انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  13:22   

دکتر محمود عثمان سیاستمدار کُرد در گفتگو با کردپرس:

کردهای سوریه‌ روابط با روسیه و ایران را گسترش دهند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دکتر محمود عثمان سیاستمدار کهنه کار کُرد عراقی، در مصاحبه با کردپرس، ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ ترکیه‌ در سوریه‌ اشغالگری و نابودی کردها را پیگیری می کند، بر ضرورت دوری کردها از آمریکا و نگاه‌ آن ها به‌ روسیه‌ و ایران تاکید کرد.

کردپرس: عملیات ارتش ترکیه‌ در سوریه‌ تحت عنوان "چشمه‌ صلح" در جریان است، عملیاتی گسترده‌ علیه‌ کردهای این کشور که‌ چند سالی است اداره‌ خودگردان خود را تاسیس و در همپیمانی هایی با آمریکا، روسیه‌، فرانسه‌ و برخی دیگر از کشورها در پایان دادن به‌ حاکمیت داعش نقش آفرینی کردند. تحلیل و تفسیرهای بسیاری از اهداف این عملیات و تاثیرات آن بر روند تحولات در سوریه‌ و منطقه‌ ارائه‌ شده‌ است. در این میان کردهای عراق رویدادهای شمال سوریه‌ را با نگرانی دنبال می کنند. رهبران و شخصیت های سیاسی اقلیم کردستان عراق به‌ عنوان تنها اقلیم فدرالی کردی در منطقه‌ از روند تحولات در مناطق کردنشین سوریه‌ و  تحرکات نظامی و سیاسی ترکیه‌ در این مناطق و تلاش برای نابودی اداره‌ خودگردان کردها و احتمال اجرای همین پروژه‌ در عراق در آینده‌ به‌ شدت نگران هستند.

ترکیه‌ به‌ دنبال اشغالگری و نابودی کردها در سوریه‌ است

دکتر محمود عثمان سیاستمدار برجسته عراقی در گفتگو با کردپرس، درباره عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه و اهدافی که آنکارا در سطح منطقه دنبال می کند، گفت: هدف اصلی ترکیه از ورود به خاک سوریه و انجام عملیات چشمه صلح، دشمنی با کردها است. آنکارا نیروهای کرد در سوریه را تروریست می نامد و بهانه حمله به سوریه را این موضوع اعلام کرد، این در حالی است که هیچ کشوری در دنیا این ادعا را قبول ندارد و فقط از سوی ترکیه مطرح می شود.  ترکیه به دنبال نابودی و بیرون راندن کردها از زادگاهشان است.

نماینده چند دور مجلس عراق در ادامه افزود: ترکیه به دنبال تقویت جایگاه خود در سوریه از طریق اشغال جغرافیای بیشتری از این کشور است تا در توافقات آینده درباره سوریه نقش آفرینی کرده و قدرت چانه زنی خود را بالا ببرد.

وی ادعای ترکیه مبنی بر وجود تهدید و خطر در مرزها از جانب کردها در شمال سوریه را بی اساس خواند و گفت: طی چند سال اخیر که کنترل و اداره شمال و شرق سوریه در دست کردها بوده هیچ تهدیدی متوجه مرزهای ترکیه نبوده و هیچ مشکل امنیتی روی نداده است. کردها همیشه برای انجام گفتگو و مذاکره با ترکیه آماده بوده اند و مواضع و ادعاهای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بی اساس است. اردوغان به مانند صدام حسین تبدیل به دیکتاتوری شده است که به حرف هیچ کس اعتنا نمی کند.

کردها روابط خود را با روسیه و ایران گسترش دهند

سیاستمدار مستقل کرد درباره بهترین راه حل و رویکردی که کردها در سوریه در مقطع کنونی در پیش بگیرند، اظهار کرد: دو سال قبل تصریح کردم که کردها در سوریه در جنگ با داعش وارد رقه و دیرالزور نشوند، زیرا این مناطق عربی هستند و ورود کردها و نیروهای نظامی آنان به این مناطق مصلحت نیست و این که بتوانند امنیت مناطق خود را حفظ کنند، کافی است. آمریکا کردها را وارد جنگ با داعش در رقه و دیرالزور کرد، کردهای سوریه نباید به حرف آمریکا گوش دهند. کردها برای این که در آینده سوریه نقشی ایفا نمایند و جایگاهی کسب کنند بهتر آن است روابط خود را با روسیه و ایران گسترش دهند؛ این دو کشور به کردهای سوریه نزدیک هستند و در معادلات این کشور نقش برجسته ای دارند. در دو قطبی روس ها و آمریکایی ها روس ها برای کردها قابل اعتمادتر هستند و تجربه نیز این را به اثبات رسانده است. آمریکایی ها چندین بار کردها را وجه المصالحه قرار داده و با سرنوشت کردها بازی کرده اند و نباید بار دیگر کردها به آمریکا اعتماد کنند. بارها این مسئله را به کردهای سوریه اعلام کرده ایم اما متاسفانه تصمیمات دیگری اتخاذ کرده اند.

کردها گزینه‌ دیگری به‌ جز اعتماد به‌ آمریکا داشتند؟

محمود عثمان در پاسخ به این سوال که آیا کردها با توجه به محدودیت های موجود، به جز انتخاب آمریکا به عنوان همپیمان و قرار گرفتن در جبهه ایالات متحده در سوریه گزینه ای دیگر برای انتخاب داشتند؟ گفت: به عقیده من کردهای سوریه می بایست در روندی منطقی روابط خود را با آمریکا کاهش می دادند و نگاه آن ها به سمت روسیه می بود و روابط با مسکو را گسترش می دادند، زیرا آینده سوریه بیش از هر کشور دیگری به روسیه ارتباط پیدا می کند، نه با آمریکا و بهتر آن بود با نزدیک شدن به روسیه با دمشق هم توافق می کردند. بار دیگر تاکید می کنم که آمریکا هیچ گاه قابل اعتماد نبوده است. آمریکا همان ترامپ است، شخصیتی سوداگر، بی اخلاق و  بی وجدان که از انسانیت به دور است و  هیچ شناختی هم از دنیای سیاست ندارد. چنین شخصیت غیر قابل اعتمادی رئیس جمهور آمریکا است و با چنین شخصیتی نمی توان هیچ معامله و تواقفی کرد.

هدف بعدی ترکیه‌، اقلیم کردستان است

وی درباره خطر پروژه ترکیه برای منطقه به ویژه سوریه و عراق و خطری که کردها به ویژه در عراق از این پروژه احساس می کنند و احتمال لشکرکشی به خاک عراق و اقلیم کردستان پس از موفقیت در شمال سوریه، گفت: اگر ترکیه در اجرای پروژه خود در شامل سوریه موفق شود، بودن شک هدف بعدی این کشور، اقلیم کردستان است، اما چنین موفقیتی برای آنکارا حاصل نخواهد شد. به ویژه که می بینیم در لشکرکشی به مناطق کردنشین شمال سوریه موفقیت چندانی نداشته و حتی قادر به کنترل شهرهای کوچک هم نشده است. می توان به شهر سریکانی اشاره کرد که علیرغم تلاش های بسیار، ارتش ترکیه از اشغال آن ناتوان ماند. شرایط کنونی مثل سابق نیست که ترکیه به سادگی به اهداف اشغالگرایانه خود در سوریه دست یابد. اردوغان همچون سلاطین عثمانی دست به اشغالگری و کشورگشایی می زند و به دنبال آن است که تمامی مناطق را به تصرف درآورد اما به دلیل وضعیت موجود در عرصه جهانی و تغیییر معادلات، آن چه وی در ذهن دارد، آرزو و خیالی بیش نیست. لازم است اردوغان تجدیدنظری در سیاست هایش داشته باشد و به جای توسطه طلبی های منطقه ای به مسائل و مشکلات داخلی ترکیه بپردازد. این کشور با مشکلات و مسائل داخلی بسیاری دست به گریبان است و کشورگشایی و تجاوز به حاکمیت ملی دیگر کشورها کمکی به حل مسائل داخلی ترکیه نخواهد کرد.

روسیه و ایران جایگاهی برای کردها در آینده‌ سوریه‌ قائل شوند

محمود عثمان در خصوص آینده و جایگاه کردها در معادلات سوریه با توجه به تحولات کنونی و روند تغییرات در صحنه سیاسی این کشور، گفت: کردها بخشی از کشور و جامعه سوریه هستند و باید در تعیین سرنوشت کشورشان نقش آفرینی کنند، همه کشورها بر این مهم تاکید دارند. این در حالی است که ترکیه همیشه و در همه مقاطع و به ویژه در نشست های بین المللی یافتن راه حلی برای بحران سوریه از جمله کنفرانس ژنو، کردها را بایکوت و برای عدم حضور و نقش آفرینی کردها تلاش کرد. امیدوارم روسیه و ایران به عنوان دو کشور تاثیرگذار در معادلات سوریه به خواست ترکها در ارتباط با کردها وقعی ننهند و جایگاهی برای کردها قائل شوند. به ویژه در کنفرانس ها و نشست های مربوط به سوریه و یافتن راه حلی برای بحران این کشور امکان حضور کردها فراهم گردد، زیرا کردها بخشی از سوریه هستند و در یافتن راه حلی برای بحران این کشور باید جایگاه و نقشی برای آن ها در نظر گرفته شود و بر اساس قانون حقوق کردها تضمین گردد.

مصاحبه: حسن صالحی سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس