انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  12:09   

تلگراف تحلیل کرد:

تلاش دیر هنگام ترامپ برای برقراری آشتی میان کردها و ترکیه

سرویس جهان- روزنامه تلگراف نوشت: رییس جمهور آمریکا با گفتگو با فرمانده نیروهای کرد سوریه و رییس جمهور ترکیه به عنوان ایفای نقش واسطه در جهت برقراری صلح و توقف حمله ترکیه به کردهاست اما به دلیل توافق کردها با دولت دمشق، این تلاش دولت آمریکا ممکن است نتواند وضعیت را به حالت اول باز گرداند.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه از اواخر هفته گذشته حملات سنگین هوایی و زمینی را با کمک نیروهای شورشی تحت حمایت خود در سوریه علیه نیروهای کرد آغاز کرده است. این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا همزمان با آغاز حملات ترکیه، نیروهای کرد سوریه را که در کنار آمریکا با داعش مبارزه کرده و 11000 نیروی خود را از دست داده اند تنها گذاشته است.

بر اثر فشارهای داخلی و خارجی بر ترامپ و انتقاد از تصمیم برای خروج از سوریه که حمله ترکیه به کردها را تسهیل کرده، رییس جمهور آمریکا به ترکیه هشدار داده که تحریم هایی علیه این کشور اعمال می کند و تا توقف حملات به کردهای سوریه این تحریم ها ادامه خواهد داشت.

همزمان، مایک پنس معاون دونالد ترامپ از گفتگوی تلفنی ترامپ با مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای کرد سوریه و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه خبر داده است.

نشریه تلگراف انگلیس درباره تحولات جدید نوشت: انتقادها به ترامپ برای خروج عجولانه از سوریه و تنها گذاشتن کردها موثر بوده و اکنون ترامپ قصد دارد نقش میانجی را برای برقراری آشتی میان ترکیه و کردهای سوریه ایفا کند.

کردهای سوریه که از آمریکا ناامید شده اند با دولت مرکزی سوریه بر سر دفاع مشترک از مرزها در برابر حملات ترکیه به توافق رسیده اند و بر این اساس، نیروهای دولت سوریه وارد برخی شهرهای تحت کنترل کردها شده اند.

تلگراف با اشاره به سفر احتمالی مایک پنس به ترکیه و گفتگو با مقامات این کشور، این اقدام را تلاش برای ایجاد توافق میان ترکیه و کردهای سوریه توصیف کرده است اما تاکید کرده است که این تلاش آمریکا، تلاشی دیرهنگام است.

تلگراف در ادامه نوشت: کردها با دمشق به توافق رسیده اند و نیروهای دولت سوریه وارد برخی شهرهای تحت کنترل کردها شده اند در حالی که آمریکا مخالف چنین تحولاتی بوده است. به این ترتیب توافق احتمالی ترکیه با کردهای سوریه نمی تواند وضعیت را به حالت اول بازگرداند.

این نشریه یادآوری کرده است که کردهای سوریه دیگر به آمریکا اعتماد ندارند و ترامپ را خائن خطاب می کنند. حملات ترکیه باعث کشته شدن بیش از 100 غیرنظامی شده و حدود 200000 تن هم آواره شده اند. کردها در اقدامی کم سابقه با دولت مرکزی و نیز روسیه برای کنترل دولت مرکزی بر تمام مناطق تحت کنترل کردها به توافق رسیده اند. بنابراین اقدام ترامپ نمی تواند همه چیز را به وضعیت قبلی بازگرداند.  

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا