انتشار:  چهارشنبه 24 مهر 1398  ::  21:42   

ممانعت از ورود گردشگران کُرد به ترکیه به دلیل داشتن نام کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مقامات فرودگاهی در استانبول ترکیه، از ورود شهروندان کُرد اقلیم کردستان به دلیل اینکه نام آنان کردستان است، ممانعت می کنند.

 

به گزارش کردپرس، سایت خبری خندان به نقل از مدیر یکی از شرکت های گردشگری اقلیم کردستان، گزارش داد که طی روزهای گذشته یک گروه از گردشگران این شرکت که از طریق تورهای آن موفق به اخذ ویزا شده و از طریق راه های هوایی به ترکیه سفر کرده بودند، در فرودگاه صبیحه استانبول با ممانعت مقامات فرودگاه مواجه و از ورود به ترکیه منع شده اند.

طبق خبر به دلیل اینکه نام دو تن از این گردشگران کردستان بوده و مسئولین فرودگاه با بررسی گذرنامه متوجه نام آنان شده و  مانع از ورود آنان به خاک ترکیه شده و آنان را به اقلیم کردستان بازگردانده و سفر آنان را کنسل کرده اند.

مدیر این شرکت گردشگری خاطر نشان ساخته که این گردشگران پیشتر به صورت قانونی ویزای خود را کنسولگری ترکیه در اقلیم اخذ کرده و هیچ مشکل و مورد قانونی نداشته اند.

همچنین گفت که به جز این مورد پیشتر نیز چندین بار مسئولین ترک از ورود گردشگرانی که نام آنان کردستان و یا دارای پسوند کردی بوده و یا اینکه دارای اسامی کُردی و یا اسامی رهبران کُرد، بوده اند؛ با وجود داشتن ویزا و مدارک قانونی جلوگیری کرده اند.

استفاده از کردستان به عنوان نام فرزندان در اقلیم و دیگر مناطق کردنشین امری رایج است.

این در حالی است که ارتش ترکیه حمله نظامی سنگین و گسترده ای را علیه مناطق کردنشین سوریه از هفته گذشته آغاز کرده که جان باختن و مجروح شدن ده ها غیرنظامی و آواره شدن 270 هزار تن را در پی داشته و همزمان روستاها و مناطق کردنشین اقلیم کردستان را روزانه هدف بمباران قرار داده که این بمباران نیز جان باختن و مجروح شدن غیرنظامیان و تخلیه صدها روستا را موجب شده است.