انتشار:  پنج‌شنبه 25 مهر 1398  ::  11:00   

تحلیلگر برجسته کُرد عراقی در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

نقش ایران در آشتی میان کُردهای سوریه و دولت مرکزی

سرویس ایران-اگر ایران‌ از کُردهای سوریه حمایت کند و آن‌ها را با دولت مرکزی آشتی دهد، پیروزی قطعی برای دو طرف در نبرد هشت ساله به دست می‌آید.

«برهان شیخ رئوف» تحلیلگر برجسته کُرد عراق در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به شکست راهبرد آمریکا در سوریه و نقش ایران در معادلات، اظهار کرد: استراتژی آمریکا در منطقه شکست خورده است و خروج از سوریه نیز سرافکندی بزرگی برای راهبرد آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد:جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به عنوان یکی از بازیگرن مهم منطقه با توجه به خروج آمریکا از سوریه به نزدیکی هر چه بیشتر کُردها و دولت سوریه مبادرت کند.

وی افزود:نزدیک شدن کُردها و دولت مرکزی با وساطت ایران می‌تواند به شرایط امنیت در سوریه  تاثیر گذار بگذارد و کُردهای سوریه را در شرایط بهتری قرار دهد.

این‌ تحلیلگر عراقی افزود: اگر ایران‌ از کُردهای سوریه حمایت کند و آن‌ها را با دولت مرکزی آشتی دهد،پیروزی قطعی برای دو طرف در نبرد هشت ساله بدست می‌آید.

برهان شیخ رئوف با اشاره به حقوق کُردها در قانون عراق گفت:حقوق کُردها در عراق بصورت رسمی پذیرفته شده است اما باز نیازمند محافظت و کامل شدن است.ایران پشتیبان قدرتمند شیعیان در عراق است و روابط خوبی هم با کُردها دارد.اگر از این‌ روابط به سود کُردها هم استفاده کند شرایط تثبیت تری در منطقه ایجاد خواهد شد.

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد:مبحث بعدی قدرت ایران در داخل است،هر چقدر در برخورد با کُردهای داخل ایران تعامل بیشتری داشته باشد،در منطقه هم پایگاه سیاسی ایران قوی‌تر می‌شود و در برابر تهدیدات خارجی زیادی که امروز روبروی جمهوری اسلامی ایران  است،مصون‌تر می‌شود.