سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 26 اردیبهشت  ::  16:58

نماینده سردشت و پیرانشهر:

مصوبات  دولت سبب اعتصاب مرزنیشنان و بیکاری کولبران شده است

سرویس آذربایجان غربی-نماینده مردم سردشت و پیرانشهر گفت: مصوباتي كه دولت در مورد كولبران مطرح كرده، نه تنها كارآمد نبوده بلكه باعث اعتصاب مرزنشينان و بيكاري حدود هفت الي هشت ميليون نفر بازاريان، كسبه، اصناف، كولبران و پيله‌وران شده است

 

به گزارش کردپرس رسول خضري در گفت وگو با روزنامه «قانون» گفت: مصوباتي كه دولت در مورد كولبران مطرح كرده، نه تنها كارآمد نبوده بلكه باعث اعتصاب مرزنشينان و بيكاري حدود هفت الي هشت ميليون نفر بازاريان، كسبه، اصناف، كولبران و پيله‌وران شده است.به طور حتم اگر آن مصوبه سریع‌تر لغو و معابر بازگشایی نشود تا ده‌ها سال تبعات منفی بیکاری مرزنشینان از بین نخواهد رفت و نمی‌توان مشکلات حاصل از این موضوع را جبران کرد.

اين نماينده مجلس با بيان اينكه در مرزهاي غربي كشور مردم دچار ركود اقتصادي و به دنبال آن فقر بسيار شديد و سفره‌هاي خالي شده‌اند، خاطرنشان كرد: بحث كولبران موضوع بسيار مهمي است و ما بايد بتوانيم اين مشكل را هرچه سريع‌تر برطرف كنيم. اما با توجه به اينكه مباحث مطرح شده در مورد كولبران تا به حال نتوانسته قدمي در جهت كاهش مشكلات آنان بردارد، نمايندگان مجلس به دنبال تصويب طرحي با هدف حمايت از اين افراد هستند.

وي در پاسخ به اين سوال كه اين طرح در چه مرحله‌در مجلس قرار دارد، تصريح كرد: در حال حاضر چهار كميسيون از جمله كميسيون‌هاي بهداشت، اجتماعي، شوراها و كميسيون برنامه و بودجه به اين طرح راي مثبت دادند و قرار است هفته آينده اين طرح در كميسيون اقتصادي كه مهم‌ترين كميسيون براي بررسي اين طرح است نيز مورد بررسي قرار گيرد و اميدواريم پس از تصويب در اين كميسيون نيز بتوانيم آن را در صحن علني مطرح كنيم. ضمن اينكه با توجه به اهميت موضوع، در جلسه‌اي كه با دبير شوراي عالي امنيت ملي داشتيم، موضوع كولبران، مرزنشينان و مشكلات عديده آن‌ها نيز اعلام شد و اميدواريم بتوانيم گامي در جهت بهبود معيشت كولبران برداريم.

وي با بيان اينكه در طرح مجلس بحث ساماندهي اشتغال اين عزيزان و اينكه شغلي ايمن، سالم و پايدار داشته باشند و حتي بيمه آن‌ها مطرح شده است، افزود: طرحي كه در مجلس تدوين شده، داراي 9 ماده است و يكي از موضوعات مهم در اين طرح، اين است كه هرساله كولبران رصد شوند و سالانه براي 10 درصد از آنان شغل ايمن ايجاد شود.