سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت  ::  14:34

عزم قانونگذاران آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ترکیه

سرویس جهان- نمایندگان کنگره و سنای آمریکا که از تحریم ترکیه از سوی دولت ترامپ به دلیل بیم بدترشدن روابط ناامید شده اند دست به کار شده و می خواهند با ارائه لوایحی مانع تحویل تجهیزات پیشرفت نظامی از جمله جت های اف-35 به آنکارا شوند.

به گزارش کردپرس به نقل از المانیتور، نمایندگان کنگره و سنای آمریکا پس از خودداری دولت ترامپ از اقدام عملی علیه ترکیه به سبب بازداشت یک کشیش آمریکایی و همچنین خرید سیستم های دفاعی اس- 400 از روسیه، دست به کار شده و می خواهند ترکیه را تحریم نظامی کنند.

نمایندگان کنگره آمریکا هفته گذشته ماده لازم الاجرایی را به لایحه دفاعی آمریکا الحاق کردند که فروش بسیاری از تجهیزات نظامی را به ترکیه به علت خرید سامانه اس-400 از روسیه ممنوع می کند. بر اساس گزارش المانیتور، همکاران سنای نمایندگان کنگره حتی به دنبال اضافه کردن ماده ای به لایحه دفاعی هستند که ترکیه را مورد تحریم های بیشتری از نظر فروش تجهیزات نظامی پیشرفته قرار می دهد.

نمایندگان قانونگذار آمریکا به این هم اکتفا نکرده و قصد دارند برخی مقامات ارشد ترکیه را نیز مورد تحریم قرار دهند. دلیل این امر بازداشت یک کشیش آمریکایی به اتهام دست داشتن در فعالیت های مخرب در ترکیه است.

کمیته نیروهای مسلح کنگره در روز 11 می 2018 با ارائه لایحه مذکور، به دولت آمریکا 60 روز فرصت داده است گزارش مفصلی درباره وضعیت روابط دیپلماتیک- نظامی میان آمریکا و ترکیه را ارائه دهد در غیر این صورت و در صورت تبدیل این لایحه به قانون، فروش تجهیزات نظامی به ترکیه ممنوع می شود.

یکی از اعضای کنگره  قبل از رای گیری اعضای کمیته گفته بود لایحه مذکور روند تحویل سلاح به ترکیه را کند خواهد کرد. اعضای کنگره از خرید سامانه اس- 400 ترکیه از روسیه نگران هستند.

مهم ترین دلیل نمایندگان آمریکا برای محدود کردن فروش تجهیزات نظامی به ترکیه، اقدام این کشور به خرید تجهیزات از کشورهایی است که تحت تحریم آمریکا قرار دارند. با این حال برخی نمایندگان آمریکا حتی در صورت رفع نگرانی های آنها، نسبت به فروش تجهیزات نظامی دارای تکنولوژی پیشرفته مانند جت های اف- 35 تا زمانی که ترکیه شرایط مورد نظر واشنگتن را فراهم نکند مخالف هستند.

کد خبرنگار: 40101