انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  10:52   

آمریکا دوباره با کُردها بدعهدی کرد/ عبدالله رحمانی

سرویس آذربایجان غربی- نظامیان آمریکا با خروج خود از شهر «منبج» در شمال شرق استان حلب سوریه بار دیگر عهدی که با کُردهای سوریه بسته بودند را شکسته و با این خروج جنگ دیگری در منطقه خاورمیانه شعله‌ور شد.

ترکیه به همراه گروه‌های تروریستی هم‌پیمان خود از روز چهارشنبه هفته گذشته عملیاتی را با نام «چشمه صلح» به بهانه مبارزه با کُردهای سوریه در شمال و شمال شرق این کشور که آنها را تروریست می‌خواند، آغاز کرد.

آنکارا به دلایل متعدد ژئوپلتیکی و استراتژیک در صدد ایجاد یک منطقه امن در داخل مرزهای سوریه و در امتداد ۴۶۰ کیلومتر نوار مرزی با عمق ۳۰ کیلومتر است، تا ضمن بازگرداندن هزاران آواره سوری و اسکان آنان در این مناطق یک حریم امن ایجاد کند.

این حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه با مقاومت نیروهای کُرد سوری و «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) و مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه بوده و ترکیه بدون توجه به این واکنش‌ها به عملیات نظامی (هوایی، توپخانه‌ای و زمینی) خود در این منطقه ادامه می‌دهد.

نیروهای کُرد سوری پس از حمله نیروهای تروریستی داعش به این منطقه بویژه در جریان جنگ «کوبانی» که بین اعراب به «عین العرب» معروف است، با همکاری با ائتلاف «ضد داعش» نقش مهمی در سرنگونی تروریست‌های داعش ایفا کردند.

کُردها سوریه انتظار داشتند که دولت آمریکا و سایر هم پیمانان ائتلاف «ضد داعش» به مسؤولیت‌های اخلاقی خود عمل کنند و به تعهدات خود وفادار باشند و در این برهه حساس که امید چندانی به کمک نظامی دولت مرکزی سوریه برای حفاظت از مرزهای شمالی نبود، با حضور و ماندگاری خود، امکان تجاوز به نظامیان ترکیه ندهند.

نیروهای دموکراتیک سوریه از آمریکا و ائتلاف ضد داعش خواستند که برای توقف حملات ترکیه، منطقه پرواز ممنوع در شمال شرق اراضی سوریه ایجاد کنند اما این درخواست نیز تاکنون از سوی ائتلاف عملی نشده است.

پس از شروع عملیات «چشمه صلح» دولت آمریکا اعلام کرده که تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه ترکیه وضع می‌کند اما این تحریم‌ها هنوز عملیاتی نشده و در موقعیت کنونی تنها جنبه تبلیغاتی دارد و برای فریب افکار عمومی در آمریکا بیان شده است.

هر چند ترکیه علت حمله جدید خود به شمال سوریه را حمله به مواضع حزب کارگران کُرد ترکیه «PKK» و یگان‌های مدافع خلق «YPG» اعلام کرده اما این در حالی است که نیروهای حزب کارگران کرد ترکیه بیشترین عملیات نظامی خود را در شهرهای عمقی نه مرزی ترکیه انجام می‌دهند.

شروع عملیات «چشمه صلح» ارتش ترکیه باعث خروج موج جدیدی از آوارگان کُرد سوری از این مناطق شده و طول چند روز از شروع این عملیات بیش از ۱۹۱ هزار  نفر از ساکنان مناطق شمالی این کشور  در منطقه شرق فرات آواره شدند .

از طرفی دیگر این عملیات با واکنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی روبرو بوده و هزار نفر از شهروندان کُرد در کشورهای ایران، عراق و کشورهای اروپایی علیه لشکرکشی ترکیه راهپیمایی کرده و پرچم این کشور را به آتش کشیدند و برخی از کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق نیز خواستار پایان این حمله نظامی شدند.

هیات وزیران خارجه اتحادیه عرب نیز پس از پایان نشست فوق‌العاده این اتحادیه در قاهره با موضوع تجاوز ترکیه به شمال سوریه، خواستار کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با آنکارا و قطع همکاری‌های نظامی با ترکیه شدند.

اعضای این اتحادیه در این بیانیه‌ تجاوز ترکیه به خاک سوریه را در تناقض آشکار با منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و تهدیدی مستقیم علیه امنیت جهان عرب و صلح جهانی عنوان کردند.

نکته قابل توجه دیگر در عملیات «چشمه صلح» ارتش ترکیه این است که نیروهای کُرد سوریه که هم‌اکنون در جبهه علیه داعش نیز در حال مبارزه هستند، امکان مقاومت در ۲ جبهه همزمان علیه داعش و ترکیه را ندارند و از طرفی دیگر ائتلاف ضد داعش باید برای ۱۲ هزار اسیر داعشی که در اختیار نیروهای کُرد قرار دارد، چاره‌اندیشی کنند.

پیش‌تر نیز، ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ میلادی به این طرف در ۲ عملیات «سپر فرات» (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۱۳۹۶) و عملیات «شاخه زیتون» (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین  ۱۳۹۷) با همکاری گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله  شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده بود اما کُردها بر این باورند که عملیات «چشمه صلح» با اطلاع و چراغ سبز نیروهای آمریکایی صورت گرفته است.

عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی قبل از عملیات «چشمه صلح» ارتش ترکیه، ثابت کرد که نیروهای‌ کُرد سوری باید برای حفظ حاکمیت این منطقه، تنها بر توان خود و اتحاد با همدیگر تکیه کرده و تا این اندازه بر حضور نیروهای خارجی بویژه آمریکا حساب نکنند

از طرفی دیگر تصمیم کردها برای یاری گرفتن از دولت مرکزی سوریه و بازگشت ارتش این کشور به مناطق شمالی که با نثار خون هزاران کُرد از دست داعش بازپس گرفته شده بود، اگر دولت سوریه هم پس از پایان این جنگ دوباره با کُردها بدعهدی نکند، حرکت درست و قابل قبولی در بازی سیاسی و پرتلاطم این روزهای خاورمیانه است.