سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397  ::  19:01   

به دنبال سخنان قاضی پور مطرح شد

خبر انتقال آب از ترکیه به دریاچه ارومیه صحت ندارد

سرویس آذربایجان غربی- بعد از آنکه «نادر قاضی پور» نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت که ترکیه باید هزنیه انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه را پرداخت کند، مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اعلام کرد که اصلا برنامه ای برای انتقال آب وان ترکیه به دریاچه ارومیه وجود ندارد.

 

به گزارش کردپرس، فرهاد سرخوش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  اظهار داشت: برنامه ای برای انتقال آب دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه وجود ندارد و خبرهایی که در این ارتباط منتشر شده است را تکذیب می‌کنم و هر گونه طرح انتقال آب از خارج کشور از جمله ترکیه به دریاچه ارومیه صحت ندارد .

مطرح شدن این سخنان بعد از آن صورت می گیرد که روز سه شنبه (25 اردیبهشت ماه) «نادر قاضی پور» نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان ترکیه با انتقال آب دریاچه وان به ارومیه به دنبال حل مشکلات خود هستند بنا براین باید هزینه این انتقال  را آنها تقبل کنند.

وی در ادامه گفت وگوی خود با خانه ملت  اعلام کرد که ارتفاع دریاچه وان حدود 4 متر بیش از حد نرمال افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین این مسئله مشکلاتی را برای زیرساخت های شهری و کشاورزی ترکیه به وجود آورده است.

در حالی که قاضی پور اعلام کرد این انتقال آب تنها بخشی از مشکلات این دریاچه را حل می کند و انتقال باید با لوله کشی انجام شود، درغیر این صورت کشاورزی شرایط بحرانی پیدا می کند، مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به تسنیم گفت: دریای خزر یا دریاچه وان از لحاظ نوع آب عوامل شیمیایی سازگاری با آب دریاچه ارومیه ندارند و نمی‌توان از آب آن‌ها برای احیای این دریاچه استفاده کرد.

فرهاد سرخوش تصریح کرد: تنها پروژه انتقال آب به این دریاچه از داخل کشور به صورت حوضه به حوضه از سد کانی سیب است و طرح دیگری برای انتقال آب به دریاچه ارومیه وجود ندارد.