انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  10:32   

صالح مسلم:

در توافق کردهای سوریه با دولت مرکزی، آزادسازی عفرین هم وجود دارد

سرویس سوریه - صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) در اظهاراتی با اشاره به توافق کردها با دولت مرکزی سوریه عنوان کرد: در توافق اولیه مسئله آزادسازی عفرین نیز مطرح شده است.

به گزارش کردپرس، صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) در اظهاراتی با اشاره به توافق کردها با دولت مرکزی سوریه عنوان کرد: «توافق میان دولت مرکزی با مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه یک توافق نظامی و اولین گام از توافق است. بعد از این اقدام برای پر کردن جاهای خالی توافق دیدارها و مذاکرات آغاز خواهد شد. خطوط اصلی توافق به این صورت است: امنیت مرزها و حاکمیت سوریه به عنوان یک دولت نقض شده است، برای محافظت از این حاکمیت باید به شکل برابری در مرزها اقدام کنیم. در این چارچوب نیروهای ارتش سوریه از دیرک تا فرات مستقر شده و پرچم سوریه را به اهتزاز درخواهند آورد. نیروهای ارتش سوریه در درون شهرها حضور نخواهند داشت. در مناطق بیرون از شهرها مستقر خواهند شد. در نحوه اداره مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه دخالتی صورت نخواهد گرفت».

صالح مسلم در گفتگو با خبرگزاری فرات نیوز در ادامه با تأکید بر این که «در توافق اولیه مسئله آزادسازی عفرین نیز مطرح شده است» تصریح کرد: «دولت مرکزی سوریه و روسیه پیش از این، قبل از خروج نیروهای آمریکایی توافق را نمی پذیرفتند. ولی اکنون توافق را قبول کردند. این برای اولین بار است که اتفاق می افتد و مذاکرات ادامه خواهد داشت. در این مرحله یکی از مهمترین مناطق عفرین و مسئله آزادسازی آن است. بعد از آن که امنیت منطقه را تأمین کردیم برای آزادسازی عفرین مشارکت خواهیم کرد».

مسلم با اشاره به این که «حملات ترکیه به شمال سوریه را تنها روسیه می تواند متوقف کند» خاطرنشان کرد: «آمریکا نتوانست و یا نخواست که ترکیه را متوقف کند. آمریکا با این ذهنیت که ترکیه در این خصوص اصرار می کند و اگر اکنون با این کشور به مخالفت بپردازیم در آینده برخی چیزها را می توانیم از دست بدهیم، اقدامی صورت نداد. معادلات و موازنه ها در چند روز اخیر در سوریه برهم خورده است. اکنون تنها روسیه است که قدرت متوقف کردن این حملات را دارد».

مسلم در خصوص ادعاهای مطرح شده مبنی بر آزادی زندانیان داعشی توسط نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه نیز عنوان کرد: «ما هیچ کس را از زندان آزاد نکرده ایم. داعشی ها هنوز در زندان هستند. کسانی هم که فرار کرده اند در اثر بمباران ترکیه از کمپ ها و زندان ها گریخته اند. به عنوان مثال اطراف کمپ و زندان عین العیسی بمباران شده است. در این منطقه نیروهای آمریکایی نیز حضور دارند. آمریکا چرا در مقابل این بمباران ها سکوت کرد؟ تلاش برای مجرم سازی کردها به سود هیچ کسی نخواهد بود».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#عفرین
#کردها