انتشار:  چهارشنبه 24 مهر 1398  ::  20:41   

به بهانه سفر اخیر معاون رئیس جمهور به کرمانشاه

افتتاح طرح های کوچک توسط مسئولانی با سمت های بزرگ/ رسول مرادی

سرویس کرمانشاه- ضرب المثلی هست که می گوید اسبش را گم کرده دنبال نعلش می گردد و این کنایه از آن است که برخی بجای کار اصلی دنبال کارهای فرعی می روند. شاید بتوان این مثل را به نوعی به سفر این روزهای معاون پارلمانی رئیس جمهور به کرمانشاه ربط داد.

یکی از علت های سفر حسینعلی امیری به استان زادگاه خود افتتاح طرح بود آنهم چه طرح هایی؟

 عقل و منطق حکم می کند که معاون رئیس جمهور اگر قرار است طرح یا طرح هایی را افتتاح کند می بایست آن طرح ها، درخور، بزرگ و یا به قول امروزی ها مگا پروژه باشند.

حال وقتی به خبرهای مربوطه نگاه می کنیم باورمان نمی شود که بهره برداری از چمن یک ورزشگاه آن هم نه یک ورزشگاه بزرگ و ملی بلکه یک ورزشگاه عادی و بهره برداری  9 کیلومتر از بزرگراه اسلام آباد غرب به پل دختر، به دست یک معاون رئیس جمهور انجام شده باشد.

سوالی که می بایست از معاون رئیس جمهور و مسئولان استان پرسید این است آیا افتتاح دو طرح نه چندان مهم و شاخص در شان یک معاون رئیس جمهور است؟

عرف بر آن است که افتتاح چنین طرح هایی توسط مسئولان آن شهرستان انجام شود نه از سوی معاون رئیس جمهور.

البته فعلاً در استان کرمانشاه مانند قبلاً پروژه چندانی برای افتتاح وجود ندارد و این گونه پروژه ها غنیمت به شمار می رود و از اینرو فرصت مغتنم شمرده شده است.

اگر کسانی که اطلاعی از وضعیت کرمانشاه ندارند خبر این افتتاح ها را ببینند یا بشنوند شاید گمان کنند که اوضاع در این استان آنقدر روبه راه هست که همه چیز سر جایش است و نیازی به افتتاح طرح جدید نیست جز این 2 طرح.

 کسانی هم که با وضعیت کرمانشاه آشنایی دارند می دانند که در این استان مشکلات عدیده ای از جمله بیکاری، آسیب های اجتماعی گوناگون، پایین بودن چشمگیر درآمد و میزان سپرده بانکی مردم، تعطیل بودن بسیاری از مراکز تولیدی و انبوهی دیگر از معضلات وجود دارد، بنابراین برای کاهش این مشکلات می بایست کارهای بزرگتر و یا به قول استاندار قبلی مگا پروژه انجام داد که البته او هم انجام نداد. در این اوضاع و احوال در کرمانشاه مگا پروژه ها جای خود را به مگا مشکل ها داده اند. به نظر می رسد این به اصطلاح افتتاح ها بیشتر برای خالی نبودن عریضه است و یا نه، از آنجا که آدمی ممکن الخطاست شاید ما اشتباه می کنیم و دولت تدبیر و امید کجا و اشتباه کجا؟! و یا اصلاً شایدحکمت و هدفی دیگر از سر تدبیر و امید در این سفر نهفته است و ما از آن بی خبریم.

کسی چه می داند چه بسا مسئولان استان به خاطر تواضع و به رسم احترام به بزرگترها، ترجیح داده اند تا بزرگترها در دولت زحمت این افتتاح ها را بکشند که در اینصورت الحق این احترام خود جای احترام دارد و به احترام آنان باید کلاه را از سر برداشت.

از این احتمال ها که بگذریم به انتظارها می رسیم؛ مردم شایسته ایران اسلامی و به تبع آن مردم امتحان پس داده استان کرمانشاه انتظار دارند که دولتمردان به احترام آنان و به احترام اعتمادشان در فرصت باقیمانده عمر دولت، کمی تا قسمتی بجای  بازدید و کارهای کوچک با بازتاب های بزرگ رسانه ای، کارهای بزرگ با بازتاب واقعی انجام دهند چراکه این مردم بزرگ این کشور بزرگ شایسته کارهای بزرگ هستند و فرق کارهای بزرگ و کوچک را خوب می فهمند.