انتشار:  یک‌شنبه 21 مهر 1398  ::  07:41   

گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (4)

سرویس ترکیه - اگرچه نیروهای ارتش ترکیه چند ساعت بعد از کنترل بزرگراه M4 ادعای ورود به مرکز سرکانی را نیز داشتند ولی فرماندهان و سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه با تکذیب این ادعا تأکید کردند که «حتی یک محله در سرکانی هم سقوط نکرده است».

عملیات نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه تحت عنوان چشمه صلح روز گذشته در چهارمین روز خود در پنج حوزه عملیاتی پیگیری شده و نیروهای ارتش ترکیه در استان های کردنشین کوبانی، سرکانی، گری سپی، قامشلو و دیرک (المالکیه) با نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG درگیر شده اند.

یکی از مهمترین تحولات روز گذشته کنترل بخشی از بزرگراه استراتژیک M4 بود که به عنوان یکی از مهمترین مسیرهای لجستیکی نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG در شمال سوریه به حساب می آمد. اگرچه نیروهای ارتش ترکیه چند ساعت بعد از کنترل بزرگراه M4 ادعای ورود به مرکز سرکانی را نیز داشتند ولی فرماندهان و سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه با تکذیب این ادعا تأکید کردند که «حتی یک محله در سرکانی هم سقوط نکرده است».

بر اساس تصاویر و اطلاعات منتشر شده از شمال سرکانی نیروهای ارتش آزاد سوریه با ورود به تل حلف این شهر را به کنترل خود درآورده و چهار روستا در شمال سرکانی تحت عناوین دابا، دادات، سعیده و دورعالیه را تحت کنترل خود گرفته اند.

مانند چهار روز گذشته محور درگیری ها در روز چهارم نیز سرکانی و گری سپی بود. نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در این دو محور با نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه به شدت درگیر شده اند.

در عرصه سیاسی نیز روز چهارم صحنه تنش ها و بازخوردهای مختلف بود. اتحادیه عرب با انتشار بیانیه ای اقدام ترکیه در شمال سوریه را یک اقدام "اشغالگرانه" خواند که با واکنش تند ترکیه روبه رو شد. اعتراضات لندن در روز چهارم به اقدامات نظامی ترکیه در شمال سوریه رئیس جمهور ترکیه را پای تلفن کشاند و با نخست وزیر انگلیس در خصوص این عملیات ها گفتگو کرد.

از طرف دیگر تلاش های دیپلماتیک ارتش دموکراتیک سوریه برای اعلام منطقه پرواز ممنوع و بستن حریم هوایی بر روی جنگنده های ارتش ترکیه ادامه دارد. پس از آن که مجلس دموکراتیک سوریه در مذاکره با دمشق برای این اقدام شکست خورد ارتش دموکراتیک سوریه با ائتلاف بین المللی وارد مذاکرات فشرده برای این مسئله شده است.

لازم به ذکر است، بستن حریم هوایی سوریه بر روی جنگنده های ارتش ترکیه اهمیت استراتژیکی داشته و می تواند روند جنگ را تغییر دهد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها