انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت  ::  14:45

توجیه تصادف دانش آموزان بانه ای به جای برخورد با عاملان سهل انگاری؟

سرویس کردستان- روز گذشته خبر تلخ و دردناک تصادف خودرو تیوتا قدیمی حامل دانش آموزان یک روستا  و جان باختن یک نفر از آنان در بانه در حالی قلب مردم استان را جریحه دار کرد که توجیهات بعدی نهادهای مسئول  نمکی دوباره بر این زحم پاشیده است.

به گزارش کرد پرس، در اقدامی عجیب شب گذشته بعد از وقوع حادثه اطلاعات نادرستی به صدا و سیما و شبکه خبر داده شد که خودرو حامل دانش آموزان را مینی بوس اعلام کرده در حالی که بر اساس اطلاعات پلیس راه و منابع خبری موثق محلی خودرو یک تیوتا غیر استاندار و فاقد مجوز حمل 10 نفر مسافر بوده است. از سوی دیگر آموزش و پرورش استان کردستان بعد از یک سکوت طولانی در مورد کم و کیف این ماجرا با انتشار اطلاعیه ای تنها به اخذ رضایت نامه از والدین دانش آموزان تکیه کرده است. این در حالی است که والدین این دانش آموزان قاعدتا از کم و کیف وسیله نقلیه بی خبر بوده اند. در اطاعیه اداره کل آموزش و پرورش آمده است: «10 نفر از دانش‌آموزان دبستان بوعلی سینا روستای سماقان از توابع بخش نمشیر شهرستان بانه روز سه شنبه ۲۵اردیبهشت ۹۷ با اخذ مجوزهای لازم و رعایت دستورالعمل اردویی و رضایت نامه والدین در اردوی آموزشی و تفریحی به مقصد روستاهای اطراف شهرستان شرکت می‌کنند و در هنگام بازگشت چند نفر از دانش‌آموزان شرکت کننده در اردو با اصرار اولیای یکی از دانش‌آموزان و موافقت معلم مدرسه با وسیله نقلیه وی به روستا بر می‌گردند. در هنگام برگشت؛ خودرو در مسیر واژگون  و متأسفانه در این حادثه یکی از دانش‌آموزان پسر پایه دوم این دبستان به نام هوشیار رستم‌زاده در محل حادثه فوت کرده و دو نفر دیگر از دانش‌آموزان نیز از ناحیه دست و پا دچار آسیب شده‌اند.» اصرار والدین به بازگشت دانش آموزان با خودوری معلم مدرسه در نوع جالب است و معلوم نیست در این اردوی تفریحی چگونه والدین هنگام برگشت حاضر بوده اند و این همه اصرار کرده اند.

بر فرض درست بودن این ادعا هم افکار عمومی با این سوال مواجه می شود که چطور با این اصرار ضوابط نادیده گرفته شده است و دانش آموزان با یک خودرو غیر استاندارد عازم محل زندگی شان شده اند؟