انتشار:  چهارشنبه 24 مهر 1398  ::  16:39   

در میزگرد کُرد پرس با حضور نمایندگان احزاب سیاسی مطرح شد

تغییر فرمانداران در نزدیکی انتخابات غیر قانونی است/ سهم خواهی نمایندگان کردستان به دلیل ضعف مدیران اجرایی

سرویس کردستان- خبرگزاری کُرد پرس در میزگردی با حضور دبیران 5 حزب سیاسی در کردستان به بررسی مسائل و موضوعات پیش روی استان پرداخت. میزگردی با مباحثی داغ. اصلاح طلبان حاضر در این نشست تمام قد از دولت دفاع کردند و اصولگرایان حاضر هم وضعیت فعلی استان را نامناسب قلمداد کردند.

کرد پرس- منصور منصور نصرتی شعار دبیر حزب جمعیت اسلامی فرهنگیان، سید خالد حسینی دبیر حزب اسلامی ایران زمین، متین بیگلری دبیر حزب اعتماد ملی، عباس حسین پناهی دبیر حزب جمنا و شیخ احمدی دبیر حزب آزادی، حاضران در این میزگرد بودند. نمایندگان احزاب اصلاح طلب به شدت از عملکرد مدیران نزدیک به این جریان حمایت کردند هر چند برخی کاستی ها را اذعان کردند و از طرف دیگر نمایندگان احزاب اصولگرا بر ضرورت نقد و بیان مشکلات تاکید کردند.

قصدمان تضعیف هیچ مدیری نیست اما نقدها را باید گفت

منصور نصرتی شعار دبیر حزب جمعیت اسلامی فرهنگیان در آغاز این نشست با تشکر  از مجموعه کُردپرس برای پرپایی این میزگرد در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت:  می خواهم خطاب به مسئولان استانی این را عرض کنم که هیچ یک از ما قصد زیر سوال بردن شما را نداریم به ویژه به دلیل بومی بودن. چرا که اگر زیر سوال بروند گفته می شود که این هم از نیروی بومی. اما این دلیل بر آن نمی شود که اگر ضعفی وجود دارد بیان نشود.

وی با بیان اینکه  انسان واقعی باید آیینه وار عمل کند، افزود:  ما می خواهیم اگر مشکلی وجود دارد هرکسی در هر جایگاهی نزدیک به هر جریانی از جمله اصولگرایی، اصلاح طلبی است و با هر تفکری که دارد اگر ضعفی وجود دارد جهت اصلاح باید تذکر داده شود.

تغییر گسترده فرمانداران در آستانه انتخابات تخلف است

وی با اشاره به تغییرات گسترده در حوزه انتصاب فرمانداران و بخشداران و .. گفت: در حال حاضر با توجه به در پیش بودن انتخابات، تغییر فرمانداری ها و اداره آن توسط سرپرست، خلاف قانون است. این سوال برای مردم پیش آمده که چه دلیلی دارد کسی که خود نیروی وزارت کشور است، سال ها معاون فرماندار بوده و فرزند شهید است به طور ناگهانی یک ساعت پیش از معارفه فرماندار جدید برکنارش می کنند.  باید شفاف سازی و اطلاع رسانی شود که چه دلیلی دارد در ایام انتخابات چنین اتفاقی می افتد.

رتبه کردستان در بسیاری شاخص ها منفی است

سید خالد حسینی، دبیر حزب اسلامی ایران زمین در ادامه این میزگرد با بیان اینکه تعداد رسانه هایی که فراجناحی عمل کنند کم است به همین خاطر از  کُرد پرس برای فراهم آوردن این فضا قدردانی می کنیم، گفت:  رتبه اول و دوم کردستان در بسیاری از شاخص های منفی مانند تورم، بیکاری، طلاق، چک های برگشتی و ... بارها تذکر داده شده است اما متاسفانه مسئولان مربوطه پاسخ مناسبی به این پرسش ها در مورد چرایی این موضوع نمی دهند که نشانه ای از ناکارآمدی آنها است.

وی افزود: بارها این موارد تذکر داده شد اما گوش شنوایی برای آن نیست و هیچ واکنش و پاسخی از سوی مسئولان به دنبال نداشت مگر اینکه دلایلی واهی مانند مرزی بودن استان مطرح شد که بسیار بی معنی بود ما 16 استان مرزی در کشور داریم که کردستان از نظر منابع غنی و خدادادی سرآمد تمام آن استان ها است بنابراین چنین تحلیلی به هیچ وجه منطقی و عقلانی نبود.

بعد از گرفتن پست به احزاب پشت می کنند

حسینی با بیان اینکه هنگام انتخابات برخی افراد سراغ احزاب و گروه های سیاسی می روند اما پس از آن که پست های کلیدی نصیب شان می شود به احزاب و برنامه های ارائه شده پشت می کنند، گفت:  تخلف و سوءاستفاده از بیت المال مطرح می شود که عموما مربوط به افرادی  است که نقش چندانی هم در آوردن مردم پای صندوق های رای نداشته اند اما وارد مسائل سیاسی می شوند و پست های کلیدی را با حربه های خاص تصاحب می کنند.   

