سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 26 اردیبهشت  ::  16:30

تولید یک هزار و ۱۱۰ مگاوات برق از سد مهاباد

سرویس آذربایجان غربی- رئیس امور آب مهاباد از تولید یک هزار و ۱۱۰ مگاوات برق از سد مهاباد در سال جاری خبر داد.

رضا جهینی رئیس امور آب مهاباد چهارشنبه (26 اردیبهشت) در شواری حفاظت منابع آب این شهرستان گفت: میزان بارندگیها از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۸۱ میلیمتر بوده و در حال حاضر ارتفاع کد مخرن سد ۱۳۵۷ متر است که در مقایسه با سال گذشته در این زمان یک متر افزایش داشته است.

 جهینی افزود: میزان حجم ذخیره ی سد مهاباد ۱۸۲ میلیون مترمکعب است که ورودی روزانه به دریاچه سد مهاباد ۸.۹۷ مترمکعب بر ثانیه و خروجی  ندارد.

وی ادامه داد: در سال آبی جاری ۱۲ میلیون مترمکعب برای کشاورزی، ۱۲ میلیون مترمکعب برای شرب و 0.67 برای بخش صنعت مصرف شده است همچنین امسال ۱۲ میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده که سال گذشته این میزان ۴۴ میلیون مترمکعب بود.

جهینی اظهارداشت: امسال یک هزار و ۱۱۰ مگاوات برق از محل سدمهاباد تولید شده در حالی که سال گذشته در این زمان ۸۰۰ مگاوات برق تولید شده بود.

رئیس امور آب مهاباد افزود: در مجموع میزان ورودی سالانه به سد مهاباد در سال جاری ۱۴۹ میلیون مترمکعب و میزان خروجی نیز ۴۹ میلیون مترمکعب است که این میزان در سال گذشته با ۱۵۲ میلیون مترمکعب ورودی و ۷۱ میلیون مترمکعب خروجی به ثبت رسیده است.

  وی ‌گفت: به طور کلی میزان مصرف آب از سد ۳۷۷ میلیون مترمکعب در سال است و امسال حجم ذخیره آب سد مهاباد به حد نصاب سال‌های گذشته نرسیده اما با این وجود امسال مشکلی در خصوص حجم ذخیره آب سد نخواهیم داشت.

در این جلسه  کلیجی رئیس جهاد کشاورزی مهاباد از کاهش ۱۵ درصدی سطح زیر کشت چغندر در این شهرستان خبر داد و افزود: در مجموع یک هزار و ۸۶۰ هکتار سطح زیر کشت چغندر در مهاباد وجود دارد که امسال ۱۵ درصد از این میزان کاهش یافته است و در مقابل ۱۳ درصد سطح زیر کشت گندم افزایش پیدا کرده است.

در پایان معاون استاندار و فرماندار ویژه مهاباد گفت: مسئله آب امروز به یک مسئله امنیتی تبدیل شده است بنابراین حفظ آن باید در اولویت باشد.

 ایرج شجاعی افزود: برنامه ریزی دقیق و رویکرد منطقی می‌تواند در حفظ منابع آب موثر باشد . همچنین استفاده مطلوب و بهینه از منابع آب ضروریست در همین خصوص به شهرداری مهاباد اخطار داده شده تا نسبت به اجرای سیستم مکانیزه و قطره ای برای آبیاری فضای سبز شهری اقدام کند.

وی ادامه داد: در بیشتر موارد کشاورزان متهم به مصرف بیش از اندازه آب هستند اما در سایر بخش‌ها نیز منابع آب هدر می رود بنابراین باید از مصرف بی رویه آب در تمامی بخش ها جلوگیری کنیم و با رعایت این موارد از تنش ها و منازعات قومی و حساسیت در خصوص منابع آب بکاهیم.

فرماندار مهاباد تأکید کرد: تبدیل زمین های دیمی به باغات در مهاباد رو به افزایش است که باید این روند متوقف شود تا بتوانیم باغات مهاباد را حفظ کنیم.