انتشار:  سه‌شنبه 23 مهر 1398  ::  22:43   

رویترز:

رفتار آمریکا با کردهای سوریه اقلیم کردستان را تضعیف می‌کند

سرویس جهان- خبرگزاری رویترز نوشت: تحولات اخیر در سوریه و مسئله تنها گذاشتن کردها از سوی آمریکا و حملات ترکیه به آنها نشان داد اتکای کردها به ابرقدرتها از جمله آمریکا نادرست بوده است. این مسئله روی اقلیم کردستان که به آمریکا امید بسته بود تاثیر منفی خواهد داشت.

 

به گزارش کردپرس، تحولات یک هفته اخیر در سوریه که حول محور رها شدن کردهای سوریه از سوی آمریکا و استفاده ترکیه از این موضوع برای حمله به کردهای سوریه در شمال این کشور اتفاق افتاد بار دیگر مسئله خیانت به کردها را توسط آمریکا به موضوع روز رسانه های منطقه و جهان تبدیل کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد اعلام خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و تنها گذاشتن آنها باعث شد اقلیم کردستان و کردهای عراق موقعیت ضعیف تری پیدا کنند. کردهای عراق با دیدن خیانت آمریکا به کردهای سوریه دیگر نمی توانند مانند گذشته به آمریکا تکیه بکنند.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: بنابراین اقلیم کردستان مجبور است با توجه به رفتار اخیر آمریکا با کردهای سوریه، بیشتر به تعامل با بغداد تکیه کرده و از پیگیری امیال جاه طلبانه خودداری کند.

برخی کارناشناسان مسائل کردی نیز هشدار داده اند که ترکیه برنامه های گسترده ای برای محصور کردن کردها در منطقه دارد و ممکن است در صورت موفقیت آمیز بودن طرح حمله ترکیه به کردهای سوریه، برنامه مشابهی نیز در مورد اقلیم کردستان عراق که بعد از برگزاری رفراندوم سال 2017 رفتار ترکیه با این منطقه به سردی گراییده، به اجرا گذاشته شود.

رویترز با اشاره به این که اقلیم کردستان برای ادامه حیات اقتصادی خود به ترکیه وابسته است تاکید کرده است که دست اقلیم کردستان برای یاری رساندن به کردهای سوریه باز نیست و حداکثر می تواند کردهای آواره سوریه را در اردوگاه ها اسکان دهد.

این خبرگزاری مواضع دو حزب کردی را در مورد حمله ترکیه به کردهای سوریه بسیار محتاط آمیز توصیف کرده و تأکید نموده است که هیچ کدام از احزاب حاکم اقدام نظامی ترکیه را محکوم نکرده اند و این به دلیل وابستگی آنها به ترکیه است.

به هر حال، مقامات اقلیم کردستان و تحلیلگران این منطقه در مصاحبه با رویترز بر  این نکته تاکید کرده اند که رفتار آمریکا با کردهای سوریه باعث شد کردهای عراق نتوانند مانند گذشته به قدرت های خارج از منطقه اتکا کنند و این به معنی ضعیف تر شدن موقعیت اقلیم کردستان است که این منطقه را مجبور می کند بیشتر به فکر تعامل با قدرت های منطقه باشد و دنبال امیال جاه طلبانه مانند استقلال نرود و به همین خودمختاری فعلی اکتفا کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#اقلیم کردستان