وی با بیان اینکه اعتقاد من بر این است پس از دولتی  که مقام معظم رهبری به عنوان رییس جمهور در راس آن قرار داشت، دولت ها زمینه فساد زیادی داشته اند و فرقی هم نمی کند که دولت اصولگرا  یا اصلاح طلب بوده باشد، گفت: مسائل مادی و مادی گرایی جای عقیده و باور و خدمت به مردم و مسائل جهادی را گرفت مسائل جهادی که انقلاب بر اساس آن صورت گرفت. کاش مسئولان استان می آمدند و روشنگری و توجیه می کردند درباره این مسائل. اما آنها سکوت کردند و این سکوت نشانه بی جوابی است و یا اینکه کاری هم اگر انجام داده اند چندان جوابگوی نیازهای جامعه نبوده است.

تغییر فرمانداران خلاف قانون است

حسینی با بیان اینکه از ابتدای تیرماه بخشنامه ای از سوی وزارت کشور صادر شده که بر اساس آن  تغییر فرمانداران، بخشداران و حتی استانداران ممنوع است، گفت: اما این مسئله در استان ما رعایت نشده و به تعبیر دیگر بی قانونی صورت گرفته است. سوال من این است که فرماندارانی که در ایام انتخابات تغییر کرده اند اگر کارآمد نبوده اند چرا از ابتدا به این سمت گماشته شده اند و اگر هم کارآمد بوده اند چرا برکنار می شوند؛ اینگونه عمل کردن شائبه مسائل ایجاد می کند شائبه تخلف و برنامه ریزی برای دور زدن مردم. این اتفاقات نیاز به پاسخ از سوی مسئولان دارد از طریق رسانه ها. مردم سردرگم اند در حال حاضر که دلیل این اتفاقات چیست و از سوی چه کسی صورت می گیرد؟

وی افزود: هیچ یک از مسئولان مسئولیت این بی قانونی را  را بر عهده نمی گیرند. کاری اشتباه است و  این بی قانونی محض است و باید فردی به این مسئله پاسخ دهد و افکار عمومی را قانع کند.

سهم خواهی نمایندگان دلیل بی ثباتی مدیریتی

متین بیگلری؛ دبیر حزب اعتماد ملی در کردستان در این زمینه با اشاره به اینکه به نظر ما هم این بی ثباتی مدیریتی قابل قبول نیست، گفت: اما همه تقصیر را نباید به گردن مسئولان دولتی انداخت و در این حوزه باید به مسائل دیگری از جمله سهم خواهی نمایندگان مجلس توجه کرد.

وی با بیان اینکه عدم ثبات مدیریتی در شهرستان های استان متاسفانه فضایی نامطلوب و نامناسب است و اساسا در این حوزه هم معاونت سیاسی امنیتی استانداری باید پاسخگو باشد، افزود:  حقیقتا این یک ضعف بزرگ است در نزدیکی ایام انتخابات بیش از 50 درصد حوزه های انتخابی استان وضعیت مشخصی ندارند و بلاتکلیف هستند. احزاب هم در حوزه های مختلف این نقد را مطرح کرده اند و بنده هم تاکید دارم که این ضعف هرچه زودتر باید برطرف شود و البته باید علل آن هم بررسی شود.

بیگلری افزود: مسئله ای که اینجا وجود دارد متاسفانه سهم خواهی نمایندگان مجلس است در حالی که اساسا این مسئله ربطی به نمایندگان ندارد و نماینده نباید ورود به دستگاه های اجرایی داشته باشد و متاسفانه همین مسئله، عامل تغییرات مختلف و اساسا شاید عدم ثبات مدیریتی بوده است.

دولت مورد حمایت اصلاح طلبان است/حزب اعتدال و توسعه، اصولگرا است

دبیر حزب اعتماد ملی در کردستان با بیان اینکه در مورد بسیاری از مواردی که مطرح می شود باید تفکیکی قائل شد، توضیح داد:  دولت فعلی دولت مورد حمایت اصلاح طلبان بوده و خواهد بود. اساسا با وجود عملکردی که دولت تدبیر و امید داشته در سال 96 مجددا اجماع اصلاح طلبان بر حمایت از شخص آقای روحانی بوده است.  اگر نگاهی به چینش حزب اعتدال و توسعه داشته باشیم این حزب هرگز در چارچوب اصلاح طلبی نبوده است. اگر از بدو تشکیل هیئت موسس 1379  شورای مرکزی لیست اعضای مشارکت کننده در کنگره آن و ... را بررسی کنیم خیلی جالب است بر می خوریم به نام شخصی مانند حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس و یا نامی مانند کاظم جلالی عضو شورای مرکزی. من فکر می کنم بیشتر مشکل بر می گردد به افرادی که در چارچوب سیاسی ثبات ندارند.

وی با بیان اینکه تشکیل حزب اعتدال و توسعه اساسا در درون جریان اصولگرایی بوده حالا اینکه چه شد که اصلاح طلبان به شخص آقای روحانی و حمایت از ایشان رسیدند که خود عضو جامعه روحانیت مبارز بوده و در حال حاضر هم هستند این هم یک فلسفه بوده؛ که جای بحث اَن اینجا نیست، گفت:  می خواهم یک تفکیک قائل شویم اساسا بین اصلاح طلبی، گفتمان اصلاحات و دولت تدبیر و امید. اما ما به عنوان منتقدان دولت که قطعا حامی آن هم هستیم خیلی از موارد را در جمع های خصوصی مطرح کردیم و خیلی از موارد را هم که دیدیم در جمع های خصوصی شنیده نمی شود علنی کردیم.

هماهنگ کننده مدیران اقتصادی پاسخگوی وضعیت فعلی باشد

عباس حسین پناهی، دبیر حزب جمنا با بیان اینکه  فردی که مدیر اقتصادی است، تمام مدیران اقتصادی زیر نظر او هستند باید پاسخگوی وضعیت فعلی اقتصادی استان باشد، گفت: این ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد استان به دلیل ناکارآمدی همان فرد است. ما می گوییم استان کردستان را به گند کشیدید عذرخواهی کنید و به کنار بروید بنا به چندین دلیل. به عنوان نمونه مرکز آمار، بیکاری تابستان امسال را که منتشر کرده نسبت به سال گذشته باز هم روند افزایشی داشته است. آذربایجان غربی همسایه استان کردستان است چرا سال گذشته 14.6 درصد بوده اما امسال این نرخ را به حدود 8 درصد رسانده است.؟  چرا کردستان افزایشی بوده و استانی مانند آذربایجان غربی کاهشی بوده است ناشی از چیست؟

وی افزود: عده ای منفعت طلب کردستان را به تسخیر خود درآوده اند. حتی جواب احزاب اصلاح طلب را هم نمی دهند . نه اصلاح طلبان را قبول دارند و نه مردم . امام راحل و رهبر معظم انقلاب در تمام بحث های خود بر روی مردم تاکید داشته اند (نوکر باشید، با مردم باشید و ...). اما اینان مردم را رعیت فرض می کنند. اگر هر روز مقابل مدارس بروید متوجه خواهید شد که مدیران کل ماشین های شخصی خود را در پارکینگ منزل شان پارک کرده اند و با خودروهای اداری بچه هایشان را به مدرسه می برند. آیا این ارباب رعیتی نیست؟ آیا ناشی از بی لیاقتی و ناکارآمدی مدیران نیست؟  آنها دنبال تجملات هستند.

وی افزود: انقلاب ما اینگونه نیست، انقلاب در دنیا ماندگار است چهلمین سال آن است یعنی به درجه بلوغ رسیده است نظام جمهوری اسلامی امروز عاقل ترین شده است. در حالی که متاسفانه عده ای غیرانقلابی در داخل به دنبال منفعت طلبی هستند و نباید از آنها دفاع کرد چرا که گناه در حق مردم است. استفاده از خودروهای اداری برای کارهای شخصی، زمان کم حضور در ادارات و ... آیا خدمت گذاری به مردم است؟ این خدمت نیست این خیانت است. با خدای خود عهد ببندیم که اگر برای مردم کار می کنیم باید با خدا عهد ببندیم نوکری مردم را بکنیم و به آن افتخار کنیم در مقابل آقایان غیر انقلابی و دروغ گو بایستیم.

این فعال سیاسی افزود: امروز جان مردم به لب شان رسیده است از گرانی گرفته تا جواب ندادن به آنها در ادارات. ما تمنا داریم از خبرگزاری کُردپرس به عنوان یک خبرگزاری صادق، شجاع و انقلابی از ریاست دادگستری استان کردستان، نمایندگان مجلس و دولت دعوت کند و از آن ها جویا شود که اگر استان کردستان فاسد نیست تشریح شود.

حسین پناهی، فراری دادن سرمایه گذار، جواب ندادن به ارباب رجوع، زمان کم مدیران و کارمندان حضور در ادارات، قتلگاه شدن جاده ها، از بین رفتن محصولات کشاورزی، فرار جوانان تحصیلکرده به کردستان عراق برای پیدا کردن کار و .... را از مصادیق فساد عنوان کرد و گفت:  تمام دولت ها به غیر از یکی دو دوره دست اصلاح طلبان بوده . حتی احمدی نژاد هم اصولگرا نبوده است. امروز هر فردی در خط امام و رهبری و مردم نباشد ما آن را رسانه ای می کنیم. تخلفاتی در  انتخابات ریاست جمهوری سال 96 وجود داشته اما چرا اینها علنی نشده اند؟ چرا کسی مجرم شناخته نشد؟ اینگونه مسائل موجب بی اعتمادی مردم می شود . هرچند به برکت رهبری مقام معظم رهبری، امید بیشتر می شود شما ببینید در گام دوم انقلاب امید در جوانان و مردم ما بیشتر شده. انقلاب ما در دنیا بی نظیر است تمامی انقلاب ها پس از 30 سال در حال از بین رفتن است اما انقلاب ما 40 ساله شد در حالیکه در دنیا همچنان مطرح است. کشور ابرقدرتی مانند آمریکا را به زانو درآورده است و آمریکا نتوانسته هیچ غلطی بکند.

