷ درصد کاهش دارد و گفت:   ۲۶۴ وسیله نقلیه هم از قاچاقچیان توقیف شده که  ۳۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان تشکیل کمسیون‌های تخصصی را ابزاری موثر برای مقابله با پدیده قاچاق اعلام کرد و گفت: پیشگیری از خروج احشام و کنترل دام زنده از برنامه‌هایی است که به مناسبت ماه رمضان تدوین شده است.