سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 26 اردیبهشت  ::  08:53

اعتراض گسترده کُردها به استقبال مقامات انگلیس از رجب طیب اردوغان

سرویس جهان- فعالان کرد در انگلیس از مقامات این کشور به خاطر استقبال از رییس جمهور ترکیه که وی را عامل نقض حقوق بشر توصیف کرده اند انتقاد کرده و در طول سفر سه روز اردوغان به انگلیس در مکان های محل حضور وی تظاهرات کردند.

 

به گزارش کردپرس، سفر سه روزه رجب طیب اردوغان رییس جمهور به انگلیس پایان یافت اما فعالان کُرد و منتقدان داخلی نسبت به استقبال نخست وزیر و ملکه این کشور به خاطر فعالیت تجاری گسترده ترکیه با انگلیس انتقاد کرده اند.

بر اساس گزارش گاردین و دیلی میل، رجب طیب اردوغان در سفر خود به انگلیس از دولت این کشور خواسته است افراد مرتبط با پ.ک.ک و جنبش فتح الله گولن، روحانی معترض و تبعیدی ترکیه در آمریکا را به ترکیه استرداد کند زیرا به گفته اردوغان آنچه امروز برای وی دردسر درست می کنند فردا برای انگلیس نیز دردسر ایجاد خواهند کرد.

فعالان کرد در انگلیس از ترزا می نخست وزیر این کشور خواسته اند از اردوغان که هزاران نفر را به اتهامات مختلف راهی زندان کرده فاصله بگیرد. کردها در طول سفر اردوغان به انگلیس در مکان های محل حضور وی اجتماع کرده و حتی در برخی مکان ها با پلیس این کشور درگیر شدند.

به نوشته گاردین، ترزا می به اردوغان گفته است در انگلیس هرجا که لازم بوده اقداماتی علیه پ.ک.ک صورت گرفته است اما از طرف دیگر نگرانی خود را از اقدامات دولت ترکیه در برخورد با مخالفان که ممکن است ارزش های دموکراتیک را تحت تاثیر قرار دهد ابراز کرده است.

فعالان حقوق بشری انگلیس نیز تلاش دولت انگلیس را برای توسعه روابط تجاری با ترکیه و نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در این کشور و حرکت آن به سمت سلطه گرایی را به خاطر کسب منافع اقتصادی مورد نکوهش قرار داده اند.

کد خبرنگار: 40101