نقد کنیم نه تخریب

شیخ احمدی، دبیر حزب آزادی هم در این جلسه با بیان اینکه  فضای باز و آزادانه و دموکراتیک برای احزاب سیاسی به عنوان نخبگان و کنشگران سیاسی از الزامات موفقیت در فعالیت های سیاسی است، گفت: این محقق نمی شود مگر با عدم فشارهای کاذب و غیراخلاقی. اگر احزاب و نمایندگان احزاب و کنشگران سیاسی واقع بینانه و بدون پرده بخواهند از تمامی مشکلات صحبت کنند کمی مشکل ساز می شود همانطوری که در دوره های مختلف دیده شده و شاهد هستیم.

وی افزود: دوستان مواردی را مطرح کردند که به هرحال به حق جامع و کامل بود اما نقد یک چیز سازنده و تخریب یک چیز نابودگر است. نقد یک عمل دوستانه است و تخریب یک عمل دشمنانه. متاسفانه در فضای مدیریتی کشور بنا بر وضع موجود در دوره های مختلف مشکلات و نواقصی وجود داشته و هست و این قابل لمس است برای تمام آحاد مردم و ربطی هم به اصولگرا و اصلاح طلب بودن دولت ها ندارد.

وی افزود: این مشکلات به فشارهای حداکثری از داخل و خارج بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ربط دارد. متاسفانه دوستان کمی به دولت ها بی مهری دارند از جمله دولت های مورد حمایت اصولگراها چه برسد به اصلاح طلبان این بی مهری ها شامل نقد سازنده و کمک گر نمی شود.

شعارهای عوام فریبانه سازنده نیست

شیخ احمدی با بیان اینکه بخواهیم با شعار و صحبت های پوپولیستی و عوام فریبانه و بدون هیچ سند و ادله معتبری دولت ها را به فساد محکوم کنیم جفا در حق تمامی دولتمردان است که سرمایه های اجتماعی ما هستند، افزود:  کسانی که در طول چندین دهه تلاش بزرگ مردان ایران و انقلاب، توانستند به منصه ظهور برسند و توانایی شان را بروز دهند و حالا اینها را فاسد خواندن و دشمن نظام دانستن جفا در حق سرمایه های اجتماعی نظام است.

وی افزود: کردستان به تبع مشکلات موجود در کشور دستخوش مشکلات بیشتری شده است و این هم خارج نیست از خیلی از مسائل و مشکلات پنهان و پشت پرده ای که موجود است از جمله امنیتی خواندن کردستان که دوستان مطرح کردند .سرمایه گذاران از کردستان فراری اند، مدیران اقتصادی برای ما عملکرد ندارند آیا دوستان آمده اند این مسائل را واکاوی کنند که آیا این مشکلات زیربنایی است یا لحظه ای است؟ مشکلاتی که در طول چند دهه مدیریت های اشتباه از طرف دولت های نسبتا اصولگرا زمینه سازی شده و فنداسیون اشتباه این سیستم مدیریتی باعث شده که ساختمانی متزلزل در سطح مدیریتی داشته باشیم.

دبیر حزب آزادی در کردستان گفت: دولت اصلاحات، دولت 76 تا 84 بود و  دولت 92 تا 98 ، دولت اعتدالی و مورد حمایت اصلاح طلبان است نه دولت نماینده اصلاحات. حمایت از دولت آقای روحانی از سوی اصلاح طلبان  فلسفه دور و درازی دارد و در این یک جلسه نمی گنجد اما اصلاح طلبان در سطح عالی شورای عالی سیاستگذاری به این اجماع رسیدند که از دولت آقای روحانی به دلایل مختلفی حمایت کنند اما این حمایت سبب نمی شود که ما نقد نداشته باشیم. ما به این دولت نقد داریم نقدهایی که سازنده و دوستانه است نه مخرب و فاسد خواندن سرمایه های اجتماعی.

مشکلات کردستان زیر بنایی است

شیخ احمدی گفت: مشکلاتی که از سوی دوستان به عنوان مشکلات استان کردستان مطرح شد متاسفانه مشکلات زیربنایی است و اینکه مدیری در سمتی قرار دارد و ایشان را فاسد و غیر توانا خواندن واقعا جفاست در حق آنها به دلیل اینکه زیربنا نداریم در استان. زیربنای اقتصادی ما مشکل دارد زیربنای کشاورزی ما مشکل دارد. متاسفانه ما در تعریف خیانت کمی مشکل داریم بر فرض محال اگر مدیری در سطحی توانمند نباشد دلیل بر خائن و فاسد بودن آن مدیر نیست.

