انتشار:  چهارشنبه 24 مهر 1398  ::  07:56   

گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (7)

سرویس ترکیه - نیروهای مسلح ترکیه هنوز کنترل کامل شهرهای مرزی گری سپی و سرکانی را نتوانسته است به دست بیاورند و درگیری های شدیدی در این شهرها و اطراف آن گزارش شده است.

هفتمین روز از عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه با درگیری های شدید در جبهه های مختلف میان نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه با نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG به خصوص در محدوده سرکانی همراه بود. بعد از آن که نیروهای ارتش ترکیه مرکز سرکانی را به تصرف خود درآوردند نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه روز گذاشته به منظور بازپس گیری این شهر حملات گسترده ای علیه نیروهای ارتش ترکیه صورت داده و در بخش هایی نیز موفق به عقب راندن نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه شد. در پی این درگیری ها و پیشروی نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه به بخش هایی از سرکانی، جنگنده های ارتش ترکیه بمباران گسترده ای را به اطراف سرکانی و مواضع ارتش دموکراتیک سوریه آغاز کردند.

از طرف دیگر، ارتش سوریه که در دو روز اخیر وارد حوزه عملیاتی چشمه صلح شده و به عنوان بازیگر سوم نام خود را در این تحولات وارد کرده است به سمت منبج حرکت کرده و به همراه نیروهای ارتش روسیه وارد مرکز منبج شد. نیروهای ارتش سوریه به همراه نیروهای ارتش روسیه اقدام به گشت زنی های نظامی در شهر منبجی کردند که ساعاتی پیش از آن نیروهای ارتش آمریکا تماماً آن شهر را تخلیه کرده بودند. علاوه بر منبج، نیروهای ارتش سوریه در پی توافق با نیروهای کرد سوریه بخش هایی از شمال رقه و غرب طبقه را نیز به نیروهای ارتش سوریه واگذار کرده و نیروهای ارتش سوریه در این مناطق مستقر شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز گذشته با ارائه آمار یک هفتگی عملیات چشمه صلح ادعا کرد یک هزار کیلومتر مربع از شرق فرات در این عملیات ها به کنترل نیروهای ارتش ترکیه / ارتش آزاد سوریه درآمده است. ولی با توجه به تحولاتی که در حال وقوع بوده و اخبار مختلفی که از منابع محلی به دست ما می رسد نیروهای مسلح ترکیه هنوز کنترل کامل شهرهای مرزی گری سپی و سرکانی را نتوانسته است به دست بیاورند و درگیری های شدیدی در این شهرها و اطراف آن گزارش شده است.

علاوه بر حوزه عملیاتی عرصه سیاست و دیپلماسی در هفتمین روز از عملیات چشمه صلح نیز بسیار پرتنش و فشرده بود. تداوم واکنش های جهانی به این عملیات ها و مخالفت دولت های مختلف با حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه دستگاه دیپلماسی و سیاست ترکیه را وادار به تماس های تلفنی فشرده ای کرده است. علاوه بر این در پی تحریم سه وزیر و دو وزارتخانه ترکیه از سوی آمریکا، برات آلبایراک، وزیر مالیه و خزانه داری ترکیه سفر خود به آمریکا را لغو کرد تا تنش ها در روابط آنکارا – واشنگتن به بالاترین حد خود در یک هفته اخیر برسد. ورود انگلیس به جمع تحریم کنندگان ترکیه و مخالفت های صریح نخست وزیر این کشور با عملیات چشمه صلح شرایط سیاسی برای عملیات نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه را دشوارتر از هر زمان دیگر کرده است. افزایش موج نارصایتی ها داخلی در ترکیه و انتقاد احزاب سیاسی اپوزیسیون ترکیه به این عملیات ها نیز فشار را بر روی حاکمیت سیاسی ترکیه دو چندان کرده است. با تمام این ها اردوغان و حکومت ترکیه بر تداوم عملیات ها تأکید کرده و صراحتاً به جهان پیام می دهد که عملیات ها متوقف نخواهد شد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه