سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 26 اردیبهشت  ::  17:38   

 تلاش های تشکیل فراکسیون فراگیر پارلمانی برای تشکیل دولت در عراق /عبدالطیف الموسوی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- روزنامه عراقی «الزمان» در شماره امروز خود گزارشی  به قلم عبدالطیف الموسوی  گزارشگر خود تحت عنوان« تلاش هابرای تشکیل فراکسیون بزرگتر پارلمانی در عراق» منتشر کرده و می نویسد: احزاب سیاسی در عراق تماس ها و تلاش های خود برای تشکیل فراکسیون بزرگتر که دولت جدید عراق را بدون درنظر گرفتن نخستین برنده انتخابات پارلمانی تشکیل دهد، گسترش داده اند.

 به گزارش خبرگزاری کردپرس، گزارشگر روزنامه «الزمان» می افزاید: گزارش های دریافتی  از تحرکات گسترده ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی به سوی شرکای خود در پروسه سیاسی  عراق و تحرکات ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و همچنین اشاره مقتدی صدر، رهبر جریان صدر به امکان تشکیل یک دولت فراگیر غیر حزبی در پی پیروزی ائتلاف سائرون با بالاترین آراء در انتخابات حکایت دارد.

در این میان محمد الصهیود، نماینده ائتلاف  دولت قانون در مصاحبه با روزنامه «الزمان» گفت: نوعی شباهت در برنامه های انتخاباتی برخی از احزاب  و جریان های سیاسی  به‌ویژه جریان های  وابسته به ائتلاف دولت قانون از جمله الفتح و النصر وجود دارد که به آن ها فرصت می دهد در آینده نزدیک دولت اکثریت سیاسی را تشکیل دهند.

الصهیود با تأکید بر اینکه برخی از احزاب سیاسی  کُرد و اهل سنت  نیز با برنامه های ائتلاف های دولت قانون، النصر و الفتح موافق‌اند، افزود: تشکیل دولت اکثریت سیاسی از طریق ائتلاف با احزاب کردستانی و اهل  سنت برای نجات پروسه سیاسی  عراق و تحقق خواسته های مردم این کشور امکان پذیر خواهد بود.

این عضو ائتلاف دولت قانون همچنین گفت: ائتلاف وی تحرکات خود را برای ائتلاف با احزابی که معتقد است با برنامه های انتخاباتی‌اش هماهنگ هستند، آغاز کرده و معتقد است که به‌زودی با آن ها برای تشکیل دولت اکثریت سیاسی  به توافق خواهد رسید.

 بر اساس گزارش روزنامه «الزمان»  برخی از رهبران ائتلاف النصر نیز تماس های خود را با دیگر احزاب سیاسی برای تشکیل دولت جدید عراق آغاز کرده اند.

ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر  نیز  تحرکات سیاسی  خود برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر در مجلس عراق با هدف تشکیل  دولت جدید این کشور را  آغاز کرد. ائتلاف النصر هم برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر که بر اساس قانون اساسی عراق می‌تواند دولت جدید عراق را تشکیل دهد، تماس های خود را با ائتلاف های سیاسی برنده انتخابات،  آغاز کرده است.

 روزنامه الزمان در گزارش خود به نقل از یک منبع آگاه، به نزدیک بودن نقطه نظرات ائتلاف های النصر و سائرون و تلاش این دو ائتلاف برای هم‌پیمانی با جریان الحکمه الوطنی به ریاست سید عمار حکیم و القرار السیاسی به رهبری اسامه النجیفی و ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی و همچنین ائتلاف با احزاب کردستانی دارای بالاترین کرسی های پارلمانی در استان های اقلیم کردستان اشاره کرده و می نویسد: گزارش ها از اقدام ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با هدف تشکیل فراکسیون پارلمانی تأثیر گذار در تشکیل دولت جدید عراق حکایت دارد.

از سوی دیگر مقتدی صدر در مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «تویتر» به امکان تشکیل یک ائتلاف فراگیر متشکل از اکثر احزاب سیاسی به‌استثنای ائتلاف دولت قانون اشاره کرده و گفته است که ائتلاف سائرون با حکمت و وطن دوستی برای انجام اصلاحات به پیش می رود و با تصمیمی کاملاً عراقی برای تشکیل دولتی تکنوکرات  اقدام خواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 20103