وی افزود:  اگر کسی از طرف نهادهای امنیتی و مدیریتی سطح کلان تایید نشود و حمایتش از نظام و التزام عملی اش به نظام ثابت نشود اصلا پست نمی گیرد. به هرحال نظارت های استصوابی، پرونده سازی ها و اعمال فشارها در طول این دوره ها چه در دولت چه در مجلس و چه در سایر نهادهای اجرایی مشهود بوده است.

ریشه مشکلات کردستان را نمی شود به دو معاون اختصاص داد

دبیر حزب آزادی در کردستان با بیان اینکه اینکه ما بخواهیم کل مشکلات موجود در استان را فقط به یک یا دو معاونت یا اداره اختصاص دهیم این کار اشتباهی است؛ گفت: ما الان با مشکلاتی در استان مواجه هستیم که نتیجه 8 سال دولت احمدی نژاد است و این دولت هرکاری بکند طی 8 سال و حتی طی 16 سال هم نمی تواند این مشکلات که در همان دوره به وجود آمده را تبدیل به احسن کند. و این انتظار بی جایی است اگر بخواهیم چون دوستان توان عوض کردن سیستم های غلط مدیریتی موجود را ندارند خائن بخوانیم.

عامل سهم خواهی نمایندگان، ضعف مدیران اجرایی استان است

سید خالد حسینی در ادامه این میزگرد با بیان اینکه نمایندگان سهم خواهی می کنند اما عامل آن کیست؟؛ گفت: دولتی ها امتیازی به یکی از نمایندگان می دهند سپس دیگری تحریک می شود. خود استاندار رسما در جلسه ای اعلام کرده که من تابع هیچ نماینده ای نیستم و به آنها جوابی نمی دهم. بنابراین این پذیرفته نیست و اگر سهم خواهی هم می کنند پس مدیران اجرایی  مشکل دارند.

وی افزود: کسی که مشکل نداشته باشد جواب هیچکس را نمی دهد بنابراین مشکل را خود دولت در اصل به وجود می آورد  حالا هر دولتی که باشد فرقی نمی کند. چون وظیفه نماینده یکی قانونگذاری است و دوم نظارت بر اجرای قوانین است حالا خود قانونگذاری هم اگر مشکل داشته باشد بخشی از آن به خود دولت بر می گردد بخشی به قوه قضاییه و بخشی هم به دستگاه های دیگر. به دلیل اینکه اینها هستند که مشکلات را در جامعه می بینند لایحه باید تدوین کنند این لایحه را دولت به مجلس بدهد یا خود نمایندگان مجلس مشکلات را جایی که وجود دارد تشخیص دهند و آن را به قانون تبدیل کنند و این قانون اجرا شود. اما بسیاری از قوانین اجرا نمی شود در بسیاری مواقع در قانون مشکلی وجود ندارد بلکه در مجریان قانون وجود دارد.

نمی شود سلسه وار مشکلات را به گردن دولت های قبل انداخت

حسینی افزود: اینکه مشکل را به دولت احمدی نژاد اختصاص دهیم اگر اینگونه باشد که باید مشکلات آن دوره را هم به دوره قبل از خود ربط دهیم بنابراین این دلیل نمی شود. اینکه گفته می شود که تمام دولت ها اصولگرا بوده اند این را هم قبول ندارم چرا که تمام دولت ها پس از مقام معظم رهبری به غیر از احمدی نژاد اصلاح طلب بوده اند. این را می خواهم عرض کنم آیا 7 سال کافی نیست برای اصلاح ؟

وی افزود: بارها در رسانه ها اعلام کرده ایم که مدیران بیایید جلسه تشکیل دهید و از افراد صاحبنظر بخواهید راهکار ارائه دهند اینکه اگر مشکل بیکاری وجود دارد اگر مشکل ترافیک وجود دارد اگر مشکل آسیب های اجتماعی وجود دارد متاسفانه برخی پست می گیرند خود را گم می کنند ما نماینده انتخاب می کنیم شاه می شود مدیر دولتی هم به همین ترتیب. نمی توان گفت مسائل اقتصادی تقصیر این دولت نیست.

