انتشار:  سه‌شنبه 1 خرداد  ::  15:15

آیا آمریکا در کنار کُردهای سوریه می ماند؟

سرویس جهان- نیروهای کرد سوریه به همراه آمریکا در حال اجرای آخرین مرحله مقابله با داعش در دیرالزور سوریه هستند و آمریکا گفته است با شکست داعش از سوریه بیرون خواهد رفت اما برخی کارشناسان شک دارند این اتفاق روی دهد.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای سوریه دموکراتیک  متشکل از نیروهای عرب و کرد سوریه که فرماندهی آن بر عهده کردهاست در حال اجرای آخرین مرحله عملیات ضدداعش در دیرالزور موسوم به طوفان جزیره هستند. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا قبلا گفته بود نیروهای آمریکا بعد از شکست کامل داعش این کشور را ترک می کنند. برخی مقامات آمریکایی همزمان با اظهارات ترامپ تلاش کردند برخی کشورهای عربی مانند مصر را راضی کنند به جای آمریکا نیروی نظامی در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوربه مستقر کنند. با وجود استقبال برخی کشورها مانند عربستان، هنوز اجرای چنین تصمیمی راکد مانده است.

اما آنطور که برخی مقامات کرد سوریه و برخی کارشناسان مسائل سوریه می گویند به نظر نمیرسد آمریکا بعد از شکست کامل داعش هم سوریه را ترک کند.

از سوی دیگر فرانسه هم بعد از دیدار دو ماه پیش برخی مقامات کرد سوریه با امانوئل ماکرون، رییس جمهور این کشور نیرو هم در منبج (محل اختلاف آمریکا و ترکیه) و هم در دیرالزور سوریه مستقر کرده است بنابر این آنطور که برخی تحلیلگران می گویند حتی در صورت خروج آمریکا، ممکن است فرانسه جای این کشور را بگیرد.

کینو گابریل سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه به سایت خبری دیفنس پست گفته حدود چند هزار عضو داعش هنوز در منطقه دیرالزور حضور دارند و با وجود این که محاصره شده اند اما به دلیل متوقف شدن عملیات طوفان جزیره در زمان تهاجم ترکیه به عفرین، آنها خود را سازمان دهی کرده و نابودی کامل آنها به مدت زمان زیادی نیاز دارد.

وی همچنین هشدار داده است اگر آمریکا نیروهای خود را از سوریه بیرون ببرد نیروهای کرد در موضع ضعف قرار گرفته و ممکن است نیروهای دولتی سوریه قصد بازپس گیری مناطق تحت کنترل کردها را داشته باشند.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل نیز نسبت به خروج آمریکا از سوریه و تنها گذاشتن کردها هشدار داده است و در گزارش اخیر این اندیشکده پیشنهاد شده است حداقل تعداد کمی از نیروها برای ادامه آموزش نیروها و حمایت از آنها در سوریه بمانند.

آرون استین پژوهشگر ارشد در شوری آتلانتیک معتقد است سخت بتوان تصور کرد که آمریکا از سوریه خارج شود. وی به دیفنس پست گفته است ترامپ بر خروج نیروها از سوریه تاکید کرده است اما سوال این است که زمان بندی این خروج چگونه است و این مسئله چگونه با استراتژی و اهداف دولت وی منطبق خواهد شد.

وی معتقد است با وجود تاکید دولت ترامپ بر خروج نیروها، نیروهای این کشور در آینده هم در این منطقه باقی خواهند ماند. باید دید پیروزی بر داعش از نگاه ترامپ و نیروهای دموکراتیک سوریه چگونه تعریف می شود. من فکر می کنم حداقل چند گروهان از نیروهای آمریکایی برای شکار رهبران داعش در منطقه تحت کنترل کردها باقی خواهند ماند.

نیکولاس هراس، پژوهشگر موسسه نیوامریکن سکیوریتی نیز معتقد است آمریکا بعد از اتمام عملیات ضدداعش در منطقه دیرالزور هم به حمایت از نیروهای کرد-عرب ادامه خواهد داد.

وی افزود: دلیل این حضور استفاده آمریکا از این نیروها برای حفظ ثبات در این منطقه است.

سرهنگ توماس ویل، مدیر روابط عمومی ائتلاف ضدداعش نیز معتقد است عملیات همچنان به منظور مقابله با نیروهای بازمانده داعش در منطقه مذکور ادامه خواهد داشت و ائتلاف همچنان به حمایت خود از نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه خواهد داد.

وی در مصاحبه با دیفنس پست تاکید می کند ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا می خواهد مطمئن شود مناطق بازپس گرفته شده از داعش دوباره به دست داعش نمی افتد بنابر این، حتی بعد از اتمام این عملیات هم لازم است بر حفظ امنیت مناطق بازپس گرفته شده از داعش تمرکز کنیم.

کد خبرنگار: 40101