انتشار:  چهارشنبه 26 اردیبهشت  ::  22:28

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 26/2/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • رجب طیب اردوغان: انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را به رسمیت نمی شناسیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با ترزا می نخست وزیر انگلیس ضمن اشاره به این که انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را به رسمیت نمی شناسند تاکید کرد: اسرائیل در آنجا اشغالگر به حساب می آید.

  • استفاده از "اداره دموکراتیک محلی" به جای "خودمختاری" و "خودمدیریتی" در مانیفست انتخاباتی HDP

مانیفست انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ها در شرایطی منتشر شده است که این حزب برخلاف عرف رایج خود که از سال 2007 که همواره در برنامه های حزبی، مانیفست های انتخاباتی، پیشنهادات برای قانون اساسی و ... از خودمختاری و خودمدیریتی در ترکیه حمایت می کرد این بار این دو اصطلاح که همواره نیز بحث های زیادی را به همراه داشت از مانیفست انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ها برای انتخابات 24 ژوئن 2018 بیرون گذاشته شده است و به جای آن از اصطلاح جدید "اداره دموکراتیک محلی" استفاده شده است.

  • براساس نظرسنجی در 15 استان کردنشین ترکیه: اردوغان همچنان رقیب اصلی دمیرتاش در استان های کردنشین است

شرکت نظرسنجی Rawest، بر اساس یک نظرسنجی که در 15 استان کردنشین ترکیه از میان 1 هزار و 537 شهروند کرد ترکیه انجام داده است، اعلام می کند که رقیب جدی صلاح الدین دمیرتاش در مناطق کردنشین ترکیه همچنان رجب طیب اردوغان است.

  • مرال آکشنر خواستار آزادی دمیرتاش شد

مرال آکشنر رهبر حزب ملی گرای تازه تأسیس خوب و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن ترکیه، درخواست کرد صلاح الدین دمیرتاش نامزد حزب کردی دموکراتیک خلق ها در این انتخابات برای برگزاری کمپین های تبلیغاتی خود از زندان آزاد شود.

  • وزارت خارجه ترکیه خواستار بازگشت سرکنسول اسرائیل به کشورش شد

وزارت خارجه ترکیه در اقدامی دیگر در واکنش به وقایع غزه، خواستار بازگشت سرکنسول اسرائیل به کشورش شد.

  • عثمان بایدمیر از نامزدی در انتخابات نمایندگی پارلمان ترکیه خودداری کرد

بر اساس اطلاعات به دست آمده از حزب دموکراتیک خلق ها، عثمان بایدمیر، نماینده شانلی اورفا در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها از نام نویسی دوباره برای نامزدی از حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات 24 ژوئن 2018 خودداری کرده است.

  • طرح لغو قردادهای ترکیه – اسرائیل در پارلمان ترکیه با رأی مخالف حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی رد شد

حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش به وقایع غزه، طرحی را تحت عنوان لغو قراردادهای ترکیه – اسرائیل در پارلمان ترکیه پیشنهاد کردند که این طرح با رای منفی نمایندگان حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی ترکیه رد شد.

  • معاون نخست وزیر ترکیه:ترکیه کنترل عفرین را به نیروهای دولت مرکزی سوریه نخواهد داد

رجب آکداغ، معاون نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مسئله عفرین عنوان کرد: این مسئله که ترکیه کنترل عفرین را به دولت مرکزی سوریه تحویل خواهد داد به هیچ عنوان مطرح نیست.

  • بیانیه PKK در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه: قتل عام غزه را به شدت محکوم می کنیم

کمیته اجرایی PKK با انتشار بیانیه ای در محکوم کردن حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی اسرائیل علیه مردم غزه عنوان کرد: قتل عام غزه را به شدت محکوم می کنیم.

 

کد خبرنگار: 30102