حسینی با بیان اینکه درست است که مسائل اقتصادی تقصیر تنها شخص معاون اقتصادی استاندار نیست، گفت:  اما فردی را برای بزرگترین اداره اقتصادی استان انتخاب می کنند که سابقه حتی یک روز مدیریت ندارد و در زمان 45 سالگی به بعد هم استخدام می شود در حالی که باید کسی استخدام شود که باتجربه باشد. این را چه کسی باید پاسخ دهد؟

حسینی با بیان اینکه کسانی که صاحب فکرند و از یک حزب حمایت می کنند صاحب پست نمی شوند بلکه افرادی نالایق پست می گیرند، گفت:  در دوره اصولگرایان هم بنده 8 سال منتقد بودم به دلیل اینکه بزرگترین آسیب کسانی که بومی نیستند و سرکار می روند به نام بومی می روند و پست می گیرند و یا اینکه بومی های ناکارآمد را سرکار می برند. کدام مدیر و فرماندار از افرادی که دارای راهکار هستند تاکنون دعوت کرده است؟ ما به جز مسائل استان هیچ چیزی در فکر و ذهن مان نیست. باید فردی سرکار بیاید که دلش برای این مردم بسوزد. پرونده های فساد از جای دیگری نیامده است و مربوط به هین مسئولانی است که در کشور دارای مسئولیت بوده اند. بنابراین همان دست غیبی که می رسد و فرد ناکارآمد را بر سر پست مدیریتی می نشاند همان دست غیب هم به کمک این مردم بیاید و  آنها را مسائل و فقر اقتصادی نجات دهد.

بحث بر سر اصلاحطلب و اصولگرا نیست

منصور نصرتی شعار هم در ادامه این نشست با بیان اینکه به این اصل معتقدم و بارها هم گفته ام که انسان به زمین و زمان و تمام موجودات دروغ بگوید نمی تواند به خود و خدای خود دروغ بگوید: گفت: دیگر بحث بر روی اصولگرا و اصلاح طلب نیست متاسفانه در صحبت کردن و نظر دادن اصلا نظر ما نظر مردم نیست ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم تحلیل خود را دارند. اگر به میان مردم بروید نمی گویند چه کسی اصولگرا است  و چه کسی اصلاح طلب. هرکس کار کند مردم برای او رحمت می فرستند و اگر کار نکند می گویند لعنت خدا بر او باد.

خواسته نسل ها فرق دارد

این فعال سیاسی با بیان اینکه خواسته های نسل ها با هم فرق دارد به عنوان مثال نسل دهه 60، نسلی است که اغلبشان ازدواج کرده بیکاری در میان آنان وجود دارد و درگیر اجاره خانه و ....هستند و دچار افسردگی شده اند، افزود:  نسل دهه هفتاد هم خواسته هایشان فرق دارد. اما نسل ما که پیش از انقلاب است آنقدر خونریزی و جنگ و کشتار دیده ایم تمام هم و غم مان حفظ نظام و امنیت مردم است. اما نسل های بعدتر به این فکر نمی کنند بلکه می گویند چرا فرزند فلان مسئول فلان چیز را دارد و من ندارم. در حال حاضر بیشترین خواسته ما از مسئولان این است که مردم را برای حفظ نظام و امنیت راضی کنند.

وی افزود: اینکه بیاییم دفاع الکی بکنیم در حال حاضر از لحاظ شخصیت حقیقی فرد انصافا استانداری مانند بهمن مرادنیا ندیدم از خوش برخوردی و احترام . معاون اقتصادی استاندار هم فوق العاده فرد با اخلاق است بحث این نیست بلکه بحث این است که چه کسی کار می کند و به مردم خدمت می کند و آنها را راضی نگه می دارد این خواسته و معیار ما است. چه در میان اصلاح طلبان و چه در میان اصولگراها افراد کارا و توانمند وجود دارد و هم افراد ناتوان وجود دارد . وزیرهایی که سر کارند در حال حاضر اغلب از ابتدای انقلاب وزیر بوده اند بنابراین اغلب دولت ها اصلاح طلب بوده اند نه اصولگرا.

اصلاحطلبان از حمایت از آقای روحانی پشیمان هستند

نصرتی شعار با بیان اینکه اصلاح طلبان اکنون از حمایت خود از آقای روحانی پشیمانند؛ اصولگرایان هم از حمایت از احمدی نژاد پشیمانند هر دو طرف هم باید شجاعانه پای حرفشان بایستند؛ گفت: اولین گروهی که باید در مقابل  کم کاری های احمدی نژاد می ایستادند اصولگرایان هستند و  باید در مقابل  کم کاری های روحانی هم اصلاح طلبان بیاستند.  بسیاری از مشکلات ما ریشه در گذشته دارد اما اگر تحریم وجود دارد پیش از این هم این تحریم ها بوده . چطور ممکن است در زمان جنگ مردم به جبه ها می رفتند و از خاک وطن دفاع می کردند؟ دلیل آن است که آن زمان عدالت بود و ناعدالتی وجود نداشت. بین سردار و سرباز فرقی وجود نداشت اما از زمانی که اشرافی گری در میان مسئولان به وجود آمد دیگر موضوع فرق کرد.

وی افزود: باید از سوی نخبگان سیاسی راهکار ارائه شود، هرچند بارها و بارها این اعمال صورت گرفته است باید مشکل را قبول کرد بالاخره چه باید کرد که مردم راضی باشند. اما متاسفانه به راهکارها هیچ توجهی نمی شود. بخشنامه ای از سوی استانداری منتشر شد که از مدیران خواست در زمان اداری جلسه برگزار نشود اما  در هیچ اداره ای ترتیب اثر داده نشد.

