انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  08:26   

گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (6)

سرویس ترکیه - ششمین روز از عملیات چشمه صلح تحت الشعاع مسئله منبج در غرب فرات قرار گرفته و تمرکز رسانه ها و افکار عمومی در جهان بیشتر به احتمال رویارویی نیروهای ارتش ترکیه – ارتش سوریه در منبج معطوف شد.

ششمین روز از عملیات چشمه صلح نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه در شمال و شرق ترکیه با برجسته شدن موضوع منبج در غرب فرات و همچنین ورود نیروهای دولت مرکزی سوریه به حوزه عملیاتی نیروهای ارتش ترکیه همراه بود که وضعیت را در شمال سوریه پیچیده و تنش ها را افزایش داده است.

بعد از آن که تصاویر ورود نیروهای ارتش سوریه به شهرک تل تمر در استان حسکه منتشر شد تلویزیون ملی سوریه سانا عصر ششمین روز از عملیات چشمه صلح ورود نیروهای ارتش سوریه به منبج را با انتشار تصاویر و ویدئوهایی رسانه ای کرد که این خبر هزمان با انتشار خبر آغاز عملیات نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه در منبج و حرکت به سمت این شهر استراتژیک همراه بود. از همین رو ششمین روز از عملیات چشمه صلح تحت الشعاع مسئله منبج در غرب فرات قرار گرفته و تمرکز رسانه ها و افکار عمومی در جهان بیشتر به احتمال رویارویی نیروهای ارتش ترکیه – ارتش سوریه در منبج معطوف شد. با خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه که رسانه های غرب نیز روز گذشته به آن پرداخته و به نقل از یک مقام نظامی آمریکا عنوان کردند «آمریکا تنها 150 نیروی نظامی در منطقه تنف در جنوب شرق سوریه نگه خواهد داشت» نگرانی ها از بروز درگیری میان ارتش ترکیه – ارتش سوریه را بیشتر کرده است.

از طرف دیگر پیشروی نیروهای ارتش ترکیه در سرکانی و گری سپی پس از کنترل این منطقه ادامه پیدا کرده و در روستاهای اطراف این دو شهر مرزی درگیری های شدیدی میان نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه با نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG به وجود آمده است. مناطقی که روز گذشته نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه عملیات ترتیب داده اند به شرح ذیل است:

  • منبج
  • کوبانی
  • گری سپی
  • سرکانی
  • قامشلو
  • دیرک (المالکیه)

بر اساس اطلاعات به دست آمده از وزارت دفاع ترکیه، 13 روستا روز گذشته محل درگیری نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه با نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه/YPG بوده است که بعضا درگیری های شدیدی نیز گزارش شده است. نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه که کنترل مراکز گری سپی و سرکانی را از دست داده دست به مقاومت در روستاهای اطراف زده و قصد ورود به مرکز شهر و بازپس گیری این شهرهای مرزی را دارند.

شاید مهمترین تحول در ششمین روز از عملیات چشمه صلح بیش از همه این ها که اعلام شد، تحریم سه وزیر و دو وزارت خانه ترکیه از سوی آمریکا باشد. آمریکا که ابتدا چراغ سبز عملیات را با خارج کردن نیروهای خود از منطقه مرزی شمال سوریه به ترکیه داده بود، اکنون در یک تصمیمی دیگر اقدام به تحریم حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه به همراه وزارتخانه دفاع ملی ترکیه و وزارتخانه انرژی و منابع طبیعی ترکیه کرده است. آمریکا با بیان این که ترکیه دست به خشونت و حمله علیه غیرنظامیان در شمال سوریه زده و صلح و ثبات منطقه را با تهدید روبه رو کرده است اقدام به تحریم این وزرا و وزارتخانه های ترکیه کرده است که واکنش های بسیار زیادی را در عرصه سیاست به همراه خواهد داشت.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#نیروهای کرد سوریه