انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت  ::  15:31

در جلسه بازآفرینی شهری کردستان مطرح شد

26 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی مناطق حاشیه ای سنندج/ دستگاه های اجرایی موظف به مشارکت در طرح هستند

سرویس کردستان-  معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بهسازی و عمران شهری کشور گفت: تمامی دستگاه‌های دولتی و مدیران در راستای اجرای  طرح بازآفرینی شهری  موظف به مشارکت و اقدام هماهنگ در این راستا هستند و دراین میان نقش مردم مهم و اساسی است.

به گزارش کرد پرس، هوشنگ عشایری در جلسه ستاد بازآفرینی شهری کردستان با فراخواندن رسانه های جمعی محلی به تشویق وترغیب مردم برای مشارکت در این طرح گفت: اگر مشارکت مستقیم مردم به اقدامات دولتی افزوده شود کارها تسریع و نتیجه بهتری رقم خواهد خورد.

عشایری با بیان اینکه طبق تاکید و دستور رییس جمهور باید همه زمین های مازاد دولتی محدوده شهرها در اختیار اجری طرح بازآفرینی شهری قرار بگیرد افزود:  از منابع دولتی بالغ بر 30 میلیارد تومان اعتبار به اجرای طرح بازآفرینی شهری در کردستان اختصاص یافته است و خوشبختانه در مناطق حاشیه ای شهر سنندج کارها طبق روال پیش می رود.

 معاون وزیرومدیرعامل شرکت مادر تخصصی بهسازی و عمران شهری کشورادامه داد: طبق تکلیف وبرنامه  اعلام شده دولت در کشور باید سالیانه به 270 محله و در کل به هزارو 334 محله با همکاری شهرداری ها ورود و بازآفرینی انجام دهد.

وی  افزود: کردستان پیشتاز برنامه طرح بازآفرینی شهری است ، چرا که این موضوع را استاندار و نمایندگان استان مصرانه پیگیری می کنند و مقام عالی وزارت نیز تاکید دارند که در طرح بازآفرینی شهری به کردستان و شهر سنندج توجه ویژه شود. علاوه بر اقدامات دولتی و شهرداری ها انتظار است همه نهادهای اجتماعی و فرهنگی در اجرای این طرح نقش بازی کنند.

تعریف پروژه های متعدد تا تیر ماه

استاندار کردستان هم در این جلسه  از تخصیص 26 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی و بهبود فضای مناطق حاشیه‌ای و باز آفرینی شهری سنندج خبر داد. و گفت: دسترسی و تردد مردم در برخی محلات قدیمی و ومناطق حاشیه با مشکل مواجه است . این اعتبارات برای اجرای پروژه هایی در مناطقی چون محله آغه زمان، فرجه، تقتقان، حسن آباد و نایسر اختصاص یافته و طبق تعهدات صورت گرفته باید تا پایان فصل کاری سالجاری انجام بگیرد.

بهمن مرادنیا به عملیاتی شدن چهار خطه شدن کمربندی حسن آباد سنندج اشاره کرد و  گفت: این منطقه با جمعیت 25 هزار نفری دارای جاده مناسب نبود و به این منظور اعتبار آن از محل منابع استانی تامین و پیمانکار آن نیز مشخص شده است که باید این پروژه نیز در فصل کاری امسال اتمام و زیر بار ترافیک برود.

استاندار کردستان همچنین از دیگر معظلات ترافیکی در سنندج را خیابان فردوسی سنندج ذکر کرد و ادامه داد: برای تبدیل این خیابان به پیاده راه معاون وزیر اعتباری به میزان شش میلیارد تومان تخصیص داده است و باید شهردری سنندج در این جهت اقدام کند.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی وعده داده است تاپایان تیرماه سالجاری به دلیل محدود بودن فصل کاری به هر میزان که بتوانیم پروژه تعریف و اعتبار جذب کنیم.

مرادنیا مردم را مشارکت جدی در اجرای طرح ها و پروژه های شهری فراخواند و گفت: مردم باید مطالبه گر باشند و خواسته‌های به حق خود را دنبال و در جهت خدمت رسانی بهتر یار و همراه مسوولان باشند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در مناطق منفصله شهری در سنندج کارها و طرح‌های توسعه‌ای انجام می شود گفت: نهادها و کمیته‌های حفاظت حهت جلوگیری از هرگونه زمین خواری و سوء استفاده از شرایط موجود با ساخت و سازهای جدید و غیرمجاز برخورد کنند.