انتشار:  یک‌شنبه 30 اردیبهشت  ::  02:19

کردپرس گزارش می‏ دهد

کردستان پرآب اما محروم از منافع آبی

سرویس کردستان – منابع آبی استان کردستان با توجه به شرایط فعلی اقلیمی در کشور باید به عنوان موتور محرک اقتصاد استان عمل کند، اما تا به حال به دلیل نبود برنامه ریزی مناسب از سوی دست اندرکاران و مسئولان؛ کردستان از این منابع بی بهره بوده است. 

 

به گزارش کردپرس، علاوه بر اینکه آب مایه حیات و وجود این ماده برای ادامه زندگی ضروری است اما برای کردستانی ها نقش نان را هم دارد اگر در کردستان با کاهش بارندگی ها و کم آبی مواجه شویم اقتصاد استان هم فلج می شود. بی شک همه می دانند بخش زیادی از اقتصاد کردستان بر پایه کشاورزی می چرخد.

کشاورزی کردستان بیشتر کشت گندم به صورت دیم است و تنها 10 درصد از اراضی کشاورزی آن آبی است و تمام کشاورزان در انتظار نزورات آسمانی هستند و بارها در سال های گذشته تجربه کمبود تولیدات کشاورزی به دلیل کاهش بارندگی را تجربه کرده اند.

در سال جاری بارندگی های کردستان کشاورزان را خوشحال کرده است و حجم این بارندگی ها به اندازه ای بوده است که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان در خبری اعلام کرد: " در حال حاضر 2 میلیارد و 18 میلیون مترمکعب آب در دریاچه پشت سدهای 12 گانه این استان ذخیره سازی شده است. و هم اکنون ظرفیت مخازن آب برخی سدهای کردستان تکمیل و در حال سرریز شدن است."

کردستان با مساحت 29 هزار کیلومتر مربع دارای حجم بارشی معادل 13.2 میلیارد مترمکعب در سال (3.1 درصد کل بارندگی کشور) و 17 رودخانه دائمی و 24 رودخانه فصلی با حجم منابع آب سطحی 4.3 میلیارد مترمکعب (6.6 درصد روان آب های کشور) بوده و دارای سه حوضه آبریز درجه یک کشور است.

سهم این استان از این مقدار منابع آبی تنها 1.2 میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار، 121 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، 10 میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی و یک میلیارد و 82 میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی است.

انتظار می رود با فراهم کردن شرایط، اجازه برداشت آب از سدها به کشاورزان داده شود تا اراضی کشاورزی کردستان به آبی تبدیل و خیال کشاورزان این استان از کسب درآمد پایدار راحت شود.

از مجموع 12 سد به بهره برداری رسیده استان کردستان تاکنون چهار سد گاران مریوان، سورال دهگلان، زیویه کامیاران و سد بانه سرریز شده و 95 درصد ظرفیت آب سدهای گاوشان کامیاران و زریبار مریوان نیز تکمیل شده است.

علی رغم اینکه امروز شاهد سر ریز شدن سدها هستیم اما در فصل گرما روستاهای در کردستان وجود دارند که از کمبود آب شرب رنج می برند و زندگی کردن در آن روستاها با سختی مواجه است. امروز که لطف پروردگار شامل حال مردم شده و نزورات آسمانی بر سر مردم می ریزد مسئولان هم باید همت کنند زیر ساخت های انتقال آب را فراهم کنند  تا هم کشاورزی رونق و هم زندگی روستای جان تازه ای شامل حالش شود.

از آنجا که اقتصاد کردستان بر پایه کشاورزی می چرخد در سال های اخیر خشکسالی ها تاثیرات زیادی بر کشاورزی این استان داشته است و مردم از این راه امرار معاش می کنند. به دلیل دیم بودن اراضی کشاورزی کردستان مردم نمی توانند برنامه ریزی دقیقی بر روی مقدار برداشت سالانه داشته باشند به عنوان مثال در سال زراعی گذشته تمام برداشت گندم کردستان یک سوم سال قبل از آن بود.

به گفته کارشناسان اگر به اندازه کافی آب به کشاورزی این استان تخصیص داده شود و تنها بخشی از اراضی موجود تبدیل به آبی شود اقتصاد این استان رشد چند برابری خواهد داشت.

استاندار کردستان در آخرین یادداشتی منتشر شده اظهار کرده است" در حوزه کشاورزی که یکی ارکان اصلی آن وجود منابع آبی و کنترل و استفاده بهینه از آن است، سهم زمین‌های تحت پوشش منابع آبی استان را تا 51 هزار هکتار افزایش داده‌ایم و مطمئنا این موضوع مستقیم و غیرمستقیم گوشه‌ای از حوزه اشتغال استان را پوشش می‌دهد"

نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی بارها در اظهار نظرهای خواستار بازگشت مدیریت تعدادی از سدها به استان شده اند که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است و کماکان مدیریت دو سد بزرگ کردستان دست دو استان همسایه است.

گزارش: هیوا محمدپور