سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 24 مهر 1398  ::  16:41   

تاکید نچیروان بارزانی و رهبران احزاب اقلیم کردستان بر موضع مشترک کردها در بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در نشست میان رئیس اقلیم کردستان و رهبران احزاب حاضر در پارلمان کردستان، بر ضرورت موضع مشترک کردها در بغداد و حفظ منافع اقلیم در تنش های منطقه تاکید شد.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری رادیو نوا، امروز چهارشنبه 24 مهر / 16 اکتبر، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان، نشستی را با رهبران ارشد احزاب سیاسی اقلیم که در پارلمان کردستان حضور دارند برگزار کرد.

پس از این نشست دلشاد شهاب مشاور رئیس اقلیم پس از این نشست در جمع خبرنگاران گفت که نشست مذکور به درخواست رسمی نچیروان بارزانی و به منظور بررسی آخرین تحولات و وضعیت اقلیم، عراق و منطقه برگزار شده است.

وی افزود که یکی از اهداف این نشست گفتگو در مورد نحوه سازماندهی و هماهنگی میان احزاب اقلیم شامل احزاب حاکم و اپوزیسیون و گفتگوهای میان آنان برای اتخاذ مواضع و رویه مشترک در مسائل ملی و سرونوشت ساز است و همه شرکت کنندگان تاکید کردند که این نشست ها به صورت دوره ای برای اداره امور برگزار شود.

همچنین سران احزاب و بارزانی تاکید کردند که کمیته مشترک فراکسیون های کردستان در بغداد تشکیل شده و از این طریق کردها در بغداد، در مورد تحقق حقوق مردم اقلیم و مناطق مورد مناقشه دارای موضع مشترک بوده و این  کمیته مشترک در مورد تمام مسائل مربوط به کردها فعالیت کند.

دلشاد شهاب اشاره کرد که بررسی وضعیت آشفته سوریه نیز از دیگر موضوعات این نشست بوده و ضمن اینکه این بررسی را واقع بینانه خواند؛ گفت که همه حاضرین به اتفاق آرا تاکید کرده اند که در این مورد باید منافع اقلیم کردستان حفظ شود.

همچنین تاکید کرد که در مورد سوریه لازم است جنگ متوقف شده و راه حل های صلح آمیز از طریق گفتگو و مذاکره در پیش گرفته شود و احزاب اقلیم نیز آمادگی خود را برای نهایت کمک رسانی به کردهای سوریه و تلاش برای پایان دادن به وضعیت کنونی مناطق کردنشین سوریه اعلام کرده اند.