وی افزود: ما می خواهیم  که در نهاد اجرایی شان به روی مردم باز باشد با روی گشاده. اگر فردی پیش مسئولی برود حتی اگر کارش هم انجام نشود اما احترامش حفظ شود با رضایت بیرون می آیند و لو کارش هم انجام نشود. در حال حاضر مردم از این ناراضی اند که مسئولان در دسترس نیستند. به عنوان مثال شهرداری مشکلات فراوانی دارد اما به تنهایی نمی تواند آنها را رفع کند و باید چند نهاد به کمک آن بیایند نهادهای دولتی چرا به شهر سنندج کمک نمی کنند. به عنوان مثال بحث دستفروش ها که شهردای آیا می تواند با چند مامور غیرمسلح آن ها را بردارد؟ اینها همه زیر نظر استاندار است باید این مسائل را جمع بندی کند و با آنها برخورد کند.

نصرتی شعار  افزود: هیچکس در رشته تخصصی خود کار نمی کند و در مشاغلی نامربوط کار می کنند. اما این تنها مربوط به این دولت نیست فساد بیداد می کند هر روز خبری منتشر می شود مبنی بر اختلاس چند صد میلیونی و میلیاردی. آیت الله رئیسی در حال حاضر به راس قوه قضائیه آمده اند و نور امیدی در مردم شکل گرفته است، من نه به دلیل اینکه به او رای داده ام دفاع می کنم بلکه عملکرد مهم است مردم خدمت و احترام می خواهند.

شبهه در تغییر فرمانداران برطرف شود

نصرتی شعار با بیان اینکه  آقای استاندار و یا معاون سیاسی امنیتی باید ایجاد شبهه در تغییر فرمانداران را  برطرف کنند. مسائل شهر سنندج شهرداری تنها است و ما تنها به شهردار انتقاد نداریم هیچ کس نباید توقع داشته باشد تنها شهرداری اقدامی کند بلکه تمام نهادهای اجرایی باید یاری رسان شهرداری باشند تا مشکلات شهر بتواند حل شود. در بخش قضائی استان هم واقعا مشکل داریم.

دولت در چند بخش مهم درگیر است

شیخ احمدی دبیر حزب آزادی هم در ادامه گفت: دولت در چند بخش عمده درگیر است  سیاست خارجی، جوانان، خانواده، بانک ها و بسیاری موارد دیگر که به هر حال از ابتدا با مشکلات فراوانی از دولت قبل تحویل گرفته شده است از جمله سیاست خارجی که واقعا معضل بزرگی برای ایران بود.

وی افزود:  آقای احمدی نژاد یک تنه دیپلماسی ایران را از بین برد و به سطحی رساند که وقتی از اجلاس بین المللی خارج می شدند نهایتا با خواهش و تمنا می توانستند مسئولان نه بلندپایه بلکه میانی یک کشور را ببینند و به هر حال این ضعف بسیار بزرگی برای کشور بود اینها مسائلی هستند که اسناد آن موجود است و اینکه می ترسند آقای روحانی در سازمان بین اللملی حضور پیدا کند و از محبوبیت و اقبال عمومی آقای روحانی و آقای وزیر امور خارجه وجود دارد از آن می ترسند و این آشکار است نسبت به این دو نفر در صدر لیست های تحریم قرار می گیرند به این معنی است که آنها انقلابی اند و نسبت به برخی افراد حتی انقلابی ترند.

وی افزود: اکنون در بحث سیاست خارجی خوشبختانه ایران به نقطه ای رسیده است که تمام وزرای امور خارجه، روسای جمهور و مقامات عالی رتبه کشورهای اروپایی به درخواست های مکرر در سازمان ملل درخواست داده اند برای رئیس جمهور کشور ما که این بسیار مسئله خوشایندی برای ما است اینکه رئیس جمهور ما با توانمندی وزیر امور خارجه و مسائل و مشکلاتی که حل شده است توانسته اند به این رده توانمندی برسند که اینگونه اقبال عمومی نسبت به آنها بیشتر باشد.

مشکلات کردستان حاصل عملکرد دولت قبل است!

شیخ احمدی با بیان اینکه در سطح استان هم مشکلات زیادی وجود دارد از جمله شهر سنندج در حاشیه شهر مانند نایسر، آساوله، دوشان و ... که متاسفانه کارنامه غلط دولت آقای احمدی نژاد است، گفت: به هر حال ایشان با تورم هایی که در دولت خود ایجاد کرد با تخصیص و تزریق نقدینگی های اشتباه که به جامعه وارد شد سبب شد که مهاجرت به شهرها بیشتر شود و این خارج از برنامه شهری بود و در هیچ برنامه ای پیش بینی نشده بود. دولت وقتی که چنین مسائلی و مشکلاتی را تحویل می گیرد متاسفانه با عواملی دست و پنجه نرم می کند که اصلا در توان آن نیست چون نه بودجه دارد نه متاسفانه مسائل زیربنایی وجود دارد که بتواند اینها را حل کند .

