انتشار:  دوشنبه 31 اردیبهشت  ::  13:35

کرد پرس گزارش می دهد

ضرورت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان سقز

سرویس کردستان- مدتی است طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان سقز مطرح شده است، با عنایت به اهمیت موضوع لازم است این مساله از زوایای مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش کردپرس؛ ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مناطق مرزی و دارای پتانسیل های طبیعی، تجاری و مرزی از چشم انداز مناسب و متحول کننده ای برخوردار است که در این گزارش به طور اجمالی به آن پرداخته می شود.

مزایای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مزایای زیادی دارد و می تواند محرک توسعه، سرمایه گذاری و کارآفرینی مولد در یک منطقه باشد. بنا به نظر کارشناسان توسعه صادرات و ورود به بازارهاي رقابتي جهاني، از طريق كاهش هزينه‌هاي توليد، بهره‌گيري از امكانات جهاني جهت رشد و تحرك اقتصاد ملي و منطقه‌اي، ارائه تسهيلات قانوني جهت واردات و صادرات كالاهاي تجاري و صنعتي، گسترش صنعت ترانزيت، صادرات مجدد و انتقال كالا (ترانشيب)، جلب و تشويق سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي و ايجاد اشتغال مولد، بسترسازی برای ایجاد صنایع تبدیلی و استفاده از ظرفیت های اقتصادی منطقه و... از جمله آثار مثبت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی است.

مزيت‌ها و پتانسیل های شهرستان سقز

شهرستان سقز در استان کردستان برای ایجاد منطقه ويژه اقتصادي دارای مزایای و پتانسیل های متعددی است که می توان به مواردی همچون: موقعيت خاص ژئوپليتيكپ ارتباطی شمال غرب با جنوب کشور و دارای 33 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کوردستان عراق، مجاورت با بزرگراه کرمانشاه- تبریز و ارومیه، در دستور کار قرار داشتن ساخت فرودگاه و توسعه خط راه آهن میاندواب به سقز، نزدیکی سقز با قطب های صنعتی تبریز، ارومیه، لوله انتقال پتروشیمی و ... اشاره  کرد.

برخورداري از قابليت‌هاي طبیعی و معدنی همچون: یکی از بزرگ ترین معادن طلای کشور، معادن غنی آهن، سیلیس، گیاهان دارویی و....، دارا بودن سرمايه‌هاي انساني و اجتماعی مستعد توام با خردورزي، سخت كوشي، كارآفريني و مشاركت‌جويي، تاریخ و فرهنگ غنی 7 هزار ساله و وجود بیش از 350 اثر تاریخی، وجود بازار تجاری بزرگ و منطقه ای و موقعیت توریستی، بازگشایی مجدد بازارچه مرزی سیف در آینده ای نزدیک بصورت رسمی، دارای بیش از 240 هزار نفر جمعیت و فرمانداری ویژه و... از دیگر ظرفیت های شهرستان سقز است که ایجاد منطقه ویژه اقتصادی را در این شهرستان توجیه می کند.

اقدامات انجام شده 

پس از درخواست نماسنده سقز و بانه، در اسفندماه 96 پورابراهیمی رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس دستور موافقت اولیه برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سقز را صادر و برای نهایی شدن کار، طرح توجیهی آن در فرمانداری ویژه سقز با همکاری نماینده مجلس تهیه شده است.

ضرورت تسریع در انجام کار

برای ادامه کار لازمست پس از تصویب این طرح در استانداری کردستان (شورای توسعه و برنامه ریزی)، برای طی مراحل بعدی به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهت طرح در هیات دولت ارسال شود.

با عنایت به اهمیت موضوع تسریع در بررسی ها و تصویب آن در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و پیگیری جهت تصویب نهایی در هیات دولت امری ضروری است.

گله مندی از برخی مسئولان استانی

 آنچه جای گله مندی است برخی مقاومت ها یا تعلل در میان مسئولان استانی در مقابل این طرح مهم و استراتژیک است که مایه نگرانی افکار عمومی مردم این شهرستان را فراهم نموده است، لذا از استاندار کردستان انتظار دارد در پیگیری و تصویب نهایی طرح به صورت شفاف و مجدانه عمل کنند.