انتشار:  چهارشنبه 24 مهر 1398  ::  12:50   

افزایش انتقادها در آمریکا از برخورد ترامپ با کردهای سوریه

سرویس جهان- مقامات هر دو حزب آمریکا انتقادهای خود را از تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه و حمله ترکیه به کردها تشدید کرده اند. این انتقادها با همراهی نهادها و رسانه های آمریکایی همراه شده است.

 

به گزارش کردپرس، کلمه خیانت این روزها در رسانه های آمریکا به فور دیده می شود و این به علت تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای این کشور از سوریه است.

مقامات دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نیز که برای بیرون راندن دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی از کاخ سفید با هم رقابت کرده اند تصمیم ترامپ را به شعار انتخاباتی خود تبدیل کرده اند که خلاصه این شعار این است « خیانت ترامپ به کردها منافع آمریکا را تهدید می کند».

اوج این انتقادها در مناظره شب گذشته چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات مطرح شد که در آن نامزدها به سوالات سی ان ان درباره تصمیم ترامپ پاسخ دادند.

جو بایدن، مقام ارشد دولت قبل آمریکا و یکی از نامزدهای مطرح برای وارد شدن به کاخ سفید، دونالد ترامپ را به دیوانه ای تشبیه کرد که هیچ چیز از سیاست خارجی نمی داند و تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه و تنها گذاشتن نیروهای کرد سوریه را شرم آور خواند. وی تاکید کرد که « کشتار» در شمال سوریه نتیجه تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه و «خیانت» به کردها است.

الیزابت وارن هم تصمیم ترامپ را مایه بوجود آمدن فاجعه انسانی در شمال سوریه دانست.

برنی سندرز، دیگر نامزد دموکراتها ترامپ را به خیانت به کردها متهم کرد و گفت بعد از این اقدام ترامپ، هیچ کس به آمریکا اعتماد نخواهد کرد.

جولیان کاسترو هم تصمیم ترامپ برای رها کردن کردها و خروج از سوریه را تصمیم بسیار اشتباه خواند.

سیدنی گراهام، از جمله سناتورهای جمهوریخواه و هم حزبی ترامپ است که تصمیم ترامپ را بسیار اشتباه خوانده و برای جبران این اشتباه خواستار تنبیه شدید اقتصادی ترکیه شده است.

اما محافل رسانه ای آمریکا هم هر روز مقاله های زیادی درباره وضعیت سوریه و تحولات پیرامون حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه منتشر می کنند که مضمون بیشتر آنها گرفتار شدن کردها در میان آتش ترکیه و شورشیان ارتش آزاد پس از تصمیم ترامپ به خروج نیروهای آمریکا است. رسانه های معتبری مانند سی ان ان، واشنگتن پست، نیویورک تایمز، تایم و چند رسانه مهم دیگر، اقدام ترامپ به خروج عجولانه نیروها از سوریه را چراغ سبزی برای حمله ترکیه به کردها دانسته و این تصمیم رییس جمهور آمریکا را خیانت به کردها توصیف کرده اند. آنها معتقدند که ادعای ترامپ در مورد مفید بودن تصمیمش درباره شمال سوریه برای منافع آمریکا توجیه غیرقابل قبولی است زیرا «خیانت» به کردها باعث می شود که متحدان دیگر آمریکا به فکر تجدیدنظر در روابط خود با آمریکا شوند.

این رسانه ها تصمیم ترامپ برای تحریم ترکیه را در پی حمله این کشور به کردهای سوریه منحرف کننده دانسته اند زیرا بر این باورند تحریم هایی که ترامپ روی آن دست گذاشته بیشتر از این که به ترکیه صدمه بزند فرصت اعمال تحریم های دیگر از سوی نهادهای قدرتمند آمریکا را بر آنکارا می گیرد و در واقع، ترامپ با این تحریم ها به دنبال دور کردن تحریم های سنگین تر از ترکیه است.

به همین دلیل، برخی نمایندگان مجلس آمریکا با هم توافق کرده اند که لایحه مشترک دو حزبی را برای تحریم قانونی ترکیه و مجبور کردن ترامپ به اجرای آن از تصویب بگذرانند تا شاید از این طریق ترکیه را مجبور کنند از ادامه حملات علیه کردهای سوریه دست بردارد.

فشارها بر آمریکا و ترکیه برای متوقف شدن حملات ترکیه علیه کردها باعث شد کشورهای دیگری هم که واکنش منفعلانه ای نسبت به حملات ترکیه به کردها داشتند صدای اعتراض خود را بلند کنند. از جمله این کشورها ایتالیا، کانادا و استرالیا هستند که به دنبال تشدید اعتراض ها به حمله ترکیه و چراغ سبز ترامپ به ترکیه برای اجرای این عملیات نظامی، تصمیم به تجدیدنظر در روابط اقتصادی و نظامی خود با آنکارا گرفته اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#دونالد ترامپ