وی افزود: ما اکنون در مسائل بودجه ای مشکل داریم کشور ما در تحریم قرار دارد. مشکل زیرساخت آب که اکنون در نایسر وجود دارد به علت مشکل مدیریتی دوره آقای احمدی نژاد بوده است. به تخریب سرمایه های اجتماعی دست بزنیم و به جای آنکه نقد سازنده داشته باشیم و برنامه راهبردی ارائه دهیم بیاییم به تخریب اکتفا کنیم نتیجه ای بهتر از این که در حال حاضر وجود دارد قطعا عایدمان نمی شود .

شیخ احمدی گفت: ما هم به عملکرد  مدیران استانی نقد داریم اما نقدی دوستانه و سازنده که برخی از دوستان اجازه مطرح شدن و حل شدن آن را نمی دهند. وقتی فردی کارآزموده و توانمند نتواند در صدر مسئولیت قرار بگیرد نتیجه ای بهتر از این نمی شود. متاسفانه ما از زیر تیغ نظارت های استصوابی دیر رد می شویم. اینکه فرمانداری ها سر و سامان نمی گیرند از طرف نهادهای امنیتی بسیار به فرمانداری ها اعمال فشار صورت می گیرد.

مقصر مشکلات استان تنها یک نفر است؟

متین بیگلری، دبیر حزب اعتماد ملی هم در ادامه این جلسه با بیان اینکه اینجا ما نیامده ایم که از فرد یا گروه خاصی دفاع کنیم بلکه بنده ابتدای سخنانم هم عنوان کردم که بله به مسئولان دولتی استان نقد وارد است و باید پاسخگو باشند اما آیا قرار است ما بگوییم تمام این اتفاقاتی که افتاد مقصر تنها یک نفر است؟ افزود:  من این را می خواهم بگویم بنده به عنوان یک شخص اصلاح طلب هیچ دوستی و رفاقتی با استاندار و معاون اقتصادی او ندارم چرا باید به ریشه کاری نداشته باشیم و میوه آن را تنها ببینیم بلکه باید تمام اجزا و مسائلی که در به ثمر نشستن میوه دخالت داشته مانند خاک، کود و .... باید بررسی شود. اتفاقاتی که در قوه قضائیه در حال وقوع است و برخوردهای آیت الله رئیسی بسیار خرسندم همه را امیدوار کرده است کسی که فساد می کند باید با او برخورد شود چه بسا آن شخص برادر رئیس جمهور باشد لذا در این زمینه می توان گفت اصلاح طلبان و اصولگرایان هم نظر هستند .

سهم کردستان در قدرت در مرکز باید افزایش یابد

وی افزود: ما اصلاح طلبان دوباره در سال 96 از آقای روحانی حمایت کردیم، در مجموع سهم ما در قدرت کم است شاید سوال پیش آید که چرا استانی مانند آذربایجان غربی رشد قابل ملاحظه ای در کاهش بیکاری داشته است اما در کردستان ایجاد نشده. ما باید حضور در قدرت را ایجاد کنیم این حضور در قدرت نه به منزله اینکه هر شخصی مورد حمایت قرار گیرد . اما اگر مدیری ناکارآمد و ناتوان باشد اگر مدیری فارغ از شایستگی و قانونمداری به پستی رسیده باشد فرقی ندارد. چه اصلاح طلب و چه اصولگرا. باید برخورد شود این یک خواسته کاملا منطقی است. ما باید سهم و حضور خود را در قدرت نه در استان کردستان در مرکز توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه توسعه در ایران امری مرکزی-پیرامونی است؛ گفت:  ما مرکز را رها کرده ایم و در کردستان بحث و جدل می کنیم که چرا توسعه ایجاد نمی شود در حالی که اساسا ما باید در لایه قدرت نفوذ کنیم. در حال حاضر چه تعداد از استان کردستان در سطوح عالی مدیریتی حضور دارند؟! این ضعف برمی گردد به ضعف احزاب سیاسی در استان چرا که احزاب حلقه واسطه با مرکز هستند.

وی با اشاره به برگزاری کنگره مشاهیر کُرد، گفت: نقدهای بسیاری بر آن وارد شد.   بر اساس بیانات آقای استاندار نزدیک به 8 میلیارد تومان هزینه برگزاری این کنگره بوده است. به عنوان مثال شبکه ایران اینترنشنال که سردمدار شبکه های معاند است 250 میلیون یورو هزینه راه اندازی آن شده است اما ما توانستیم این کنگره را به 8 میلیارد تومان برای اولین بار برگزار کنیم که حواشی فراوانی داشت  از جمله اینکه بسیاری از رسانه تیتر زدند که استاندار کردستان به استقبال مظهر خالقی خواننده کُرد رفت. اساسا این را همه می دانیم که درست نبود . به دلیل اینکه آقای خالقی هیئت همراه اس