انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  19:50   

نماینده ایلام در مجلس گفت؛

حمله اردوغان به سوریه و فعال شدن شکاف‌های قومی در منطقه

سرویس ایلام - نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی و ضمن تاکید بر غیرقابل توجیه بودن حمله ترکیه به کردهای سوری عنوان کرد: دولت ترکیه باید متوجه شود که ادامه این عملیات نه تنها به صلح و امنیت پایدار برای آن کشور نمی انجامد بلکه منجر به فعال شدن شکاف های قومی در منطقه می شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از خانه ملت، جلال میرزایی در نطق میان دستور خود گفت: در شرایطی که از آقای اردوغان انتظار می رفت به استقرار ثبات در سوریه کمک کند و با درس گرفتن حادثه کوبانی به بازنگری در راهبرد دولت در قبال مناطق کردنشین سوریه مبادرت بورزد اما در اقدامی غیر قابل توجیه به حمله مجدد به این مناطق روی آورده است.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس ادامه داد: این تهاجم نتیجه ای جز قتل، تخریب و آواره کردن کودکان و زنان در پی نداشته است کما اینکه تا کنون بیش از 100 هزار نفر از خانه خود آواره شده اند.

وی با تاکید براینکه در ماه های اخیر هیچگونه اقدام خاصی از ناحیه مناطق کردنشین سوریه علیه امنیت ترکیه صورت نگرفته است، بیان داشت: بنابراین حمله ترکیه قابل توجیه نیست و محکوم است چرا که به زیان همبستگی میان اقوام در منطقه است دولت ترکیه باید متوجه شود که ادامه این عملیات نه تنها به صلح و امنیت پایدار برای آن کشور نمی انجامد بلکه منجر به فعال شدن شکاف های قومی در منطقه می شود.

وی افزود: حتی این عملیات زمینه را برای تقویت داعش فراهم می سازد لذا از وزارت خارجه انتظار می رود جهت پایان دادن به این عملیات ورود کند و تنها به ارائه پیشنهاد میانجیگری اکتفا نکند.

نماینده مردم ایلام در مجلس اظهار داشت: کردهای سوریه همچون سایر مردم سوریه در سال های اخیر قربانی استفاده ابزاری برخی از کشورها از تروریسم برای پیشبرد منافع نامشروع خود بوده اند و روا نیست در سکوت مجامع بین المللی این بار قربانی محاسبات غلط دولتمردان ترکیه شوند.

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: حمله به نفتکش ایران در دریای سرخ که چندمین حمله به نفتکش ایرانی در دو سه ماه اخیر است، با هدف افزایش تنش ها در منطقه صورت گرفته، هیات حاکمه عربستان باید متوجه باشد که این قبیل اقدامات توسط رژیم صهیونیستی و با هدف درگیر کردن دو کشور صورت گرفته، کما اینکه راهبرد این رژیم همواره درگیر کردن کشورهای مسلمان با یکدیگر به منظور تضعیف آنها بوده است.

عضو  کمیسیون انرژی مجلس گفت: در این راستا پس از سوریه، عراق و مصر اکنون این رژیم تمام توجه خود را بر روی درگیر کردن ایران و عربستان متمرکز کرده است، مسئولین جمهوری اسلامی ایران و عربستان همچنان که مسئله حج تمتع را بدون واسطه حل و فصل کرده اند قادرند و باید اختلاف های فعلی میان دو کشور را کاهش دهند، ادامه وضعیت فعلی به زیان کشورهای منطقه و از همه مهم تر ملت های دو کشور است و هزینه آن را ملت های دو کشور پرداخت می کنند بنابراین انتظار می رود وزارت امور خارجه اهتمام بیشتری در این زمینه داشته باشد.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#نماینده ایلام در مجلس، میرزایی
#حمله ترکیه
#اردوغان
#کردهای سوریه
#شکاف قومی